בשבע 526: סוגר שבת

ניגונים מסעודה שלישית, קול נעים ואורחים מפתיעים – יצחק מאיר מסיים בהצלחה את פרויקט שירי השבת

אמציה האיתן , כ"ח בטבת תשע"ג

'זעיר אנפין', יצחק מאיר וחברים 

לפני שבועות ספורים כתבתי כאן על הדואט של אהרון רזאל עם דוד ד'אור, ונפעמתי מהתוצאה המיוחדת. היום אני מציין את הדואט של יצחק מאיר עם דוד ד'אור, ושוב אני נפעם מהתוצאה. למרות הדמיון הראשוני, אין שום קשר בין האלבום של רזאל לבין היצירה החדשה של מאיר וחבריו. אם רזאל מביא אלינו חידושים והמצאות מבית מדרשו האלטרנטיבי, הרי שיצחק מאיר מתרחק מזה כרחוק מזרח מצפון מזרח, ומטעים אותנו טעמם של הניגונים הישנים והטובים. אלה שגדלנו עליהם בבית אבא, סבא או שמא שכנים בעלי קול חזק במיוחד.

'זעיר אנפין' הוא שמו של האלבום החדש. אתם ודאי זוכרים את שני החלקים הראשונים בפרויקט של יצחק מאיר, שמביא את ניחוחות בית הכנסת ושולחן השבת היישר אל הרמקולים של ימי החול. באלבום הראשון טעמנו מתפילת ליל השבת ומסעודה ראשונה, בשני שמענו את תפילת יום השבת והסעודה השנייה, והנה הגיע זמנה של הסעודה השלישית, ואיתה לא נשמע את תפילת מנחה אלא דווקא את קבלת שבת בנוסח הקרליבכי שחדר בסערה אל בתי הכנסת.

כמו בשני האלבומים הראשונים בפרויקט, כך גם בזה האחרון מאיר לא מוותר על הנימה האותנטית ועל האווירה של בית הכנסת, אותה הוא מצליח לדחוס בכישרון רב לתוך התקליטור. בעזרתו תוכלו להיזכר בכיף בשירים הקצביים של קבלת שבת, במעברים הליריים שבין קבלת שבת לערבית, וכמובן בהרגשת ה'רעוא דרעוין' שאופפת את זמן בין השמשות של הסעודה השלישית.

מכיוון ששמו של האלבום לקוח מתוך זמירות הסעודה השלישית, וגם בגלל המקום המיוחד שהן תופסות באווירה השבתית, הייתי מצפה שהיחס בין שירי קבלת שבת לשירי סעודה שלישית יהיה קצת יותר מאוזן, אבל יצחק מאיר החליט לתת מקום מכובד יותר לקבלת שבת ולהשאיר את הסעודה השלישית לארבעת השירים האחרונים, וזו זכותו הבלעדית. אולם אי אפשר להתעלם מהחיזוק המיוחד שקיבלו האחרונים בדואט המרגש עם דוד ד'אור, בשיר 'בני היכלא' שהולחן על ידי הרב דודי ליבוביץ'.

יש באלבום אורחים נוספים ומכובדים, ובקבלת שבת תוכלו לשמוע את שלמה כ"ץ, שאין מתאים ממנו להשמיע את ניגוניו של הרב שלמה קרליבך, ואפילו הרב מיכי יוספי תורם מיכולותיו בשיר 'לכה דודי', במנגינת ברסלב כמובן.

קולו הנעים של יצחק מאיר, יחד עם העיבודים המצויינים של ערן קליין, מכניסים לימות החול שלנו את ניחוחה המתוק של השבת, ועל כך מגיע להם יישר כוח גדול.