בשבע 527: תרגיל מלוכלך בליכוד

בליכוד מתכננים לבחון את ההצבעה ביו"ש כדי להוכיח שהמתיישבים הם גיס חמישי במפלגה * אסור לשחק לידיהם

בועז העצני , ו' בשבט תשע"ג

בהחלט ייתכן שנתניהו מנסה להפוך את הבעיה שנוצרה בקמפיין להזדמנות מבחינתו - לגרום לנפילה דרמטית בשיעורי ההצבעה לליכוד ביו"ש

עד לאחרונה התחרה הליכוד עם הבית היהודי על המגרש הימני. מול בנט, אשר מתנגד למדינה פלשתינית, אושרו תכניות בנייה בירושלים (שהוקפאה כל הקדנציה) בליווי הכרזות נלהבות על בנייה, נגד כל העולם. לאחר דבריו של בנט על סירוב הפקודה התנפל עליו הליכוד, דבר שהתברר כטעות קשה לאור הנתונים שהצביעו על מעבר קולות עצום מהליכוד לבית היהודי. מדוע נדדו הקולות? כי ההתנפלות על בנט התפרשה כקמפיין להכשרת פקודת גירוש, ופתחה מחדש את הפצעים הכואבים ביותר של הציונות הדתית והחילונית. 

טעות כזו מצביעה על היות מנהלי התעמולה של הליכוד מנותקים לחלוטין מקהל בוחריהם, וניתן היה לצפות שהם ילמדו את הלקח ויקפידו שלא להמשיך ולפגוע בציפורי נפשו של הציבור שאת אמונו הם מבקשים. אך בניגוד לכל היגיון, המשיך הליכוד לתקוף בתעמולה שקרית ופוגענית רבנים מוערכים ומועמדים של הבית היהודי, תוך סילוף דבריהם והוצאתם מהקשרם באופן גס, ובסגנון מרושע נוסח השמאל. כדי שלא יהיה מקום לטעויות הצהיר ליברמן שנאום בר-אילן יהיה חלק מקווי היסוד של הממשלה הבאה. 

מי שלמעשה מותקף ללא הרף על ידי הליכוד הוא קהל המצביעים הפוטנציאלי של הליכוד והבית היהודי, זה שעל לבו ואהדתו אמורה התחרות להתנהל. התמשכותן של ההתקפות הללו יצאה מזמן מגדר הטעות, חלפה ביעף דרך כל הגדרות הטמטום, וכעת היא כבר עמוק בתוך התחום של מדיניות מכוונת. 

פנינו, אני ועוד פעילים, לח"כים ולשרים. אלו שענו לי (הרי הפריימריז הבאים עוד רחוקים), הודו שאין להם שום השפעה על קו התעמולה הפרובוקטיבי הזה, וכל האצבעות הופנו אל נתניהו. מה רוצה נתניהו להשיג בכך? 

המעורבות של המתיישבים ביו"ש בליכוד היא לצנינים בעיניו. היא השפיעה על התנהלות השרים והח"כים בכנסת היוצאת, ועל עיצוב ניצי מובהק של הרשימה לכנסת הבאה. מי שהשלים עם מדינה פלשתינית ואולי אף מעוניין בה, מי שמקפיא את ירושלים ומגיב על הפרה יסודית של ההסכמים בשחרור כמה שכונות בבירה מההקפאה, בהחלט עשוי לראות במעורבות הערה של מתיישבי יו"ש בתנועת הליכוד בעיה ומגבלה. לכן, בהחלט ייתכן שנתניהו מנסה להפוך את הבעיה שנוצרה בקמפיין להזדמנות מבחינתו - לגרום לנפילה דרמטית בשיעורי ההצבעה לליכוד ביו"ש. 

בכך הוא מתכנן להרוויח כמה יתרונות: להרוס את מעמד ההתיישבות בתוך הליכוד, להשתמש באחוז הצבעה נמוך להתנערות מהמחויבות כלפי המתיישבים ולהתעלם מהחלטת הבוחר בפריימריז כדי למנות לתפקידי שרים מועמדים מתחתית הרשימה, תוך דחיקת מועמדים חדשים ופופולריים המזוהים עם ההתיישבות. התירוץ יהיה שהרשימה אינה באמת משקפת את המפלגה, הואיל ונבחרה על ידי מניפולציית הסוס הטרויאני של המתפקדים "ההם". הדבר יאפשר גם סטייה שמאלה במדיניות עתידית, תוך השתקת חברי הכנסת הניציים ונציגי קבוצות המתפקדים הגדולות שתמכו בהם. 

ההתנהגות הבוגדנית הזו הובילה לכך שהציבור הלאומי בכל הארץ פגוע וזועם, והסקרים מעידים על מעבר של מצביעים ימינה. יש בליכוד מי שמחכה לנתוני הצבעה מיישובי יו"ש, במיוחד הקטנים, ששם ניתן לבחון אם מספר המצביעים לליכוד קטן ממספר המתפקדים. תמונת הצבעה כזו חוטאת למוסר הבסיסי בכך שהיא מציירת את תושבי יו"ש, אלו המתיימרים להיות ערכיים, כמניפולטורים בוגדניים. 

בנוסף לכך, זו סטירת לחי ואי הכרת תודה כלפי אנשים טובים מאוד ברשימת הליכוד שתרמו רבות במהלך הכהונה הזו רבות להתיישבות, וחלקם עבד ימים ולילות בכיבוי שריפות, במתן אישורים ליישובים ושכונות, בהדיפת בג"צים, באישור אוניברסיטת אריאל ובהשקעות מרשימות בכבישים ובכיתות לימוד.

לכן, הן מבחינת ההגינות והכרת הטוב והן מבחינת סיכול המשחק המגונה של נתניהו, הצבעתם של מתפקדי הליכוד ביישובי יו"ש לליכוד היא יעד חיוני ביותר.