בשבע 525: עשב בשדך

בני הזוג עשו כל מה שהרב אמר. כעבור חודש המצב נותר בעינו. רחמים התקשר לרב ואמר: "כבוד הרב, עדיין אין כלום. אנחנו עדיין גרים אצל הוריי והסבל רב"

עודד מזרחי , כ"א בטבת תשע"ג

רחמים, בעל מכולת בן עשרים ושבע, עבר משבר כלכלי קשה. העסק שלו נכשל והוא שקע בחובות של מיליון ומאתיים אלף שקלים. הוא סגר את מכולתו בכפר סבא ועבר מביתו בפתח תקווה עם אשתו רבקה ושלושת ילדיהם להתגורר בחדר אחד אצל הוריו בתל אביב. רבקה נכנסה לדיכאון קשה בגלל מצבם ובקושי תפקדה. הם הלכו למטפלים ולכמה רבנים, אבל דבר לא הועיל. רבקה היתה חולה מאוד ורחמים לא היה יכול לעבוד כי היה מוכרח לטפל בה.

בני הזוג נכנסו לשגרה של התמודדות עם מצב הביש. יום אחד רבקה נסעה באוטובוס ונראתה מדוכאת. נוסעת אחת שאלה: "למה את כל כך עצובה?!". רבקה החלה לספר לה מעט ממה שעובר עליהם, על החובות ועל כך שהם נאלצים להתגורר אצל הורי בעלה.

האישה אמרה: "אני מציעה שתיסעו לירושלים להיפגש עם הרב משה בן-טוב, תלמיד חשוב של הבבא סאלי זצ"ל וצדיק בפני עצמו. הוא יוכל לעזור לכם, בעזרת השם", ונתנה לה מספר טלפון.

רבקה התקשרה למספר ונקבע להם תור בעוד חודשיים וחצי. נאמר להם להביא מזוזות לבדיקה ותרומה.

בני הזוג נסעו לירושלים ונכנסו לרב בן-טוב. בשנייה הראשונה שבה רחמים ראה את הרב, אמר לאשתו: "רבקה, זה השליח שלנו!"

רחמים הושיט לרב את המזוזות מבלי לומר דבר. הרב פתח את המזוזות, התבונן בהן ואמר: "אתה כהן", אמר לרחמים, ופנה לאשתו, "אני רואה שאת סובלת מדיכאון. יש לך רוחות רעות. אני גם רואה שאתם רוצים להביא ילד לעולם ולא מצליחים..."

בני הזוג נדהמו מדבריו.

"כבוד הרב, מה לעשות?!", שאלה רבקה.

"עלייך לזרוק את כל התרופות. תרופתך היא רק 'עשב בשדך'".

"מה זה "עשב בשדך?"

"עשב זה עוּבָּר", אמר הרב, "ואילו שדך זה הבטן. את תזכי להתעבר וזה מה שירפא אותך".

כאשר עמד לברך את בני הזוג אמרה רבקה: "אנחנו מרגישים שאתה השליח שלנו. אני מבקשת מכבוד הרב שיהיו לי שני בנים".

הרב נתן להם לעשות כמה סגולות - לתת צדקה, לפרוט חמישים שקלים לעשרות אגורות ולתת אותן כצדקה בקופות צדקה שנמצאות בחנויות, לקחת שלוש מטבעות של עשרה שקלים ולתת בכל יום מטבע לגוי, וכן לתת לכלב שלוש חתיכות בשר.

"בתוך חודשיים תהיינה בשורות טובות", הבטיח.

בני הזוג עשו כל מה שהרב אמר. כעבור חודש המצב נותר בעינו. רחמים התקשר לרב ואמר: "כבוד הרב, עדיין אין כלום. אנחנו עדיין גרים אצל הוריי והסבל רב".

"מחר בערב, כשתסתובב בשכונה תראה מודעה לדירה להשכרה. זו הדירה שלכם", אמר הרב.

רחמים הופתע. במשך חצי שנה חיפש דירה מתאימה למשפחתו בשכונה, ממש השתוקק לצאת מדירת הוריו ולא הצליח. למחרת הלך להשליך אשפה ולפתע ראה מודעה על דירה בקומה ראשונה להשכרה בקרבת מקום. הוא נוכח לדעת שהיא מתאימה להם ושכר אותה. לאחר שנכנסו לבית עשו חנוכת בית ומיד לאחר מכן רבקה התעברה ובבדיקה הוברר שיש לה תאומים.

כאשר הרב שמע על כך ביקש מרבקה להיזהר במצוות הפרשת חלה. הוא הורה שתפריש שני קילוגרם, ובחודשים האחרונים אמר לה להפריש כמות כפולה.

בחודש השביעי התברר בבדיקת האולטרא-סאונד כי התינוקות מחוברים באופן כלשהו. הרופאים אמרו לבני הזוג שצריך להפיל אחד ולהציל את השני.

רחמים שאל את הרב על כך והלה ענה: "אל תעשו הפלה. הם בריאים ושלמים".

כמה שבועות לפני הלידה אחד העוברים עלה במשקל והשני נשאר במשקלו. בצילום התברר שהטבור שלו היה קשור והאוכל לא הגיע אליו. הרופאים אמרו לבני הזוג שצריך לעשות זירוז לידה. רחמים התקשר לרב, וזה אמר כי אין צורך בכך והבטיח שהם ייוולדו בזמן. רק ציווה להכפיל את משקל הפרשת החלה והורה להוסיף בצדקה.

כאשר הרופא המומחה יילד את רבקה נדהם לראות שהילד עם הטבור הקשור חי ובריא. "זה סיפור בבא סאלי. אני לא מבין את זה..." אמר הרופא.

הרופאים צילמו את העובר והטבור כדי לפרסם את המקרה הנדיר.

בברית המילה של התאומים הרב בן-טוב היה הסנדק של אחד הבנים.

בני הזוג התאוששו וזכו להביא לעולם בן נוסף. כיום רחמים סוחר בתשמישי קדושה בכל רחבי הארץ ורבקה מנהלת בשמחה את ביתם. בעיות הפרנסה לא תמו, אבל יש שלום בית והילדים בריאים, וזה העיקר.