בשבע 527: הבטחות נזילות

הורדת מיסים לשכבות הביניים, חיזוק מערכת הבריאות, בניית רבבות דירות להשכרה והארכת חופשת הלידה... אלה רק חלק מההתחייבויות הכלכליות במצעי המפלגות השונות - לשיפוטכם

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ו' בשבט תשע"ג

בשבוע הבא ילכו מיליוני אזרחי ישראל לקלפיות ויבחרו את מי שראוי על פי דעתם להנהיג את מדינת ישראל. תעודת הזהות של הרשימות השונות היא המצע, מסמך שמכינה כל מפלגה ערב הבחירות במטרה לפרוש בפני הבוחרים את מרכולתה. במרבית המפלגות יש למצע כמה פרקים: מדיני, כלכלי, חברתי וכדומה. אלה חושפים כמה מעמדות היסוד של המפלגה ולעיתים קרובות כוללים גם הבטחות שונות. את ההבטחות הללו ניתן לכנות בשם הכולל "הבטחות בחירות". חלקן מהוות תכנית עבודה, לפחות מתוכננת; חלקן נועדו לקישוט, וחלקן אולי מבטאות את שאיפות לבם של הח"כים המיועדים, אך רחוקות מאפשרות יישום
.
על מנת להקל עליכם את הבחירה בין המפלגות השונות, קיבצנו את הבטחות הבחירות של המפלגות השונות. בגלל קוצר היריעה נאלצנו לבחור חלק מהמפלגות ולהתעלם בצער מרבות אחרות, כך שעל הלחם בשקל שמבטיח הרב אמנון יצחק לא תקראו כאן.

באופן מוזר כלשהו, למפלגה הגדולה ביותר בכנסת הנוכחית (וכנראה גם בכנסת הבאה), הרשימה המאוחדת הליכוד-ישראל ביתנו, כלל אין מצע. כמי שצפוי לעמוד בראש הממשלה הבאה, נתניהו כנראה איננו מעוניין לחשק את עצמו בהבטחות מיותרות, ועל כן נמנע מהצגת מצע ברור לבוחריו. משנתו הכלכלית של ראש הממשלה מוכרת, אולם מדיניותו בקדנציה האחרונה היתה שונה. כעת נותר לחכות ולראות מה צופנת הקדנציה השלישית של ביבי.

הבטחות מהאופוזיציה

למפלגה הצפויה להיות שנייה בגודלה, העבודה, יש מצע סדור, מפורט, כמעט מגושם, אשר מנסה לטפל בשורה ארוכה - אולי אפילו ארוכה מדי - של נושאים. דליית הבטחות הבחירות מהמצע לא היתה פשוטה, להלן כמה מהן: הצמדת שכר המינימום ל-55 אחוזים מהשכר הממוצע. שינוי מדיניות המיסוי תוך הגדלת המס לעשירים. הגדלת קצבאות הזקנה ל-20 אחוזים מהשכר הממוצע. הבטחת הפנסיות באמצעות הגדלת נתח האג"ח המיועדות. ביטוח סיעודי לכולם. הפסקת האשפוז במסדרון. הפחתת ההשתתפות העצמית בתשלום לקופות החולים. עדכון סל שירותי הבריאות על פי נוסחה קבועה. חינוך חינם מגיל שנתיים. הארכת חופשת הלידה ל-16 שבועות. ביטול ההשתתפות העצמית בשירותי רווחה. הרשימה מכובדת ורחוקה מלהיות מלאה, אך נדמה שמפלגתה של שלי יחימוביץ' תהיה פטורה מלעמוד מאחוריה, משום שהיא צפויה לעמוד בראש האופוזיציה.

המפלגה הצפויה להיות שלישית ברשימה אינה מרבה בהבטחות, כיאה למשנתו הכלכלית של העומד בראשה, נפתלי בנט. עם זאת, מכמה מהן היא אינה מצליחה להימלט. בין ההבטחות: הורדת מיסים לשכבות הביניים. חיזוק משמעותי של החינוך בפריפריה. הוזלת התחבורה הציבורית ושיפורה. הגדלת תקצוב המוסדות הדתיים-לאומיים והורדה דרסטית של נטל שכר הלימוד במוסדות אלו. הקמת קרן לרווחי הגז והנפט שיופנו לרווחה וחינוך. בנט אמנם לא צפוי לעמוד בראשות הממשלה, אולם הוא בהחלט עשוי למצוא את עצמו כשותף הבכיר בה. במקרה כזה הבטחותיו השונות תיבחנה בזכוכית מגדלת.

ל'יש עתיד' של יאיר לפיד יש מצע מאוד מסודר, כיאה למפלגה שלא עסקה בשנה האחרונה בשום דבר חוץ מאשר בהכנות להתמודדות לכנסת ה-19. התכנית הכלכלית במצע כוללת הרבה הבטחות, כמו למשל הרחבת מס הכנסה שלילי, סבסוד מעונות יום לנשים, הכרה במטפלת כהוצאה לצורכי מס ושיפור ההכשרה התעסוקתית. בנושאי נדל"ן מבטיחה 'יש עתיד' לקדם תכנית לאומית לבניית 150,000 דירות להשכרה בעשרה מרכזים עירוניים ברחבי ישראל. שלושת רבעי מהדירות יושכרו בשוק החופשי, והיתר על פי מפתח למקצועות מועדפים וזכאי דיור ציבורי. עוד מבטיחה המפלגה ערבות מדינה של עד 50 אחוזים להלוואות הקמה והרחבה לעסקים קטנים, שתאפשר להם תנאים מועדפים וריבית מוזלת. אם לפיד יהפוך כצפוי לשותף משמעותי בממשלה הבאה, הוא יצטרך לכסות הרבה צ'קים שעליהם חתם.

מפלגת 'התנועה' בראשות לבני קמה אמנם ברגע האחרון, אך היא כבר הספיקה לגבש מצע מלא הבטחות. בתחום הנדל"ן מבטיחים במפלגה הפחתת מחירי הקרקע על ידי קביעת מחיר יעד, ביטול מחירי מינימום במכרזים, הפחתת מחירי הקרקע בפריפריה עד כדי חלוקת קרקע חינם במקומות מרוחקים, יצירת מענקי מקום וסבסוד לפרויקטים במיקומים נבחרים. בנוסף מבטיחים שם מע"מ דיפרנציאלי, תוך יצירת הבחנה בין מוצרי יסוד ליוקרה והקלות מס לעסקים קטנים. עוד מתחייבים שם לפעול למיגור הרעב, להקפדה על שכר המינימום ולפרישת רשת ביטחון סוציאלי, תיקון שחיקת סל הבריאות וצמצום ההשתתפות העצמית בהוצאות הבריאות. עוד לא ברור אם לבני תהיה חלק מהקואליציה הבאה, אך דבר אחד בטוח, היא פוליטיקאית. לבני הצליחה לעמעם את מרבית הבטחותיה, כך שתתקשו לתפוס אותה בכישלונות מהדהדים.


התחייבויות עם עוצמה

גם במצע 'עוצמה לישראל', מפלגתם של אריה אלדד ומיכאל בן ארי, יש שורה לא מבוטלת של הבטחות שלא היתה מביישת מפלגה גדולה. בין השאר מבטיחים שם מימון מלא של שכר הלימוד במוסדות אקדמיים, או לימודי מקצוע מלאים למשרתים ביחידות קרביות ותומכי לחימה עם שחרורם משירות סדיר בצה"ל. החזרת מגמות ומסלולי לימודים מקצועיים בבתי הספר התיכוניים. ביטול המע"מ על רכישת דירה ראשונה. הוזלת מחירי הקרקעות לבנייה בפריפריה, כולל סבסוד פיתוח הקרקע. עוד מתחייבים בעוצמה לישראל, ייתכן שבהשראת מוביל הרשימה, לפעול לשיפור המערכת הרפואית על ידי הרחבת סל שירותי הבריאות, עיגון תוספת שנתית קבועה של 2% לעדכון הסל על פי השינויים באוכלוסייה ובטכנולוגיות הרפואיות, ועיגון חקיקתי של הזכות לבחור רופא מטפל או מנתח גם ברפואה הציבורית. 'עוצמה לישראל' צפויה אמנם לעבור את אחוז החסימה, אולם סיכוייה להיכנס לממשלה הבאה נמוכים הרבה יותר, כך שאת הבטחותיה היקרות יותר תתקשה מאוד הסיעה לקדם.

תקציר ההבטחות מלמד לא מעט על משנותיהן של הסיעות השונות. העת לבדוק את יישומן תגיע בעוד כארבע שנים, לקראת מערכת הבחירות הבאה.