בשבע 525: ראיון: ח"כ אורי אורבך

אורבך: "עם 14 או 15 מנדטים, כמעט לא יתאפשר להרכיב ממשלה בלעדינו"

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"א בטבת תשע"ג

יום אחד ינתחו את מערכת הבחירות הזו ויגיעו עד אליך בתור הראשון שזיהה את גודל הפוטנציאל של בנט. ידעת שיש לך כזה קלף מנצח ביד?

"כן. אמנם לא יכולתי לומר אם יהיו 11 מנדטים או 15, אבל ידעתי. אנחנו לא נביאים והכל יכול להיות, אבל יש סייעתא דשמיא. ידעתי בביטחון מלא מה צריך לעשות, וה' יעשה הטוב בעיניו". 

בכל זאת, איך ידעת שהוא האיש הנכון? 

"יש אנשים טובים שהתאימו אולי ללפני ארבע שנים ואולי לעוד ארבע שנים, אבל צריך להבין את רוח הדור והתקופה הנוכחית כדי להביא את האיש המתאים. היה לי ברור שהמפד"ל תקועה ואם לא נעשה מהלך דרמטי היא תמשיך להיות תקועה. ידעתי שהמתאים צריך להיות צעיר או שמלהיב צעירים שיחבר דור שחסר לנו, ושיהיה מישהו שקצת פותח שורות, וידעתי שצריך דמוקרטיה שתיתן השתתפות להמונים".

איך הגענו למריבה המכוערת הזו עם הליכוד, קמפיין הגטו, האשמות בוטות וכו'?

"אני לא רוצה להפריז בחשיבות העימות הזה. המריבה הזו חולפת. הליכוד מאבד קולות וכמו מעצמה הוא מתנהג בגסות. הם חושבים שאלה קולות שלהם, אבל אין כאן קולות של מישהו. יש כאן מצביעים והם לא של אף אחד".

בשבועות ובימים שנותרו יש לכם כוונה להגיע לקהלים חדשים נוספים?

"באופן טבעי לא נלך לקהלי השמאל של מפלגת העבודה, אבל קח לך כדוגמה את הביקור שערך השבוע נפתלי בכפרי הדרוזים בצפון. גם זה קהל חדש".

איזו אמירה יש לכם עבורם?

"אם אנחנו רוצים להיות בהנהגה של מדינת ישראל, צריכה להיות לנו אמירה לכל קהל במדינה. לגבי הדרוזים, יש לנו את ערכי השותפות בצבא ובכוחות הביטחון ואת הנאמנות. חשוב לנו להוכיח לכל הערבים שמסביב עד כמה טוב להיות בן דת אחרת שאוהב אותנו. זה ערך יהודי".

מה תגובתך לטענות שאתם מסתירים את כל הרשימה מאחורי הגב של בנט, אורבך ושקד? 

"כל מפלגה מדגישה את השמות המוכרים יותר, ובמעט הזמן שמוקדש לנו בתקשורת לא נספיק לחשוף את האנשים שפחות מוכרים. הרשימה גלויה והתקשורת מוזמנת לראיין את כולם. זה גם לא נכון עובדתית. יש אצלנו פרסונות שונות שמדברות לקהלים שונים, אם זה נשים, מתנחלים, בעלי ניסיון, צעירים, ולכל קבוצה מדברת קבוצת נבחרים אחרת".

פרשת הריאיון אצל משעל הזיקה או הועילה לכם? 

"אני חושב שעדיף שזה לא היה קורה. אולי בזכות החשיפה הגדולה והמתקפה הבוטה נוסף לנו עוד מנדט, אבל אף אחד לא אוהב שקורה לו משהו רע וממנו צומח משהו טוב. בסך הכל זה לא היה טוב כי צריך להיות בהירים. לא היה צריך להיכנס לפינה הזו. אנשים פוליטיים חייבים להבין שיש השלכות למה שהם אומרים באופן אישי".

אולי זה בדיוק מה שאמרו לך בעבר, שאתה מביא אדם חסר ניסיון. מישהו מנוסה לא היה נופל בבור הזה.

"היו לנו הרבה עם ניסיון וירדנו מ-13 מנדטים בסקרים לשלושה. אני לא מזלזל בניסיון אבל ניסיון רע לא נחשב, וגם עם ניסיון אומרים לפעמים דברים. חוסר הניסיון הזה גם הביא לכך שהאחדות התבצעה בקלות יחסית, בלי משקעי עבר של יריבויות מעשרים שנות סכסוך. ראינו את זה גם בקדנציה היוצאת כשדווקא עם כצל'ה היו לנו שיחות לאיחוד כבר בשבוע הראשון. היה לנו ברור שהולכים ביחד".

לאן נעלמו מנהיגי העבר של המפלגה, אורלב והרב הרשקוביץ? הם התאדו לחלוטין למרות שאולי יכלו לסייע לקמפיין.

"הייתי שמח אם הם היו מעורבים. אלו אנשים שתרמו שנים מניסיונם, אבל אני יכול להבין את זה במובן האנושי. הייתי שמח אם הם היו מגיעים, אבל זו דרכו של עולם פוליטי. המפסידים רוצים שלא להידחף, רוצים לתת לנבחרים להסתדר לבד. אני מבין את זה, ואולי עוד אפשר לתקן את זה".

מה יקרה אם בסוף, אחרי הצלחה בבחירות, תמצאו את עצמכם מחוץ לממשלה ותראו את נתניהו עם לבני, שלי ויאיר?

"הדברים לא תלויים רק בנו. יש כאן מפלגה גדולה שמרכיבה ממשלה. בכל אופן בקונסטלציה של 14 או 15 מנדטים, כמעט לא יתאפשר להרכיב ממשלה בלעדינו. ואם זה יקרה זה סימן שהממשלה הולכת חזק לכיוון השמאל והחרדים. זה ייתן לנו כוח גדול באופוזיציה, אבל זו עוד סיבה להצביע לנו ולא לליכוד. אם נתניהו הולך עם לבני, כנראה הוא מתכנן צעדים מאוד מסוכנים".

ואכן שמענו אותה אומרת השבוע שבכוונתה לשבת עם נתניהו כדי להסיט את הגה השלטון לכיוונה. תסריט כזה אפשרי?

"בהחלט. היא מאוד רוצה להיות שרה, והרבה דברים יכולים להתרחש בפוליטיקה, גם דברים לא צפויים. מה שמטריד זה שהליכוד יעדיף שותפות משמאל כשותפות מרכזיות ולא משניות".

והשבוע שמענו את הליכוד מדבר על חזון בר אילן כמוטו שאיתו הולכים לבחירות. שתי מדינות.

"אנחנו מתנגדים לחזון הזה, אבל יש קווי יסוד של ממשלה ויש הצהרות של ראש ממשלה. לא נצביע לעולם בעד מדינה פלשתינית, ובוודאי שלא על עקירת יישובים. אנחנו יודעים מה האמירה שלנו וזו בהחלט סיבה לאדם נאמן ארץ ישראל שלא להצביע לליכוד. נתניהו עלול להתפתות בגלל לחצים ללכת למתווה בר אילן, ולשם כך נצטרך לעמוד ככוח לחץ נגדי".

מבחן ראשון בנושא הזה יהיה בדרישת בג"ץ להרוס את עמונה בתוך כמה חודשים.

"לא ניתן לקבוע מראש קווי יסוד ועל מה פורשים על פי כל תקרית ותקרית. יש הסכמות, חופש הצבעה וכו' שנידונים במשא ומתן קואליציוני. מי שרוצה להיות מפגין שילך ישר לגן הוורדים ולא להיבחר. הולכים לממשלה כדי להשפיע, ורק אם לא מסתייע הולכים לאופוזיציה. על עמונה אני לא מוכן לענות, כי אנחנו רוצים להיות בשלטון כדי למנוע מהלכים שכאלה, וכל מקרה לגופו. יש אילוצי בית משפט ויש הסדרים, גם אם לא כולם הטובים ביותר".

סוגיית התיקים: בש"ס ובליכוד מדברים על התיקים שהם רוצים ומתחילים לנעול ברזים. אתם שותקים בסוגיה הזו. שלא תתעוררו מאוחר מדי...

"דובר אצלנו על כיוונים. אוזכרו משרדי החינוך, השיכון והפנים שאליהם נפתלי בנט כיוון, אבל נלטוש עיניים גם אל אחרים. לומר כעת אמירות ברורות זה מוקדם מדי. לא סוגרים כאן כלום בשלב זה".

לסיום אני חוזר למפגש בנט-משעל: מתי תלמדו, הפוליטיקאים, לא להתראיין אצל עיתונאים אלימים?

"לא נלמד לעולם. החיים דינמיים ולפעמים המרואיין זקוק לריאיון לא פחות מהמראיין. אין בכך כללים. כל אחד קובע לעצמו גבולות וכללים. לא מחליטים מראש ולא תמיד יודעים מראש שהריאיון יהיה אלים. אנחנו פועלים בזירה שיש בה לא מעט מתקפות".