בשבע 526: מה צריך להיות הרכב הקואליציה בכנסת הבאה?

ירעם נתניהו , כ"ח בטבת תשע"ג

לא לקואליציית ביבי וציפי / אורית סטרוק, מועמדת ברשימת הבית היהודי לכנסת

נפתח בבשורות הטובות: עם ישראל התפכח מ'חזון' שתי המדינות. הסקרים מוכיחים שרוב הציבור היהודי מתנגד להמשך תהליך המשא מתן עם הפלשתינים.

ועוד בשורה: מכיוון שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא, ברור שבקואליציה שלו יהיו לפחות 14 ח"כים שכבר הצהירו על התנגדותם למדינה פלשתינית. מדובר ב-14 חברי סיעתו של נתניהו, ועמדתם בסוגיה חשובה זו הפוכה לשלו, ובזכותה הגיעו למיקום הגבוה ברשימה לכנסת.

מכאן לסוד הגדול: סודה של ציפי לבני, שמצד אחד נמנעת מלהודיע שלא תיכנס לממשלת נתניהו, ומצד שני מייצרת מצג שווא של גוש חוסם שאינו עומד במבחן ספירת המנדטים (כן, גם אם חנין זועבי תשב בקבינט – גוש חוסם לא יהיה), אך מאפשר להשיק את הקמפיין חסר השחר "ליכוד גדול מול כל השמאל". נראה כי ציפי וביבי עשו יד אחד כדי לייצר ליכוד גדול שדווקא יחבור לשמאל, ויקים את ממשלת ביבי-ציפי-פרץ-מצנע.

יום לפני הבחירות בישראל יושבע אובמה כנשיא ארה"ב בפעם השנייה. משוחרר מהדאגה לקדנציה נוספת, הוא ידחף בכל כוחו את ישראל למסלול התרסקות מדיני-ביטחוני.

14 הח"כים הנאמנים של הליכוד, שלא יהיו רוב אפילו בסיעתם-שלהם, לא יוכלו לעצור לבדם את ההידרדרות. כל מנדט נוסף שירוויח הליכוד ה'גדול', רק ידלל עוד יותר את כוחם בסיעה המשותפת. גם ש"ס של דרעי לא תסייע להם. רק בית יהודי גדול, מאוד גדול, יוכל, כשותף בכיר בקואליציה, למנוע את הקמת המדינה הפלשתינית.

השאלה מי תהיה השותפה הבכירה של הליכוד בקואליציה צריכה להדאיג לא רק כל מצביע לאומי, אלא גם, ובעיקר, את אותם 14 הח"כים שהתחייבו לבוחריהם למנוע אסון מדיני. רגע האמת שלהם יהיה כשיידרשו להרים את אצבעותיהם בעד אותה קואליציה, וטוב יעשו הבוחרים והפעילים אם ידרשו מהם כבר היום תשובה לשאלה גורלית זו.

להבטיח את ניצחון המחנה / ח"כ זאב אלקין, סיעת הליכוד

בשלב הזה איננו עוסקים בהרכבת הקואליציה. בעת הזאת המטרה שלנו היא להבטיח את ניצחונו של המחנה הלאומי. השמאל עושה הרבה כדי למנוע מאיתנו להרכיב ממשלה, והוא עוד יעשה. עוד צפויים לנו תרגילים של השמאל, כי החרדים בודקים אפשרויות מולו.

אנו נרצה לראות בקואליציה שלנו את כל מי שירצה ללכת במדיניות של הליכוד. למשל, לאו מוחלט על הרעיונות שיש בשמאל ושציפי לבני מקדמת – להחזיר אותנו לתהליך אנפוליס ולגבולות 67'. למשל, העשייה בתחום הכלכלי, כלכלה אחראית ולא פופוליסטית. אנו באים לאחר ארבע שנים של ניהול מדינה ושל תוצאות ברורות.

הבית היהודי הוא שותף אפשרי והגיוני, אבל כאמור זו טעות להתעסק בשאלת הקואליציות מבלי שהבטחנו את ניצחון הימין. האינטרס של נתניהו הוא שתהיה לו קואליציה רחבה ככל היותר, ולכן אין לו אינטרס להשאיר איש בחוץ. אני זוכר את המשא ומתן הקואליציוני מול האיחוד הלאומי, ובסוף הוא מצא עצמו בחוץ אפילו שאיש לא רצה בכך.

קואליציה חברתית, כולל יחימוביץ' / השר אלי ישי, סגן ראש הממשלה ושר הפנים (ש"ס)

ככל הנראה ראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו, הוא זה שירכיב גם את הממשלה הבאה.

לממשלה זו נכונו אתגרים רבים ולא פשוטים מכל התחומים, אך עיקר זמנה לאחר השבעתה יופנה אל עבר הצורך בקיצוץ דרסטי בגובה 15 מיליארד שקלים בתקציבה. לצד הרצון והאמונה שהרכב הממשלה-הקואליציה צריך לייצג את מקסימום נציגי העם והדעות השונות – לצד הצורך החשוב באופוזיציה חזקה לא פחות – יש חשיבות גדולה כי אלו שיקבלו את ההחלטות בדבר הקיצוץ, ומכאן פגיעה בכלל השכבות באוכלוסייה, יהיו מפלגות בעלות עמדות חברתיות ברורות. מפלגות שיודעות ומכירות את משמעותה של כל הנפת יד בעד או נגד קיצוץ כזה או אחר.

לצערי, מפלגת העבודה בראשות יחימוביץ', אשר אין לי ספק בנכונותה להוות מפלגה חברתית, הודיעה כי לא תשב בממשלה בראשות נתניהו. לכן כשחקן מרכזי בקואליציה חברתית אפשרית הוציאה עצמה ומפלגתה מהמשוואה. למרות זאת, אני חושב כי מקומה של יחימוביץ' הוא בממשלה הבאה, ואני מקווה כי תימצא הדרך שתוכל להשתלב בה.

אובדנה האפשרי של מפלגת העבודה והישארותה מחוץ לספסלי הקואליציה מביא למציאות שש"ס, הרואה עצמה קודם כל כמפלגה חברתית, היא מפלגה רלוונטית לישיבה בממשלה.

ש"ס פעלה כנגד המע"מ על פירות וירקות, העלאת מחיר הדלק, הגדלת קצבאות הילדים (דבר שמבקשים לפגוע בו בקיצוץ הצפוי) ועוד.

כמו כן, השינויים הפוליטיים והמדיניים במזרח התיכון מצריכים ממשלה חזקה ויציבה לצד ראש הממשלה. על המפלגות שעתידות להיות חברות בה לראות את העיקר ולא את הטפל. יש מדינה לנהל. 

בעת הזו, בעיקר אל מול אויבנו, יש צורך בגילוי אחראיות מכלל המפלגות ועל ראש הממשלה לכונן ממשלה התומכת ברעיונותיו ובדרכו.

הכל תלוי בבית היהודי / גולש ערוץ 7 - אלעד שלמה, תל אביב

אין ספק שהליכוד ביתנו בראשות נתניהו תוכל להרכיב ממשלה ימנית יציבה, עם נבחרת הדתיים בממשלה ועם מפלגת הבת שלה - הבית היהודי. כדי להשלים ליותר מ-60 ח"כים ולקבלת קואליציה רחבה עוד יותר, יוכל ראש הממשלה להוסיף כמה מפלגות קטנות אשר להן לא יצטרך "לשלם" ולשחד בתיקים וסמכויות, כדוגמת 'עם שלם', 'קדימה' וכדומה. 

האופציה השנייה והמעניינת יותר, שגם היא תיטיב עם המגזר שלנו, תהיה קואליציית מרכז בראשות שלי יחימוביץ', כאשר הסמן הימני והלא-קיצוני שלה יהיה מפלגת הבית היהודי. את משרד הדתות, השיכון והפנים, יעדיפו לתת לבנט מאשר לש"ס.

הרכב הקואליציה / גולש ערוץ 7 - יצחק רום, פתח תקוה

כדי להציל את המדינה אנו זקוקים לממשלה ימנית די קיצונית, שלא מפחדת להתמודד עם השמאל בפנים ועם העולם השקרי בחוץ: ביטול הסכמי אוסלו ושליטה מלאה על השטחים. ברגע של הסלמה בעזה - כיבוש בכוח בכל מחיר. בינתיים, ניתוק מוחלט מעזה, בלי מים חשמל ומעברים של כספים. בתוך הבית: ניקיון של מערכת המשפט והתקשורת. 

שנזכה לשלום ולגאולה השלמה.