בשבע 527: רשת לגילוי טרור

גולשים רבים מנצלים את מרחבי הרשת לבידור, ליצירת קשרים חברתיים או סתם לבזבוז זמן. אך יש מי שרותמים את האינטרנט לקידום מיזמים הפועלים למען ביטחון ישראל.

שמואל אדלמן , ו' בשבט תשע"ג

מאחורי אתר 'טרור ווטש' עומד יוני אלפר, ששם לו למטרה לחשוף את הציבור לסקופים ולחומרים ייחודים אודות ארגוני הטרור והעולם הערבי. בין החשיפות שלו הוא מציין תיעודים של העימותים באזור מאגר הנשק הכימי הגדול ביותר בסוריה, ואת הסרטון הראשון המראה עריקות בצבא הסורי. "חשפתי בזמנו איך הסווה חמאס את העברתו של שליט למעבר רפיח מפחד מבצע צבאי", מספר אלפר, "לפני מספר שנים חשפתי תיעוד של החמאס המונע מגורמי אל קעידה לירות רקטות מתוך הרצועה ועוד".

לפני כשבוע, במסגרת סקירת אתרים פלשתיניים, גילה אלפר תיעוד של כמה צעירים ערבים המתעללים בשני יהודים חרדים בירושלים בעיצומה של השבת. בסרטון ניתן לראות כיצד הערבים זורקים כדורי שלג על האברכים המבוהלים ובהמשך דוחפים אותם ומעיפים את המגבעות שלהם על המדרכה לקול צחוקם של הצעירים, באופן שמזכיר סרטים אחרים שראינו בשיעורי היסטוריה. כל זאת קורה לא ברחובות ברלין אלא סמוך לשער שכם, חמש דקות הליכה מעיריית ירושלים וחמש דקות נסיעה מהמטה הארצי של המשטרה.

אלפר פנה לערוץ 10 שהסכים לפרסם את הסרטון, אך גופי חדשות אחרים התעלמו בנימוס. אולי מפני שהפורעים לא חבשו כיפה ולא ריססו כתובת תג מחיר. נזכיר כי לשם השוואה התעללות של נערים יהודים בנער ערבי זכתה לסיקור נרחב ולכותרות רועשות, וכמובן לגינוי מקיר לקיר. 

אולם את מה שלא עשו גופי התקשורת, עשו הגולשים שלא נשארו אדישים והחלו לשתף את הסרטון ברשתות החברתיות. קרוב ל-138 אלף צפיות נרשמו בסרטון של אלפר בערוץ 'טרור ווטש' ביוטיוב, ועוד עשרות אלפי צפיות במקומות אחרים שבהם הסרטון הועלה.

תגובות נזעמות מהארץ ומהעולם וכמות הצפיות והשיתופים הובילו ככל הנראה גם את אתרי החדשות להתייחס סוף סוף לסרטון ולדרישה תקיפה של הרב ישראל אייכלר ממפכ"ל המשטרה לחקור את הפרשה. "המשטרה חייבת לטפל בפשע", כתב אייכלר, "גם כאשר אין תלונה ויש תמונות גלויות. על כן אבקשך להורות על פתיחת חקירה ומעצר הפורעים, שנהנו בשלג להתעלל ביהודים על פי לבושם המסורתי. זה היה יכול להיגמר הרבה יותר גרוע, ואם המשטרה לא תפעל, בפעם הבאה הם יפגעו ביהודים ולא רק בכדורי שלג".