בשבע 527: יוצאות למסע

מאות נשים השתתפו השבוע בכנסים ובשיעורים ברחבי הארץ, במסגרת 'מסע הרבניות'. יוזמי המסע, ילדיה של הרבנית רחל נריה ז"ל, מסבירים את הצורך לתת מקום לקול הנשי במרחב התורני, והמשתתפות מספרות על החיזוק הרוחני שהעניק להן האירוע

דבורה גינזבורג , ו' בשבט תשע"ג

בין מאות הנשים שהגיעו לאולם ווהאל ברמת גן ביום שלישי בערב, בלטה חבורה קטנה של בנות שירות. הן הגיעו במיוחד מתל אביב, ולא רק בשביל ההופעה של הזמרת המתחזקת אתי אנקרי, אלא דווקא כדי לשמוע דברי תורה ולהתחזק קצת באמונה במסגרת 'מסע הרבניות'. "היה לנו משבר במקום שאנחנו עושות בו שירות לאומי, וחשבנו שאנחנו צריכות לעשות עם זה משהו", גילתה לנו אחת מהן. "חיפשנו מקום למלא את עצמנו, למלא את הנפש שלנו. אנחנו מלמדות ילדים ורצינו לחזק את מה שיש בנו כדי שנוכל לתת יותר לאחרים".

"נשים לא צריכות להיות כמו גברים, אלא לגלות הייחוד הנשי שלהן". הרבנית צביה אליהו בכנס של 'מסע הרבניות'. צילום: מור גוטמן

המשך ל'מסע הרבנים'

מסע הרבניות שנערך השבוע ביוזמת הרב נחום נריה, ראש ישיבת 'תורה בציון', הקיף נשים בכל רחבי הארץ, מצפת ועד באר שבע, ונועד לשחזר את 'מסע הרבנים' שנערך בארץ ישראל לפני מאה שנים בדיוק.

נזכיר כי בשנת 1913 למניינם ערכה קבוצת רבנים, ובראשם הרב אברהם יצחק הכהן קוק והרב יוסף חיים זוננפלד, מסע ביישובים ברחבי הארץ כדי לעורר את החלוצים בעיקר בנושאים של כשרות, שמירת שבת, חינוך יהודי במושבות ומצוות התלויות בארץ.

במסגרת המסע שכותרתו 'מסע הרבניות' סיירו השבוע רבניות ברחבי הארץ מצפון ועד דרום במשך ארבעה ימים, במסע לקירוב ואחדות ולהעצמת תחושת השייכות. בכל מקום שאליו הגיעו הרבניות, התקיים אירוע לכל נשות האזור בשילוב דברי תורה והופעה של אמנית אורחת. הרבניות ביקרו באולפנת אמי"ת בצפת, באולפנת כפר פינס, ברעננה, בקדומים, בגבעת שמואל, בירושלים, ביד בנימין, בבאר שבע ובחיפה.

חיה מאיר, בתה של הרבנית רחל נריה, הגיעה במיוחד מכוכב השחר כדי לפתוח את כינוס ההתעוררות בגבעת שמואל. "יפה בעיניי שדווקא כשאנחנו נמצאים בעיצומו של החורף ורק בשבוע שעבר ספגנו משבי רוח כל כך קרים - המסע הזה שמתקיים הוא משב רוח חם ורענן ומחיה", היא אומרת ל'בשבע', "במסע הזה יש התחברות פנימה אל החום שבלב, אל הרעיונות שאנחנו מצפים שיופיעו באביב וייצאו אל הפועל. עכשיו הם נמצאים בראשית הצמיחה שלהם".

מה מייחד את המיזם הזה של 'מסע הרבניות'?

"אני חושבת שהרוח הנשית שמתגלה כאן מאוד שייכת לדור המיוחד שלנו. לקול האישה יש בו מקום ייחודי ואחר, וזו הזדמנות להקדיש כמה ימים לקול הנשי הזה בצדדים השונים שלו, גם היהודיים וגם האמנותיים. זה סוג של בשורה".

מהו לדעתך הקול הנשי?

"הבשורה הנשית היא בשורה שהולכת וגדלה. נשים אמורות ליצור את המקום הייחודי שלהן, וזה נמצא עכשיו בהתהוות. נשים לא צריכות להיות כמו גברים אלא לגלות הייחוד הנשי שלהן. אנחנו לא אמורות ללכת בדרכיהם של רבנים אלא בדרכיהן של נשים. וזה מה שהייתי רוצה שיהיה".

מה אמך, הרבנית נריה, היתה אומרת על 'מסע הרבניות'?

"אמא היתה מאוד שמחה ומתרגשת ממאות הנשים שמשתתפות ומהבמה הנהדרת שניתנת לנשים. היא היתה מרגישה שהחזון שלה הולך ומתממש מול העיניים, כי היא גם האמינה ביכולת של הנשים לתרום משלהן, ללמוד ולהתקדם, וזה משקף נהדר את המקום שהיא רצתה לראות אותנו".

את חושבת שהמסע הזה נותן כוח לנשים?

"אני מאמינה שכן, וההשתתפות הגדולה בכנסים מעידה על כך ומפתיעה אותי לטובה, ברוך השם. זה אומר שיש צימאון, יש רצון ויש היענות".

הרב נחום נריה, יוזם המסע, סיפר ל'בשבע' כי היוזמה ל'מסע הרבניות' נולדה מתוך הדאגה לקהל הנשי. "אנחנו, בתור מי שמחנכים בחורים, היינו רוצים שבית ישראל יהיה בנוי בצורה שלמה - ונשים תחילה, כמו שאומרים 'ליידיז פירסט'. מסופר על מגיד שיעור שהוצע לו למסור שיעור בפני גברים או בפני נשים, והוא ניגש לאחד מגדולי הדור ושאל במה לבחור. הרב הורה לו ללמד את הנשים, כי הן מחנכות לתורה ויראת שמיים אפילו יותר מהגברים".

מהי מטרת המסע?

"המטרה היא לחזק ולאמץ את הקהל הנשי ולהציג דמויות נשים בעלות כושר דיבור וכושר הופעה, על מנת להראות כמה שהציבור שלנו יותר איכותי וכך הבנות תתחזקנה, באולפנות או בקרב נשים מבוגרות יותר. מוכרחים לתת עוד זריקות עידוד, זה מה שעשה מסע הרבנים של הרב קוק שהאיר רושם רב במושבות בצפון. צריך להמשיך את הדברים הללו ולא להפסיק. אני מכיר קצת את הבעיות של בנות בסיכון, ומאמין שככל שהמרכז יותר חזק גם הפריפריה הולכת ומתחזקת. אני מקווה שיגזלו מאיתנו את הרעיון והציבור התורני הרחב יערוך עוד ועוד מסעות כאלה".

מוריה אליאש-פישרמן, שהפיקה את המסע, אומרת: "מבחינתי המסע היה מפגש מעצים עם מגוון נשים ואוכלוסיות שונות. מסע שמאפשר לי לפגוש את עצמי במספר מעגלים, עם עצמי, עם מגוון רעיונות ורבניות מכל הזרמים, נשים יוצרות ונשים מכל הסוגים, מכל הגילאים, מכל הארץ. דווקא לפני בחירות, בתקופה של כל כך הרבה פילוג, המסע הזה בא לאחד ולהרבות אהבה. וזו הרגשה טובה ומרוממת".

"לאישה צריך להיות טוב"

ובחזרה לאולם ווהאל, רמת גן. שלישי בערב, מאות נשים שנאספו שם הקשיבו בצימאון לדבריהן של הרבנית נעמי שפירא ויעל שלוסברג, שפתחו את הערב בדברי חיזוק והתעוררות.

"האם אנחנו צריכות לצאת למסע?" שיתפה הרבנית שפירא, רעייתו של הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת רמת גן, את הנשים בתהייה שלה. "אני יכולה לספר על המסע האישי שלי. אנחנו עברנו לפני שמונה עשרה שנים ממעלה לבונה לרמת גן, כי לא היתה ישיבה ציונית מחדרה לגדרה, מאז ב"ה יש עוד כמה. המטרה שלנו היתה להקים ישיבה, להפיץ אור תורה. אנחנו אפילו כותבים את זה על הלוגו שלנו: 'להאיר את העיר'. אבל בינתיים, רוב מה שאנחנו עושים זה להעיר את הדתיים. כמה שאנחנו עושים בעיר, ועדיין זה מעט".

בהמשך דבריה קראה הרבנית לנשים לצאת למסע: "בואו נעשה מסע נשים, לא צריך בשביל זה להיות רבניות. בואו נפתח את הלב והבית ונכניס יהדות. מה נגיד ביום הדין כשנעלה לשמיים וישאלו אותנו מה עשינו? אני אומרת את זה קודם כל לעצמי, אולי זה ייכנס לאוזן שלי. יש ציבור גדול כל כך קרוב, לא צריך ללכת לאנשים אחרים רחוקים. אנחנו במרכז הארץ, הכוח של הנשים מסובב את העולם. כשעברנו לרמת גן המשימה האישית שלי היתה שיהיה לי טוב, כי אם לא יהיה לי טוב, בעלי לא יחזיק מעמד. אני כל הזמן אקטר לו, וגם אם לא - הוא יסתכל עליי וירגיש אשמה... כשהמקום של האישה טוב ומשמעותי – משם היא פועלת".

עם תום הערב, בתחנת האוטובוס שליד האולם, פגשנו שוב את בנות השירות. איך היה? שאלנו אותן. "הרבנית נעמי שפירא אמרה דבר יפה: כאשר מתקנים את הגשמי שבאחר - מתקנים את הרוחניות שבנו", ציטטה אחת מהן בעיניים נוצצות, וחברתה הוסיפה: "הערב הזה חיזק בי את הרצון ללכת למדרשה".