בשבע 527: כלכלת בית - בחירות ביתיות

ממצאי סקר עדכני שנרעך בפעמונים באמצעות פאנל פרויקט המדגם ומכון 'כלים שלובים'. הממצאים מעלים שאלות בנוגע לסוגיות שצריכות להטריד אותנו ערב הבחירות.

דידי רוזנברג , ו' בשבט תשע"ג

ברצוני לשתף אתכם בממצאי סקר עדכני שערכנו בפעמונים באמצעות פאנל פרויקט המדגם ומכון 'כלים שלובים'. הממצאים מעלים שאלות בנוגע לסוגיות שבאמת צריכות להטריד אותנו ערב הבחירות. 

למעלה ממחצית מהנשאלים השיבו כי השיקול המשמעותי בבואם לבחור יהיה יכולת המועמד לטפל במצב הכלכלי של הפרט ובפערים החברתיים. במקום האחרון: האיום האיראני ויחסי החוץ. 

לאזרח הבוחר אין סיבה טובה לאופטימיות בבואו לקלפי; מסתבר שאחד מכל ארבעה אנשים חושב שמצבו הכלכלי יהיה גרוע יותר לאחר הבחירות ממצבו כיום. ומה לגבי הפתרונות? כאשר נשאלו במה תלוי עתידם הכלכלי, השיבו יותר ממחצית מהנשאלים כי מצבם תלוי בממשלה ורק 7 אחוזים השיבו כי עתידם תלוי רק בניהול תקין של כלכלת ביתם. 

עוד עולה מהסקר כי אחד מכל חמישה אנשים טוען שאין לו את הידע והכלים לניהול נכון של משק הבית. הנתון מדאיג במיוחד בקרב שכבת האוכלוסייה הצעירה, שם האחוזים אף גבוהים מכך.

אז מה עושים? יותר אנשים מעידים על עצמם שהם אינם יודעים לנהל את תקציב הבית בצורה נכונה, כי מעולם לא למדו לעשות זאת. אנחנו נפגשים עם מציאות זאת יום יום בפעילותנו, ובטוחים כי באמצעות הענקת הידע והכלים הראויים ניתן למנוע את הרחבת מעגל המצוקה ואף לצמצמו משמעותית. לטעמנו, צריך להשקיע יותר בנושא המניעה ולא רק בעזרה לאחר הנפילה.

כמו כן, קיימת בעיה בכך שאנשים משליכים את האחריות למצבם על הממשלה ועוסקים פחות בהתנהלות נכונה. אנחנו מאמינים כי ניתן לשנות את המצב רק אם כולם יגלו אחריות. חובתה של הממשלה לדאוג לרווחת משקי הבית ולכך שמשפחה עובדת תוכל לפרנס את עצמה בכבוד. יחד עם זאת, על המשפחות לגלות אחריות ולנהוג נכון בניהול כלכלת הבית: ליצור סדרי עדיפויות, לחשוב קדימה על העתיד, להיות ערניים ומודעים יותר ולדעת לחיות ממה שיש ולא ממה שאין.

הכותב הוא דובר 'פעמונים'