בשבע 526: "שטח מגזרי" - שלג, רבנים, הכותל המערבי ועוד.

רבקי גולדפינגר , כ"ח בטבת תשע"ג

מיזם התיירות מתרחב: 'משקפת' לבעלי עסקים 

'משקפת', מיזם התיירות ליהודה שומרון והבקעה, מתרחב ומציע לבעלי עסקים באזורים אלה לפרסם את עצמם ללא תשלום באתר הבית והפייסבוק של הפרויקט. ב'משקפת' שוקדים בימים אלה על הכנת מאגר מיוחד שירכז את כלל העסקים ביו"ש, לרווחת המטיילים שכבר נחשפו ליהודה ושומרון ולרבים נוספים שיגיעו בהמשך. לטענת מארגני הפרויקט עד כה הגיעו לסיורים ביו"ש באמצעותם עשרות אלפי מטיילים.

בני כהן, מנכ"ל הפרויקט, אמר השבוע: "לצד הבאת רבבות ישראלים לסיורים חווייתיים ביהודה ושומרון ובקעת הירדן, אנו רואים עצמנו מחויבים גם לעידוד הפעילות העסקית-תיירותית לעסקים הפועלים בתחום זה. בכוונתנו לחשוף לציבור הישראלי את העסקים התיירותיים האותנטיים של חבל ארץ יפהפה זה, וכמו שאנחנו התאהבנו בהם גם הציבור הישראלי יתאהב ובכך יעודד את הפעילות התיירותית באזור".

בעלי העסקים ביהודה, שומרון והבקעה מוזמנים להיכנס לאתר 'משקפת' ולהזין את פרטי העסק שלהם. לפרטים נוספים וליצירת קשר: office@mishkefet.org.il.

המבצע הסודי של אריק שרון

מחקר חדש של בית ספר שדה כפר-עציון חושף את פעולת התגמול העלומה בחוסאן שזכתה לכינוי 'מבצע לולב' ואשר במהלכה נפלו עשרה חיילים. הפעולה התבצעה בשנת 1956 בעקבות סדרה של פיגועי טרור: רצח ארבעה אזרחים ברמת רחל, חקלאי בשדות קיבוץ מעוז חיים ורצח נערה ליד היישוב עמינדב.

חטיבת הצנחנים בפיקודו של שרון כמח"ט ושל רפול ומוטה גור כמג"דים פשטה על משטרת חוסאן ועל המוצבים הירדניים הסמוכים, לה כאשר המטרה היתה נקמה כואבת על רצח היהודים. זו היתה הפעולה הגדולה ביותר עד אותו היום, ופעלו בה יחדיו כל כוחות חטיבת הצנחנים. הפעולה הסתיימה בחיסולם של 50 ירדנים ובעשרות פצועים, אולם גם בטעות מבצעית שבה נהרגו עשרה חיילים, מתוכם חמישה ממטען צה"לי שהתפוצץ בג'יפ. למרות ההצלחה, מותם של החיילים העיב על המבצע ובצה"ל העדיפו לטשטש את קיומו.

מנהל בית ספר שדה כפר-עציון, ירון רוזנטל, סיפר השבוע כי בחודשים האחרונים חקרו מדריכים מבית ספר שדה כפר-עציון את הפרשה, מצאו עדויות חדשות מארכיון צה"ל, איתרו צילומים ישנים וחשפו את שרידי המשטרה והמוצבים הסמוכים לה. "אנו מקווים שהמחקר והאירוע המתוכנן יפרעו חוב עמוק שיש לתושבי האזור ולכל עם ישראל לנופלים וללוחמים", אמר רוזנטל.

אתמול (רביעי) התקיים בבית ספר שדה כפר-עציון טקס חשיפת אנדרטה ללוחמי המבצע, ושחזור פעולת התגמול הגדולה ביחד עם הלוחמים וקרוביהם.

150 רבנים מרחבי העולם ביקרו במערת המכפלה 

כמאה וחמישים רבנים מקהילות יהודיות בארבעים ארצות ברחבי העולם הגיעו השבוע לביקור ותפילה במערת המכפלה. הביקור המיוחד התאפשר במסגרת כנס רבנים העולמי, שאורגן על ידי המחלקה למורשת ישראל בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית.

מארגני המיזם סיפרו כי הביקור בחברון, בהשתתפות הרב יחיאל וסרמן, ראש המרכז לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, והמנכ"ל יצחק שטיגליץ, היה אירוע מרגש ומיוחד שצוין על ידי כל הנוכחים כאחד משיאי הכנס.

הרבנים, נציגי הקהילות היהודיות בכל היבשות - המונות בין עשרת אלפים למאות יהודים, שמעו הסברים על מערת המכפלה מפי נֹעם ארנון, דובר היישוב היהודי בחברון, התפללו במקום וסיימו את הביקור בריקוד חסידי נלהב.

עם תום הביקור בעיר האבות, הביעו הרבנים רצון ושאיפה להמשיך בקשרים עם הקהילה היהודית בחברון ולחבר לעיר האבות והאמהות את היהודים בקהילות ישראל בעולם כולו.

משפצים את רחבת הכותל 

ברחבת הכותל המערבי החלו בעבודות שיפוץ לטובת באי הכותל. בקרן למורשת הכותל המערבי סיפרו השבוע כי השיפוצים התעכבו שנים רבות, בשל התנגדויות של גורמים אסלאמיים ואחרים שפעלו לסכל כל פיתוח ברחבת הכותל.

השיפוץ יתמקד בהגדלת חדרי השירותים ברחבה - צורך חיוני מתבקש על רקע העובדה כי למתחם מגיעים כעשרה מיליון מבקרים בשנה. התוכניות הראשונות של השיפוץ כוללות הכפלת השירותים, בניית לובי כניסה מקורה לבאי מנהרות הכותל המערבי ומרכז שרשרת הדורות, והפרדת הכניסה אליהם מחדרי השירותים. 

כמו כן תיבנה במקום תחנת משטרה, וחדרים נוספים שייתנו מענה לציבור הפוקד את המקום ולעובדי הכותל. בקרן למורשת הכותל מקווים כי העבודות במתחם יסתיימו תוך שנה. 

על רקע הסערה: הרבנים הראשיים קוראים לסייע לנזקקים

הרבנים הראשיים לישראל, הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר והרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר, פרסמו השבוע הודעה ובה שבח והודיה על הגשמים הרבים, לצד קריאה לציבור לסייע לנזקקים שהגשמים מקשים עליהם. הרבנים קראו לאזרחים לפתוח לבם לאלה שידם אינה משגת. 

"בישראל רבבות נזקקים וקשישים נצרכים המתקשים בחימום הבית ואיטומו. נפקח עינינו בימים האלה ונחפש את הנזקק סביבנו ברחוב, ננסה לסייע מספל מרק חם ועד לקורת גג חלופית עד שוך הגשמים. כי הימים האלה המבורכים עבורנו, הם הקשים ביותר עבור העני", אמרו הרבנים עם פרסום הקריאה. "כדי להביע הודאותינו בשלמות, נפתח לבנו וידנו באהבה לנדבה לחון עניים ואביונים ולעמוד לימינם בצר להם", כתבו הרבנים בקריאתם וחתמו במילים "וכל המרחם מרחמים עליו מן השמים".
 
לרגל ט"ו בשבט: פירות יבשים שנשתבחה בהם ארץ ישראל

ציבור שומרי המסורת המקפיד מדי שנה לערוך סדר ט"ו בשבט כהלכתו, נוהג להתמרמר על כך שדווקא בחגם של פירות הארץ נהוג לאכול פירות יבשים שמקורם בטורקיה או בקליפורניה. 

השנה, לרגל ראש השנה לאילנות, מציעה חברת 'טוב הארץ' סל מוצרים משודרג של פירות יבשים מהודרים שנשתבחה בהן ארץ ישראל. בחברה אומרים כי המטרה היא להעמיק את המודעות לערכם של פירות ארץ ישראל ושל החקלאות יהודית. ב'טוב הארץ' אומרים כי הם החברה היחידה בשוק שמייצרת ומשווקת פירות יבשים של ארץ ישראל.

גלגולו של הסיפור החסידי: ערב הצדעה לבעל שם טוב במכללה ירושלים

ביום ראשון הקרוב יתקיים במכללה בירושלים ערב השקה לספרה של ד"ר דינה לוין, מרצה בחוג לספרות במכללה, 'הסיפור החסידי - מפתח לגלגולי מוטיבים'. במרכז הספר עומד סיפורו של הבעל שם טוב על 'קן ציפור', בו מסופר על תלמידי הבעל שם טוב שעמדו זה על כתפיו של זה בתחתית אילן גבוה בתקווה להגיע אל הציפור שבראש האילן. בסיפור הזה הבעש"ט עצמו מטפס על הסולם האנושי וחייו תלויים בעצם בעמידתם האיתנה של תלמידיו. 

באמצעות הסיפור המחיש הבעש"ט את תחושותיו למראה תלמידיו שעזבוהו לבד באחת מתפילותיו הממושכות, והסביר לחסידים את חשיבותם עבורו ואת התלות שלו בהם, כמו גם את תפילת היחיד של הצדיק הנשענת על תפילת הרבים. 

ספרה של ד"ר לוין הוקדש לעילוי נשמת הנופלים על תקומת העם והארץ, שעל פי תלמידי האר"י זוכים להגיע לאותו 'קן ציפור'.

הערב, שיהיה פתוח לציבור הרחב, יפגיש את הקהל עם עולמה של החסידות דרך עיסוק בהגות, באמנות ובמוזיקה החסידית. במהלך הערב תדבר גם חגית ריין, אמו של רס"ן בניה ריין הי"ד שנפל במלחמת לבנון השנייה, ותשתף את הקהל בקשר המרתק שבין יומנו האישי של בנה לסיפור על תפילת הבעש"ט. את הערב ינעים בצלילי ניגונים חסידיים אמן הקלרינט מוסא ברלין. 

מאה שנה ל'מסע הרבנים': רבניות במסע התעוררות ברחבי הארץ

בשבוע הבא תצא קבוצת רבניות למסע התעוררות ברחבי הארץ ותשחזר את 'מסע הרבנים', שנערך בארץ ישראל לפני מאה שנה בדיוק. 

בשנת 1913 למניינם, ערכה קבוצת רבנים ובראשם הרב אברהם יצחק הכהן קוק והרב יוסף חיים זוננפלד מסע ביישובים החדשים בצפון הארץ, וביקרה במושבים ובקבוצות שהוקמו על ידי אנשי העליות הראשונות, משנת תרמ"ב והלאה. הסיור הוגדר כמסע התעוררות וקירוב לבבות, במטרה להכשיר את הקרקע ולהחזיר את החלוצים עד כמה שניתן לאורח חיים מסורתי, בעיקר בנושאים של כשרות, שמירת שבת, חינוך יהודי במושבות ומצוות התלויות בארץ. מאחורי המסע עמדה היוזמה החיונית למנוע את הקרע שהחל להיווצר בין היישוב הישן ליישוב החדש. על פי המסופר, בכל מקום שאליו הגיעו התקבלו הרבנים בכבוד גדול, והאנשים והנשים התכנסו בבית הכנסת לשמוע את דרשותיהם. 

מסע הרבנים המרתק היווה את הרקע לארגן סיור רבניות מיוחד שישחזר את המסע ההיסטורי, במסגרת שיתוף פעולה בין ישיבת 'תורה בציון' לעיתון 'בשבע'. במסגרת הפרויקט, שכותרתו "רבניות בעקבות מסע הרבנים", תסיירנה רבניות ואמניות ברחבי הארץ, מצפון ועד דרום, במשך ארבעה ימים, במסע לקירוב ואחדות ולהעצמת תחושת השייכות. בכל מקום שאליו תגענה הרבניות יתקיים אירוע לכל נשות האזור, ובו הרבניות תעברנה דרשות בנושאי חינוך, הבית היהודי ועם ישראל.

המסע, שיתקיים בשבוע הבא בתאריכים ג', ד' ו-ה' בשבט, נועד לבנות ולנשים מכל הארץ. תלמידות השכבות הבוגרות בתיכונים ובאולפנות, בנות שירות לאומי, תלמידות מדרשות תורניות, בתי מדרש וכלל ציבור הנשים. בכל יום משלושת ימי המסע אמורים להיערך שלושה אירועים באזורים שונים, שיכללו הרצאות והופעה באולמות השונים ברחבי הארץ. בכל אירוע צפויות להשתתף כ-500 נשים ובנות. המסע יחל בצפון הארץ, ימשיך ביום השני למרכז ויסתיים בדרום. הכניסה לאירועים ללא תשלום ופתוחה לנשים ובנות.