בשבע 526: איפה הכסף

שמואל אדלמן , כ"ח בטבת תשע"ג

שאלת חלוקת המשאבים הציבוריים מהדהדת בתעמולת הבחירות של המפלגות השונות. הפגנות הענק שהתקיימו בתל אביב למען 'צדק חברתי' מככבות בקמפיינים, ומנהיגי מפלגות שקמו להושיע את מעמד הביניים מאשימים כי הכסף הציבורי הולך רק לחברים העשירים של נתניהו, או  מבוזבז על חרדים ומתנחלים.  

לאור זאת, מעניין אם שלי יחימוביץ', מנהיגת מפלגת העבודה ומי שעבדה שנים רבות כמגישת תוכניות אקטואליה ברשת ב', שמה לב לנתוני השכר של עובדי רשות השידור. כזכור, זהו  גוף ציבורי הממומן על ידי המדינה, בין השאר גם על ידי אגרת הטלוויזיה והרדיו שאנו משלמים. 

בכתבה בעיתון 'גלובס' פורסמו נתוני השכר של שנת 2011 ברשות השידור. מנתונים אלה מתברר כי לא מעט עובדים מרוויחים הרבה מעבר למתנחל או החרדי הממוצע: כך למשל, קצין הביטחון ברשות השידור הרוויח 41.5 אלף שקלים ברוטו לחודש, ומפקח המחסן הרוויח 41 אלף שקלים. מנהל מחלקת האחזקה הרוויח 43 אלף שקלים, בעוד מפקח אחזקה הסתפק ב-41.5 אלף. ‏

גם המגישים הכישרוניים ברשות השידור לא הולכים לישון רעבים. עודד גרנות הפרשן לענייני ערבים, הרוויח 52 אלף שקלים לחודש; כרמלה מנשה, הכתבת הצבאית של קול ישראל, שלשלה לכיסה 40.9 אלף שקלים בחודש; ומגיש מהדורת 'מבט' דאז ואחד מבכירי מחלקת החדשות של 'ואללה' כיום, ינון מגל, קיבל 40 אלף שקלים בחודש. מנהל הטלוויזיה, מושון מצליח, גרף לכיסו ב-2011 שכר ברוטו חודשי של 38 אלף שקלים - עלייה של 15 אחוזים לעומת 2010. ואילו מנכ"ל רשות השידור מוטי שקלאר הסתפק ב-2011, השנה האחרונה לכהונתו, בסכום חודשי של 35.4 אלף שקלים.

האם חשיבותו של שידור ציבורי מצדיקה משכורות כה גבוהות? והאם לא הגיעה העת לרפורמה אמיתית שתצליח לשמור על השידור מפני התמסחרות מוחלטת, אך תנהג בזהירות בכספי ציבור?  פנייתנו לרשות השידור לקבלת תגובה הושבה ריקם. "איננו מגיבים בנושא הזה", נמסר מהרשות.  

לאלי פולק, יו"ר האגודה לזכות הציבור לדעת, ביקורת חריפה: "משכורות העתק המשולמות ברשות השידור שערורייתיות. הן תוצאה של שנים של הזנחה וחוסר נכונות של הדרג הציבורי להתמודד עם הוועדים. הן תוצאה של חוסר נכונות של השר הממונה (לא רק הנוכחי) לקחת אחריות ובמידת הצורך להחשיך מסך עד אשר השפיות הכלכלית חוזרת לרשות. הן גם תוצאה של ההגנה של הברנז'ה, אשר איננה מוכנה להתמודד עם הבעיה ולא רוצה להרע לחברים בגילדה. רשות השידור הציבורית חשובה למדינת ישראל. לטובת כולנו ראוי ורצוי שתיעשה בה רפורמה אמיתית".