חדשות ערוץ 7

פופולארי: תג בכותרות
גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

"עניין אישי" עם הרבנית חנה הנקין - בגליון השבוע

הרבנית חנה הנקין - 66. תושבת ירושלים. נשואה לרב יהודה הרצל הנקין ואם לשישה. ראש מדרשת 'נשמת'
27/12/12, 12:10
עפרה לקס

צילום: דוד הוכברג
התחלה: תש"ו, ניו יורק. צעירה מבין שלושה ילדים. האם עקרת בית והאב איש עסקים. "משפחה שמאוד העריכה את התורה ושעם ישראל וארץ ישראל היו בראש סולם הערכים שלה". 

תורה: האב השתייך לדור של היהודים האמריקנים שלא זכו לקבל חינוך תורני פורמלי. "אבל הוא תמיד למד מה שהוא היה מסוגל", וערך לימוד התורה עבר לילדים בצורה חזקה. אח אחד נפטר בגיל צעיר, אבל השני היה לרב. והיא - עדיין אין הגדרה לשונית מְספקת לתלמידה חכמה. 

לימודים: ביסודי בבית ספר ציוני-תורני, ואחר כך בתיכון שליד הישיבה-יוניברסיטי. "החוויה היתה טובה מבחינה חינוכית, אבל פחות מבחינה לימודית. קיבלתי תכנים, אבל חיפשתי כלים ואלה לא ניתנו".

אקדמיה: קולג' 'שטרן', התאומה הנשית של הישיבה-יוניברסיטי. התואר הרשמי היה ביהדות, הוראה וסוציולוגיה, והיה נראה ששוב יש תכנים אבל אין כלים. עד המפגש המכונן.

המפגש: "היינו שתי בנות מתוך תשעים שנרשמו לקורס בגמרא. אני הייתי מתכוננת ללימודים בלילה, וביום לומדת גמרא סביב השעון. גם אם נכנסתי לשיעורים אחרים, הגמרא היתה העיקר". קודם היתה זאת מסכת ראש השנה ואחריה ברכות. ובסוף התואר היתה ודאות גדולה "שאני רוצה לשבת בבית המדרש וללמוד. זה לא היה קיים בשום מקום".

לא קיים: "ניסיתי להיכנס בדלת האחורית. דרך לימוד תואר שני בתולדות עם ישראל בנושא הלכתי". מדי יום ישבה שעות רבות בספרייה ושקדה על ספרות שו"ת והלכה. אחרי מספר שנים, ושבוע לפני העלייה לארץ, הוגשה העבודה לפרופ', שהחמיא ליצירה אבל גם זעם, כי איך היא מעזה להגיש עבודה שאיננה שלה, כלומר של בעלה.

התחושה: "זה לא היה בראש מעייניי, השגתי את מה שרציתי - לשבת בבית המדרש וללמוד". מדי שנה, כשהדיקן היה מגיע לביקור בארץ, נדחתה בקשתה להיבחן על העבודה. "אחרי עשר שנים קם מלך חדש על הישיבה-יוניברסיטי, פניתי אליו וביקשתי להיבחן והוא הסכים". אחרי חמש דקות הוא יצא מן החדר, ואחרי עוד עשר דקות הודיע שהוא המנחה החדש שלה ויש לה תואר שני.
הפיצוי: לפני עשר שנים ביקשה הישיבה-יוניברסיטי להעניק לה תואר דוקטור לשם כבוד על פתיחת שערי ההלכה לנשים. אולי מישהו רואה כאן צדק פואטי. היא לא ממש מתרגשת. 

תנועת נוער: 'המזרחי הצעיר'. שהיתה עבורה "מכוננת". הציונות בערה בה עוד קודם לכן ובאופן עצמאי לגמרי. כבר בכיתה ה' הפסיקה להישבע אמונים לדגל האמריקני, מה ששאר התלמידים המשיכו לעשות בכל יום. היא היתה חניכה, מדריכה וגם רכזת סניף, "וקרה לי שם מה שקורה לתלמידות שלי במדרשה: הערכים הפסיקו להיות של הוריי והפכו להיות שלי". והיה גם בונוס.

הבונוס: הרב יהודה הרצל הנקין, מזכ"ל התנועה, היה לבעלה. "יושבים יחד בישב"צים ומגלים שיש ערכים משותפים". לקח כמה שנים עד שהשניים יצאו, "כי הוא למד תורה מהבוקר ועד הערב". כעבור כמה שנים חודש הקשר, ומאז הם יחד.

הרב יהודה הנקין: "איש הלכה. בצעירותו שימש את סבו, שהיה זקן הפוסקים בארה"ב לפני הרב פיינשטיין, הרב יוסף אליהו הנקין. במשך שנים רבות הוא עסק בכתיבה ובמתן תשובות בהלכה לרבנים. הרב לימד ב'נשמת' והוא אחד מהיוזמים של תוכניות יועצות ההלכה. הוא מפקח על תשובות באינטרנט ומקיים שיח עם היועצות".

עורך הקידושין: סבו של הרב. החופה היתה קטנה וצנועה ונערכה בדירה מפני גילו של הסב. "אחר כך עשינו סעודה לחברים ולקרובים". 
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא