גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

"הדגם שלנו הוא מר"צ"

ב'עוצמה לישראל' נהנים מגילויי תמיכה גם בקרב ציבור חילוני מובהק, ומבטיחים לא לחלק ג'ובים אבל לשמור על האידיאולוגיה. ח"כ מיכאל בן ארי לא מבין את התמיכה במתווה הוויתורים הטריטוריאליים של בנט, וחושש ממדיניות הבית היהודי גם ביחס לצביונה הלאומי של השבת. בריאיון טרום בחירות הוא פורש את תכניתו המדינית להעלאת מיליון וחצי יהודים, ומציע תרופה לצרבת של השופט רובינשטיין
17/01/13, 00:30
חגית רוזנבאום

כמו מתחריו הפוליטיים, גם ח"כ מיכאל בן ארי חורש בימים אלו את הארץ מצפון לדרום בסיורי בחירות. התגובות שהוא מקבל במפגשי רחוב אקראיים מפתיעות משהו, לפחות ביחס לתדמית המיעוט הקיצוני שהודבקה לו ולמפלגתו בתקשורת. "בסקר שהתקיים באורט קריית טבעון – מקום חילוני ושמאלני מובהק - קיבלנו 9 אחוזים", מגלה בן ארי. ולא רק שם הוא זוכה לאהדה לא צפויה: עורך מקומוני אינדקס בעפולה הבטיח לו פרסום חינם, נהג שפגש בתחנת דלק ליד צפת הודיע לו שהוא וכל המשפחה המורחבת מצביעים לו, ובאתרי חב"ד הסקרים מורים על תמיכה של 70 אחוזים בממוצע ב'עוצמה לישראל', מעיד בן ארי. 
"רוב פעילי האטרף שלי הם חילונים", הוא מספר, ומצטט את פעיליו בפייסבוק, שהעגה שלהם בהחלט מוכיחה כי אין להם כל שורש במחנה הדתי הקלאסי. "כשהגעתי לחוג בית בצפון, התחלתי להסביר להם את הבעיה הערבית שם, וכיצד אנחנו פועלים בתחום. הם לא נתנו לי לדבר, ואמרו: 'אין לנו את הגליל, זה ידוע. רק תגיד לנו איך מביאים לך עוד מצביעים'. כל מי שסובלים מההשתלטות הערבית, כמו בגליל ובנגב, מביעים תמיכה". לדבריו, גם התמיכה בדרכו של הרב כהנא, שיוחסה למיעוט זניח באוכלוסייה, צוברת תאוצה ובן ארי מעריך אותה מספרית בכ-15 אלף איש. 
המסבירנים של נתניהו
בריאיון הזה, באווירה של הדקה ה-90 לפני הבחירות, בן ארי משחרר את כל אשר על לבו, כמעט ללא סייג. אפילו העוגה שמונחת לפניו על השולחן ככיבוד קל מזכירה לו את התסכול מדרכה של המתחרה הגדולה שלו, הבית היהודי, על כל חבריה. "אני לא אוכל קורצא בי מלכא", הוא מפנה למאמר התלמודי על היהודים שהיו מקורבים לשלטון הרומאי, "אלה שתומכים בי לא יקבלו שקל ולא ג'ובים, אבל אני אדאג לעתיד המדינה היהודית. האידיאולוגיה שלנו – שקוראים לה 'צעקות' - שווה פי מיליון מאלה שקיבלו 'עוגות' והושתקו", הוא רומז לימין המקורב לליכוד, וטוען כי דווקא מפלגת הימין שתשב בקואליציה הבאה תגויס על ידי נתניהו לקידום תכניות העקירה שלו. 
"אני לא אתפלא אם כאשר נתניהו יציג את תכניתו המדינית הבאה, שתכלול את גושי ההתיישבות אבל תעקור את יישובי גב ההר, הוא ישלח דווקא מישהו מהבית היהודי שיציג את תכניתו לציבור", טוען בן ארי, וסומך את דבריו על תקדים השר ארדן: "ארדן הוא מהיותר ימניים בליכוד, ואת מי נתניהו שלח להסביר את התנגדותו לחוק ההסדרה? את ארדן, הוא הסביר את זה הכי טוב. הוא אמר שמקבלים אישורי בנייה ותקציבים תמורת הרס הבתים, אבל האם התקדים עצמו לא יותר חשוב? שאחר כך יפנו יישובים בלי כסף ואישורים בתמורה? אולי במקום היישוב איתמר נבנה 5,000 יחידות דיור באריאל, זה שווה? אין אידיאולוגיה יותר, הכל נדל"ן?" מתקומם בן ארי. 
בוא נתחיל בשאלה שבה מתלבט המצביע הדתי-לאומי המצוי. נראה שהבית היהודי תהיה מפלגה מגזרית חזקה, עם הרבה כוח בכנסת, שתוכל להשפיע ולהשיג הישגים לטובת המגזר. למה בעצם צריך את המפלגה שלכם, שככל הנראה כוחה בכנסת יהיה מועט?
"כי אין הבדל בין הבית היהודי לליכוד", בן ארי נחרץ, "הבדלי הסמנטיקה בין האוטונומיה של בנט למדינה פלשתינית הם כמו ההבדל בין התנתקות ועקירה. גם העמדה התורנית שלהם לדעתי אינה קריצת עין אלא השקפת עולם. כשהם מתחייבים לאמנת כנרת – שזה אומר אירועי תרבות ותחבורה ציבורית בשבת - זו פגיעה אנושה בסטטוס קוו ובצביונה של השבת, וגם בציבור גדול של עובדים דתיים. והם מתכוונים לזה, כי משם המנדטים שלהם יבואו".
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא