בשבע 524: הביתה בשלום

שמואל אדלמן , י"ד בטבת תשע"ג

הם נתנו את מיטב שנותיהם למען ביטחון המדינה, שכבו במארבים ויצאו לפעולות נועזות בעודם רחוקים מהאישה והילדים ונעדרו מהבית בחגים ובשבתות, וביום בהיר אחד הם השתחררו מצבא הקבע וחזרו הביתה עם פנסיה מכובדת והרבה הרבה זמן. 
מתברר שהמעבר לחיים אזרחיים אינו תמיד קל, ולעיתים הוא אף גורר עמו מתחים ובעיות שעלולות להוביל אפילו לפירוק המשפחה. עורך הדין הרב צוריאל בובליל, העוסק כחצי יובל שנים בדיני משפחה, פנה לאחרונה לתא"ל רחל טבת, יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, ולח"כ ציפי חוטובלי, יו"ר הוועדה למעמד האישה, בדרישה ליזום לפורשי צה"ל סדנאות בנושא זוגיות בשיתוף רבנים, פסיכולוגים עורכי דין ומגשרים. זאת כדי לתת להם כלים ולהציג סימולציות מחיי נישואין בעקבות המעבר לחיים נורמטיביים. 

"העלייה באחוזי הגירושין בישראל לא פוסחת על המגזר הדתי", מבהיר בובליל, למי שחשב שמדובר בצרות של אחרים. "אם בעבר תשעים אחוז מהפונים אלי היו חילונים, היום אחוז הזוגות הדתיים שמגיעים אלי גבוה בהרבה, ובכלל זה גם משפחות מיישובים קהילתיים נחשבים. בתוך הנושא הרחב של גירושין בחברה צריך לתת את הדעת לפורשי צבא הקבע שיוצאים מהצבא בשנות ה-50 לחייהם עם פנסיה מכובדת, ומתחילים לחפש קריירה אזרחית נוספת. הם נתקלים במציאות שיש להם אישה שצריך לחיות איתה יום ולילה ומתקשים להסתגל לכך, ומכאן הדרך לבית הדין הרבני קצרה. האישה, שבמשך שנים הקריבה לא מעט ונגררה מבסיסי לבסיס, חשה תסכול מחוסר ההתאקלמות למצב החדש". 

עלית איתם, מנחת הורים ואשתו של תא"ל במילואים אפי איתם, מברכת על הרעיון. אך היא מבקשת להדגיש כי הליווי וההכוונה צריכים לבוא לא ממקום של בעיה, אלא כחלק מהכשרה לקראת המעבר לחיים שונים, בדומה לקורסים להכשרה מקצועית שמועברים לחיילי קבע לפני פרישה. 

עו"ד הרב בובליל אומר כי בעקבות ידיעה שפורסמה בנושא באתר ערוץ 7, הוא קיבל כבר כמה פניות מאנשי ביטחון שחוו משברים קשים וביקשו לחזק את ידיו על היוזמה. בלשכת היוהל"ן רחל טבת הבטיחו כי יתייחסו לפנייתו. 

"לא יעלה על הדעת, שלאחר שאזרח ישראלי נתן את נשמתו למען הצבא והחברה, וחזר הביתה בשלום מהקרבות הכי קשים, הוא ייפול חלל דווקא בביתו הפרטי. זוהי חובתה של החברה בישראל בכלל, והצבא בפרט, להעניק לקצינים ורעיותיהם את המעט שאנו יכולים לתת להם בתמורה", מסכם בובליל.