בשבע 527: ח"כ אלקין: בנינו, עשינו

יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, מבקש להציג את הקבלות של הליכוד בשטח בקדנציה האחרונה: סיורי תלמידים במערת המכפלה, אישור האוניברסיטה באריאל, תקציבים לישיבות ציוניות והקמת ועדת השרים לענייני התיישבות. למצביעי המחנה הלאומי הוא מבקש להזכיר את השינוי התפיסתי שחוללה הממשלה לאחר שלטון השמאל, שביקש לעקור את ההתיישבות כולה, ויש לו גם ביקורת על הקמפיין הפרסונלי שניהל הליכוד נגד הבית היהודי

אברהם בנימין , ו' בשבט תשע"ג

זאב אלקין, יו"ר הקואליציה, המשמש במערכת הבחירות כראש המטה הדתי-לאומי בליכוד, מבקש לאורך הריאיון כמנטרה חוזרת "להציג קבלות לציבור". במהלך השיחה, שהתקיימה ממסדרון מחלקת היולדות שבו הוא נמצא לרגל לידת בנו, ממשיך אלקין, אחת הדמויות החזקות בליכוד, לצעוד בזהירות בשדה המוקשים הפוליטי כפי שעשה בקדנציה האחרונה. מחד להביע לויאליות זהירה כלפי ראש הממשלה נתניהו, ומאידך להמשיך ולהצדיק את זיהויו בעיני השמאל כסדין כתום ומכעיס. 
הליכוד סובב את ההגה
"ההישג העיקרי בתחום המדיני וההתיישבותי הוא שהליכוד הצליח לסובב את ההגה. לפני ארבע שנים היינו בהידרדרות מהירה לתהום. מי שישב ליד ההגה לחץ כל הזמן על הגז בדרך להסכם עם הפלשתינים במתאר של גבולות 67' וחלוקת ירושלים. אולמרט ולבני הרגילו את כל העולם לדיבורים כאלה מטעם הנהגת המדינה. אז נידונה השאלה מה יהיה גורלה של כל ההתיישבות, ואילו אנחנו עסקנו בבעיות ממוקדות", אומר אלקין. "פתאום באה הנהגה אחרת שאמרה שהיא לא מוכנה ללכת על זה. אמנם האוטובוס עדיין לא הצליח לחזור חזרה באופן מלא למסלול הנכון, אבל בוודאי שהוא נעצר ונפסקה ההידרדרות לתהום – וזה הבדל תהומי". 
לדבריו, "כל מי שמסתכל על התכניות המדיניות של לבני, יחימוביץ' ולפיד, וגם של שמעון פרס שיצטרך להכריע על מי הוא מטיל את הרכבת הממשלה, צריך להבין שהסכנה הזו עדיין קיימת. יש אנשים בעלי מעמד חזק ומשמעותי מאוד במדינת ישראל, שעושים כל שביכולתם כדי שהמחנה הלאומי לא יישאר בשלטון", הוא רומז.  
"למרות כל הבעיות היתה עשייה לא מעטה, שבולטת לעין כשמודדים את היקף הבנייה ביו"ש בארבע השנים הללו, לאו דווקא בגושי ההתיישבות. אם זה בבניית מוסדות חינוך, בסלילת כבישים ובהקמת מוסדות תרבות. זה לא מקרה שכל ראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון קוראים להצביע ליכוד", טוען אלקין. 
מנגד, אפשר לציין את העובדה כי תחת שלטון הליכוד התרחשה הקפאת הבנייה, נעקר היישוב מגרון ונהרסו הבתים בשכונת האולפנה. העובדה שדו"ח לוי מעלה אבק במגירה כמו גם נאום בר-אילן לא מוכיחים את ההפך? 
"הדוגמאות האלה מסבירות שוב איפה אנחנו היום לעומת הכיוונים שאולמרט התווה. דו"ח לוי לא אושר עדיין כי היועמ"ש לא אישר לממשלה לקבל אותו בתקופת הבחירות. ועדת לוי לא מונתה מעצמה, אלא ביוזמה של שרים וח"כים מהליכוד, מתפקדים וראשי קבוצות ביו"ש, בגלל הצורך הבוער לבחון מחדש את כל המעמד המשפטי ביו"ש", הוא אומר. "זה לא משהו שכפו על ראש הממשלה אלא משהו שראש הממשלה והליכוד סייעו לו. אני מאמין שמה שלא הצלחנו לעשות בקדנציה הזו בגלל ההתנגדות העזה מהמערכת המשפטית, נצליח לקדם בע"ה בקדנציה הבאה. עצם הקמת הוועדה וכתיבת הדו"ח זו כבר התקדמות עצומה מול תמימות דעים שהיתה קודם במערכת המשפטית". 
"יש לזכור שבתחילת הקדנציה היו עשרות אלפי יחידות דיור ביו"ש תחת סכנת פגיעה במישור המשפטי. החלטת ממשלה שהתקבלה, ולמעשה קברה את דו"ח טליה ששון, אמרה שכל מקום שניתן להסדיר אם אין בעיה במעמד הקרקעות, הממשלה תנסה להסדיר, וזה מחק 95 אחוזים מהבעיות שהיו בבג"ץ נגד ההתיישבות וירדו מסדר היום. הממשלה אישרה יישובים חדשים כמו ברוכין, סנסנה, רחלים וקריית נטפים. גם אני עצמי גר ביישוב מחוץ לגדר בגוש עציון, שקיבל אישורים לבניית קבע אחרי מאבק של 20 שנה". 
"צריך לדעת למנף את הכישלונות לכדי הצלחות. אפילו מגרון הוא יישוב שלא היה קיים פורמלית. אמנם כשלנו במאבק להשאיר אותו במקומו, אבל יש עכשיו יישוב חדש וחוקי בחבל בנימין בשם מגרון שלא היה קודם. הכישלון שנחלנו בהריסת הבתים בגבעת האולפנה, מומש בעזרת ראשי ההתיישבות לידי הצלחה של 300 יחידות דיור חדשות בבית-אל".  
"עדיף קמפיין פוזיטיבי"
אלקין מציין כי "זה לא סוד שבקדנציה הזו היו גם מאבקים שנתניהו הציע את דרכו ואני הבעתי את דרכי". לדבריו, "היכולת שלי ושל חבריי להשפיע לכיוון שאנחנו מאמינים, ולהביא לשינויים בנושאים של התיישבות ובחקיקה לאומית וימנית שמרגיזה כל כך את השמאל, הצליחה בגלל המעורבות העמוקה של המחנה הלאומי במפלגת השלטון". 
האם נאום בר-אילן לא שומט את הקרקע, בסופו של דבר, מתחת לכל העשייה המוצלחת והמוכחת? 
"עם כל הבעייתיות בנאום בר-אילן, נתניהו אמר לאורך כל הדרך, כולל בנאום שלו בפני הקונגרס, שהיחס שלו ליהודה ושומרון נובע מתוך מקום של זכויות היסטוריות שאנחנו לא מתכוננים לוותר עליהן, וזו שפה שלא נשמעה שנים רבות מחוץ לגבולות המדינה", מסנגר אלקין. "הוא גם היחיד שלא העלה על דל שפתיו הסכמה לפינוי יישובים במסגרת הסכמים". 
"הוויכוח על שתי מדינות חשוב ברמה האידיאולוגית, אבל בימים האלה הוא תיאורטי. החלוקה הרלוונטית היום שמהווה את קו פרשת המים בין ימין לשמאל היא האם להסכים למשא ומתן בנתונים שמשם הפלשתינים מוכנים להתקדם, קרי גבולות 67', חלוקת ירושלים וחזרה מסוימת של הפליטים". 
בשבועות האחרונים ניהל הליכוד קמפיין אגרסיבי נגד בנט ומפלגתו, כולל שימוש באלמנטים מתקופת השואה והתמקדות בדמויות ספציפיות מהבית היהודי. אתם לא חושבים שקמפיין שבועט בשותפים הטבעיים שלכם במחנה הלאומי גורם לכם נזק? 
"אפשר להתווכח על יעילות של קמפיין כזה או אחר ועל תוכן התגובה, אבל התמונה הכללית מאוד ברורה", הוא טוען. "נפתלי בנט תקף את הליכוד במשך חודשים ואמר שהוא לא מספיק ימני ושנתניהו יפנה יישובים. לאור כל הדברים, זה מאוד מוזר שבנט אומר השבוע לעיתון 'הארץ' שהבית היהודי זה בכלל מפלגת מרכז ולא מפלגת ימין, ושארץ ישראל השלמה זה לא הדגל שלה. אז למה הוא תקף אותנו במשך חודשיים?". 
ועדיין, לא היה מדובר בקמפיין שלילי שתקף את האנשים בצורה פרסונלית כמו שעשה הליכוד.  
"בנט האשים שאנחנו 'יורים בתוך הנגמ"ש' ופוגעים באנשים, ואני משפשף את עיניי בתדהמה כשאני רואה שבנט מכנה את אורית סטרוק ימנית קיצונית, ומתגאה שכצל'ה לא נמצא ברשימה שלו. מי שיורה בתוך הנגמ"ש של מפלגתו, לא יכול לבוא בטענות למי שנמצא איתו באותו גוש". 
"אני חושב שהקמפיין הנכון הוא קמפיין פוזיטיבי", הוא מרכך את הדברים, "בפורומים סגורים הבעתי את עמדתי ביחס לקמפיין הכללי בליכוד שביקש לחדד את ההבדלים. בסופו של דבר אתה לא מצביע לקמפיין, אלא בעקבות ניתוח של מציאות והישגים. המטה הדתי-לאומי בליכוד שאני עומד בראשו פעל באופן שהציג את ההישגים שקידמו הליכוד וישראל ביתנו בקדנציה האחרונה לטובת הציונות הדתית וההתיישבות". 
"הרעיון להקים אוניברסיטה בשומרון הוא לא חדש, והיו שרי חינוך חובשי כיפות סרוגות שלא עשו מה שגדעון סער עשה למען אריאל, או את זה שמערת המכפלה הפכה לאתר חשוב שתלמידי מערכת החינוך מגיעים אליו". 
בבחירות הקרובות יש נציגות דתית-לאומית מאוד מכובדת ברשימת הליכוד ביתנו לכנסת. מה יקרה אם למחרת הבחירות נגלה שהמעורבות של הציונות הדתית בליכוד התבטאה יותר ברמת ההתפקדות ולא ברמת ההצבעה? 
"נכון שבפריימריז האחרונים היו הישגים יפים מאוד לחברי כנסת ימניים ולציונות הדתית, אבל הם לא רק בגלל התמיכה של אנ"ש. אם יתברר שהמהפכה היא מזויפת ושהציבור שהלכו איתו יד ביד בסופו של דבר לא הולך איתם במבחן הבחירות, אין לי ספק שהמהפכה הזו תתמוסס, ותישאר מהפכה חד פעמית. טועה מי שחושב שאפשר לשבת על שני הכיסאות", אומר אלקין בפסקנות. "גם במקום כמו פוליטיקה שהוא לא דוגמה לשיא של טוהר ומוסריות, רק דברים אמיתיים יתקיימו".  
"בכל פעם שהימין היה בשלטון – השמאל עלה. אנחנו מנסים לשנות את הדפוס ההיסטורי הזה, למרות המאבק ההיסטרי של השמאל, ולאפשר לימין לשלוט שתי קדנציות רצופות. אני מאוד מקווה שלא נחזור על הטעות של 92', ומרוב דאגה איך להיות ימינה יותר נמצא את עצמנו שוב עם ממשלת שמאל שמחזירה אותנו למסלול האובדני שהצלחנו לברוח ממנו רק לפני ארבע שנים". 
מה הצפי מבחינתכם להרכבת קואליציה עתידית, ובאיזה אופן תשתלב בה סיעת הבית היהודי? "אנחנו לא עוסקים כרגע בשאלות האלה. השאלה על מי יוטל להרכיב את הממשלה עדיין פתוחה. בבחירות האלה אין גוש ימין אוטומטי, כי המפלגות החרדיות רוצות לקבל פטור מצה"ל ולכן יהיו כל מיני ניסיונות לחיבורים שונים, שעלולים להביא לכך שהרכבת הממשלה תוטל על שלי יחימוביץ'. הדיונים על מספר המנדטים שיכניס את הבית היהודי לקואליציה הם דיוני סרק", טוען אלקין, "כי זה תלוי בעצם במספר המנדטים שהליכוד-ביתנו יקבל ובפער מספיק גדול מול השמאל. אם יחימוביץ' תרכיב ממשלת שמאל, הבית היהודי בטוח לא יהיה בקואליציה". 
בוגי במקום ברק
כמפלגת שלטון, על מה אתם יכולים להתחייב לקהל הבוחרים הדתי-לאומי בנושאים שמעניינים אותו, אם זה בחינוך, בתחום ההתיישבות ובפעילות מול מערכת המשפט? 
"יש הרבה פוליטיקאים חדשים על המגרש שיכולים להבטיח עולם ומלואו, כי אף אחד לא ניסה ליישם את מה שהוא הבטיח ולכן הוא גם פטור מהוכחות. אנחנו יכולים להציג את העשייה שלנו בשנים האחרונות, מה רצינו לעשות, מה לא הספקנו, ואיפה כשלנו", אומר אלקין. 
לדוגמה הוא מצביע על "מהפך בהתייחסות לשירות הלאומי ובתקצוב שלו, וכן בתקצוב מועדף לישיבות גבוהות ציוניות כמו מרכז הרב, על פני ישיבות חרדיות, אחרי שהודגש שהן מגדלות את האליטה ואת ההנהגה של הציונות הדתית, שאחר כך מובילה את הציבור בתרומה לצבא, למשק ולמדינה. יש עוד רשימה ארוכה של הישגים, גם ברמת הכלל וגם בטיפול בבעיות הפרט". 
"גם בתחום ההתיישבות, לא כדאי להקשיב לא לנו ולא למתחרים, אלא לאנשים שהדבר היחיד שמעניין אותם זה הדאגה להתיישבות ולתושבים שהם מייצגים. עובדה היא שראשי המועצות ביו"ש קראו לראשונה כמעט פה אחד להצביע לליכוד, כי הם יודעים מה קרה ומה הכי טוב עבור ההמשך". 
לדבריו, חלק נכבד מההישגים שהצליחו לקדם הבית היהודי והאיחוד הלאומי, יצאו לפועל הודות לשילוב זרועות עם "הכנף הימנית בליכוד, והודות לתמיכה שלנו. כך קרה למשל בתחום המשפטי, בו הצלחנו לייצר אחרי הרבה שנים רוב לאומי בוועדה למינוי שופטים". 
אלקין מעריך כי ברק לא ימונה בשנית על ידי נתניהו לכהן כשר הביטחון. "בהנחה שהליכוד-ביתנו ירכיב את הממשלה הבאה, הוא ישאף לשמור לעצמו את התיקים הבכירים. מינוי ברק כשר ביטחון נועד למזער נזקים, על מנת שנתניהו לא יצטרך להחזיר את המפתחות לנשיא או ללכת על רוטציה עם ציפי לבני והמתווה המדיני שהיא הובילה. ההחלטה של ברק לא להתמודד בבחירות מדברת בעד עצמה".