גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

יד שלישית על הגה השלטון

להיות מפלגה גדולה זה גם מחייב, אומר נפתלי בנט וקורא לחבריו במפלגה להניף עוד דגלים רבים לצד דגל המאבק על ארץ ישראל. יו"ר הבית היהודי קורא לשנות את שיטת בחירת השופטים ולרסן את המשפטיזציה המוגזמת שמשתלטת על כל מערכות השלטון הוא מקווה להיות שותף יציב ומשפיע בממשלת נתניהו, אבל מבטיח לא לשבת בממשלה שתעקור יישובים
17/01/13, 00:30
עפרה לקס

לפני חמישה שבועות בלבד, בלילה שבו אישר מרכז המפד"ל את הסכם ההתמזגות בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי, ביקשנו מאורי אריאל ונפתלי בנט לדבר על היעדים במסע הבחירות המשותף שבפתח. אז, השיחה הבאה נשמעה מעט שאפתנית. 
אריאל: "אני אומר לאנשים, בואו נדבר על 13-12 מנדטים כי כדאי לדבר על דברים שנראים ריאליים. כשהסקרים יתקדמו, נתקדם עם המספר. אולי 14-13, אלא אם יהיה נס גדול באמת, ואז נהיה המפלגה השלישית או הרביעית בגודלה. נפתלי חושב אחרת".
בנט: "המטרה היא להיות השותף הקואליציוני הגדול ביותר בממשלה הקרובה". 
מאז השיחה ההיא הושלכו הרבה סקרים לסל המחזור, אבל הבית היהודי הצליחה להגיע בהם למחוזות שנראו עד לפני זמן קצר דמיוניים. שבוע לפני סוף המרוץ, ישבנו לשיחה עם יו"ר הבית היהודי, שפינה לנו זמן בין חוג בית על פינוי-בינוי בשכונת הארגזים להרצאה בפני 200 אנשי עסקים במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב.
לחזק את נתניהו
שבוע לפני סוף הקמפיין, אתם מרגישים עדיין עלייה בתמיכה בכם או שנבלמתם?
"העלייה נעצרה לפני שבוע בערך, בעקבות ההתקפה של הליכוד שמיצבה אותנו כקיצוניים וחשוכים ומדירי נשים. המתקפה הזאת בלמה זליגה של קולות אלינו מכל מיני מפלגות, אפילו מיאיר לפיד, שנמשכת כל הזמן ובעוצמות גדולות. למרות זאת, אני חושב שביומיים האחרונים שוב חזרנו למגמה חיובית". בנט מגדיר את הפעילות הזאת של הליכוד נגד רשימתו כ"מאכזבת", "ירי על כוחותינו". כדי לצמצם את המפלגה שלנו, הוא אומר, הליכוד מוכן להקטין את גוש הימין. 
גם הבית היהודי הגדיר לעצמו שהוא לוקח קולות מהליכוד, אז יש כאן מלחמה הוגנת.
"מה שאנחנו עושים עכשיו זה להביא קולות משלי יחימוביץ' ומיאיר לפיד", הוא מבהיר, ומפרשן: "כולם יודעים שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא, השאלה היא מה תהיה עוצמת הגוש הלאומי. לאור המהלכים האחרונים, כנראה לא מעניין את הליכוד גודל הגוש כי הוא חותר - וכאן אני מהמר כי אין לי הוכחות - להקים ממשלה עם השמאל, ואולי לבוא אחר כך אלינו ולתת לנו פירורים אחרונים".
אז מה המסקנה? הולכים לאופוזיציה?
"אנחנו באים להיות חלק מהממשלה, להשפיע ולהיות בה שותף יציב, אבל לא בכל מחיר". 
אם נתניהו מתייחס אליכם כסרח עודף, למה שלא תבדקו אופציה לחבור לשלי יחימוביץ'?
"בסופו של יום, נתניהו הוא הבחירה הסבירה יותר גם מבחינה עניינית וגם מבחינת הסבירות. אני גם חושב שלבו במקום הנכון אבל הוא צריך הרבה חיזוקים. הוא עם שתי ידיים על ההגה, אנחנו הולכים לשים יד שלישית ולוודא שהוא לא מפנה אותו לכיוונים לא רצויים".
ואם נתניהו לא יפנה אליכם?
"השותפות בקואליציה זו לא אובססיה, אנחנו יודעים גם להיות אופוזיציה. אם נתניהו יאמר שהוא נחוש למסור חלקים מארץ ישראל לאויב או לעקור יישובים, אנחנו נילחם בצורה מאוד אפקטיבית נגד זה".
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא