בשבע 525: קפה בוץ

'בית הקפה הקטן של קאבול' מגולל סיפורי חיים שוקקים ברחובות הבירה האפגנית מצולקת הקרבות

קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ"א בטבת תשע"ג

'בית הקפה הקטן של קאבול', דבורה רודריגז. מאנגלית: עידית שורר, הוצאת כתר, 333 עמ' 

אפגינסטן. כמה שאנו שומעים על המדינה השסועה הזו עדיין איננו מבינים באמת מה קורה שם. הטליבאן, אל קעידה, איסלאם קיצוני - כל מה שמככב בכותרות מתרחש לנגד עינינו בספר המרתק הזה.

שמו של הספר מעיד על תוכנו. סביב בית קפה קטן (לא יותר מעשרה שולחנות) ושוקק חיים (כאשר מתקיימות בו הרצאות נגד המשטר הנוקשה), מנסה המחברת להביא בפנינו את החיים האמיתיים בקאבול, בירתה המפויחת של אפגניסטן שהכל יש בה. שדות הפרג העשירים בעולם, עוני מחריד, אסלאם קיצוני והרבה אנשים שמנסים בסך הכל לחיות. כל אלו לצד אמריקה הגדולה, שבאחת נטשה את הפעילות שם לטובת עיראק ומאז לא שבה, כדברי אחד ממבקרי בית הקפה.

הסיפור מתרחש סביב בית הקפה שמנהלת סאני, אמריקאית שהגיעה לאפגניסטן בעקבות בן זוגה ונשארה בה. באחד הימים היא פוגשת נערה שמחפשת מקלט ואוספת אותה לביתה. בעודה בהריון בעלה של הנערה נהרג ממוקש. גורלן של נשים הרות שאינן נשואות באפגניסטאן אכזרי. ילדיהן נחטפים ונמכרים לעבדות.

סאני היא דמות שובת לב מכל בחינה – אישה עצמאית וחזקה שמנהלת ביד רמה את המוסד הקטן שלה. היא מצליחה להתגבר על השמרנות והקנאות, ועל התחושה שבכל רגע משהו עלול להתלקח – וליצור חלקת אלוקים קטנה ושלווה באמצע העיר. לצדה של סאני מקימה המחברת  שורה של דמויות נפלאות, גברים ונשים כאחד, אשר יוצרים תמונה צבעונית וסוחפת הכתובה בכישרון ומביאה לידי ביטוי אמיתי את החיים במדינה הזו.

סאני מנסה להגדיל את רווחיו של בית הקפה, קושרת קשר עם איזבל, עיתונאית אנגלייה שכותבת על מצב הנשים באפגניסטאן, ועם קנדיס, אמריקאית רבת אמצעים, שגם היא חלק ממרקם החיים האמריקני ברחבי העולם.

זהו סיפור מרתק, שמביא את החיים, ובעצם את אי החיים, לנגד עינינו בצורה צבעונית.