בשבע 524: זאת נעמי

'הרוח החושך המים' מנסה לפענח איך הפכה נעמי שמר למשוררת הלאומית ומגולל על הדרך פרקים מההיסטוריה של המדינה הצעירה

עפרה לקס , י"ד בטבת תשע"ג

'הרוח-החושך-המים - סיפורה של נעמי שמר', תסריט ובימוי: יהלי גת, תסריט ועריכה: רבקה יוגב

סרטו של יהלי גת מבקש לפענח את הקוד מאחורי התואר שהוענק לנעמי שמר, המשוררת הלאומית. שמר היא לא היחידה שיצרה שירים, פזמונים ולחנים, אבל נדמה שביצירותיה היא הצליחה גם לתאר את מציאות חיינו וגם להשפיע עליה. החלק הראשון של הסדרה שודר בתחילת השבוע, במסגרת 'הסיפור האמיתי' שבערוץ הראשון, והוא מלווה את חייה של שמר מרגע הולדתה במושבה כנרת, ועד לפסגה שחילקה את חייה ללפני ואחרי: 'ירושלים של זהב'.


הסרט מתאר איך אמה של שמר, שהיתה משכילה אך קידשה מתוך אידיאל את עבודת האדמה, נתנה את ידה ביד בתה יום יום בחמש וחצי לפנות בוקר, בכל מזג אוויר, והובילה אותה אל הפסנתר היחיד שהיה בקיבוץ, כשהיא מעבירה את עשרת גרגירי השעועית מצד לצד, עד ששמר ניגנה עשר פעמים כל קטע. מרואייני הסרט מספרים על שמר הילדה ועל חוסר החיבור שלה לעבודת הכפיים, על השפעתה של מלחמת השחרור העקובה מדם עליה ועל חבריה, ומגלה שבקיבוץ יודעים היטב מי הם השניים מהשיר 'אנחנו שנינו מאותו הכפר'. 

הסרט עובר הלאה אל מאבקה של שמר הילדה הקטנה מול הממסד הקיבוצי, בדרישה ללמוד מוזיקה באקדמיה ואיך הסאגה הזאת הסתיימה רק כשאם שכולה אחת רעמה על חבריה: "אתם רוצחים את הילדה ואת כשרונה". הסרט מלווה את שמר בחזרתה לקיבוץ אחרי הלימודים, אותם סיימה בהצטיינות, ואת צאתה לשירות צבאי. וכך, מתל אביב לצרפת ועד ל'ירושלים של זהב', שבתחילה מנה רק שני בתים, אבל לאחר הפצרה של רבקה מיכאלי שתאריך את השיר כדי "שיהיה זמן לבכות" חובר גם הבית השלישי.

אז יש כאן סרט דוקומנטרי יפה ששומר על פאסון לא מציצני ומשלב בטעם ראיונות עם בני משפחה, קטעי ארכיון של נעמי עצמה, חברים ומכרים שליוו אותה לאורך חייה, כמובן עם פס הקול של היצירה שלה, ולא בצורה קיטשית. אבל גת מרים את הסרט לדרגה מעל ביוגרפיה פשוטה. המשימה שלו היא לפענח את סודה של שמר ושל מעמדה המיוחד, ואת זה הוא עושה באמצעות אנשי אקדמיה מתחום הספרות והלשון ומומחים למוזיקה, אבל בצורה נקודתית ולא מפהקת. 

אחד מהם אומר ששמר הצליחה לפענח את הפערים הכלכליים-חברתיים בשנות ה-60, אחר מכריז של'ירושלים של זהב' היתה השפעה של ממש על מלחמת ששת הימים. לא בבחינת נבואה, אלא שיר שהפיח געגוע למקום נשכח מהלב. 

החלק הראשון והמבטיח הופך את החלק השני של הסרט, שיוקרן ביום ראשון הקרוב, למסקרן בעיקר משום שהוא אמור לתאר את החלק השני של חייה של שמר: העשייה רבת השנים, התרחקות מסוימת של הקהל, ובסופו של דבר פטירה ממחלה. סיפורה של שמר הוא קודם כל סיפור של יוצרת מיוחדת ומוערכת, אבל גם סיפורם של רבים מבני הארץ הזאת. שווה צפייה.