חדשות ערוץ 7

פופולארי: תג בכותרות
גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

יוסף קרדונר - מוסיף ועולה

צוואתה של אמו על ערש דווי הולידה את אלבומו האחרון של יוסף קרדונר 'דיבור פשוט'. הילד חובב הספורט שניצח על מקהלות זמר כנער, הגיע אל היהדות לא מעט בזכות המפגש עם עוזי חיטמן ז"ל. היוצר של הלהיט הבינלאומי 'שיר למעלות' מספר על הולדתו של הלחן הפופולרי, מסביר איך מוציאים קלטת ב-24 שעות, ומגלה מדוע אינו אוהב לשמוע את השירים של עצמו בבית
17/01/13, 00:30
דודו כהן

יוסף קרדונר צילום: דוד הוכברג
עד לשנה האחרונה יוסף קרדונר לא היה בטוח שזה זה. בראשו עברו לא מעט הרהורי פרישה. הוא חש שקולו לא צלול כבעבר, וגם הגיל עשה את שלו. אבל בסופו של דבר הוא קיבל חיזוק ממקום לא צפוי, בזמן לא צפוי. התוצאה די מפתיעה: האלבום שיצא לאחר מכן, 'דיבור פשוט', הוא מבחינתו של קרדונר למעשה אלבומו הראשון, באופנים מסוימים.
החיזוק הגיע דווקא מאמו של הזמר הוותיק, שנפטרה בחודש אייר תשע"ב. כבר מילדות היא תמכה בבנה בכל הנוגע לנגינה, עודדה אותו לצאת להופעות והעניקה המון לדבריו. "היא תמיד נתנה, ולא רצתה לקבל שום דבר", הוא מספר בטון מהורהר. "גם כשרציתי לכבד אותה, לא נתנה לי. היא לא הטריחה ולא אהבה טובות. שלושה חודשים לפני שנפטרה נפלה למשכב, וזכיתי ממש למסור נפש וללוות אותה בתקופה הזאת. הייתי איתה ימים על גבי ימים, וישנתי איתה בבית ובבית החולים. בשעות הבודדות שהגעתי לבית החלטתי להקליט שירים חדשים. להפתעתי ההקלטות זרמו. הרבה פעמים אפשר להקליט עשר סקיצות עד שמגיעים לתוצאה הרצויה, אבל כאן היתה לי ממש ברכה מבחינת המהירות. אולי בזכות הכיבוד-אם שעשיתי". 
שבוע לפני שאמו נפטרה, בעודה מאושפזת בבית החולים כשהיא רוב הזמן ישֵנה, החל בנה לשיר לה. היא פתחה את עיניה, התפעלה, הביעה את אהבתה, ביקשה עוד, ואז זרקה לחלל החדר שאלה חצי רטורית, שהרי ידעה את התשובה: "אתה מופיע גם בפני ציבור?". קרדונר השיב בחיוב, אבל החליט לפתוח את סגור לבו בפני אמו, שהיתה כבר על ערש דווי. "אמא, אני כבר מבוגר, הקול שלי כבר לא צלול כמו פעם", אמר, "אני חושב לעזוב את הכל". התשובה של אמו היתה נחרצת: "לא, אתה חייב להמשיך. יש לך כזה כישרון. אל תעזוב בשום אופן".
שבוע לאחר מכן האם נפטרה, וקרדונר ראה את דבריה כצוואה. ואכן, 'דיבור פשוט', אלבומו החדש, יצא כעבור מספר חודשים ונתפס על ידו כהתחלה ראשונה, וכאמור אפילו סוג של אלבום ראשון. ובצדק. קשה שלא לשים לב לשינוי בהפקה, לבגרות המוזיקלית ולקסם שנשפך מכל רצועה באלבום. "משהו נפתח מאז, האלבום מקבל תגובות טובות במיוחד, ויש יותר כניסה לכלל הציבור", הוא אומר, וקשה שלא להסכים איתו. האלבום החדש אכן עשוי ברמה אחרת, וגם הביקורות המפרגנות מעידות על כך. ואולי בגלל זה הוא נפתח יותר בריאיון שערכנו בביתו שבבית שמש, בשעת לילה מאוחרת, באווירה פשוטה וכנה.
הופעה לחמישה חיילים 
קרדונר, 44, נשוי ואב לשבעה ילדים, הוא אחד האמנים הוותיקים והמוערכים בשוק המוזיקה היהודית. הוא נולד למשפחה מסורתית, אך המשפחה היתה מקורבת לרב הראשי של ראש העין, וספגה ממנו לא מעט תוספי יהדות ואמונה. כילד הוא לא הצטיין במוזיקה, אלא בעיקר בספורט. בין השאר היה שחיין מקצועי במחלקת השחייה של מכבי תל אביב, הגיע למקום השני בתחרות הארצית של שחיית חזה 50 מטר, ושלח ידו גם בכדורגל, עד שנפצע במסגרת משחק עם מכבי פתח תקווה. 
בתחילת גיל הנעורים החל לנגן, והרגיש שמשהו בתוכו נפתח לעולם. הוא שר, ניצח על תזמורות בפתח תקווה עוד בהיותו נער, ניהל תזמורות של אירועים קטנים ועבד עם חבורות זמר צעירות. "זה בהחלט בנה אותי גם ברמת האישיות", הוא מעיד. בגיל 18 התגרשו הוריו. בהמשך שניהם חזרו בתשובה במסלולים נפרדים – האם עשתה זאת ביחד עם בנה, שמספר: "היא הולידה אותי ואני כביכול ילדתי אותה בתשובה. גם היא היתה ברסלבית חרדית, מלאה בתמימות ופשיטות. שלוש תפילות ביום, תהילים, חסדים בשכונה, צדקה, התנדבות בארגוני עזר וכל מה שמסביב".
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא