בשבע 527: מתחברים בחן

עם תקציב קטן, קושי גדול ואמונה חזקה, מצליח סרטם של בני הזוג הצעירים אריאל וחנה חן לעורר התרגשות גדולה

אמציה האיתן , ו' בשבט תשע"ג

'נקודת האור של הבית' - בימוי, תסריט וצילום: אריאל חן

כבר מזמן לא כתבתי כאן על סרט דוקומנטרי, ולא בגלל שיש לי משהו נגד סרטים בכלל או סרטים דוקומנטריים בפרט. כמות הסרטים היוצאים מבית מדרשנו אל העולם הרחב אינה גדולה (פרט לסרטי הגמר של בוגרי בתי הספר לקולנוע למיניהם) ובדרך כלל התקציב העצום הנדרש לכך, והיכולת המוגבלת לכסות את ההוצאות, הם המגבילים את מספר ההפקות המקוריות. להבדיל מההפקות הגדולות והיקרות, ישנם סרטים (בעיקר תיעודיים) שהייחוד בהם אינו גודל ההפקה והתקציב, אלא הנשמה הגדולה המושקעת בהם, ויותר מכך – הרווח המופק מהם לצופה. 

נדמה לי שההפקה הפשוטה ביותר היא זו שבנויה על בעל שמצלם את רעייתו. הם ממילא חיים ביחד, המצלמה זמינה תמיד, ונשאר רק הצורך בנכונות מצד המצולמת. מסיבה זו לא היו לי ציפיות גדולות מהסרט ששלח לי אריאל חן, בוגר בית ספר מעלה לקולנוע, המתגורר עם רעייתו חנה באולפנת חורב בירושלים ועוסק בעריכת שיעורי תורה באתר של מכון מאיר.

אך כקוטן הציפיות כך גדלה ההפתעה, ובעיקר ההתרגשות, מהסרט 'נקודת האור של הבית'. אריאל התחיל לצלם את אשתו זמן קצר לאחר נישואיהם, ולא תיאר לעצמו להיכן תגיע ההרפתקאה המשותפת. העלילה של הסרט, שהיא בעצם מהלך חייהם של הזוג החמוד הזה, מכילה מחלה קשה של חנה (שאז עוד נקראה בשם הקודם שלה), וניסיונות מתישים, למרות המחלה, להביא ילד לעולם ולהקים משפחה בריאה ונורמלית. לא אגלה כאן את סופו של הסרט כדי לא לקלקל את הצפייה, אולם מדובר במסמך דוקומנטרי ייחודי, מטלטל ונוגע בנימי הנפש.

אריאל הצליח ברגישות רבה להעביר לצופה את הטלטולים הקשים של המחלה ושל הניסיונות המתישים להרות. הסרט אינו מציצני, אבל הוא בהחלט נכנס למקומות שמצליחים לחבר את הצופה לדמויות ולרגש אותו עד דמעות, לפחות אותי.

חייבים לציין את הנכונות, שאינה מובנת מאליה, של חנה לשתף את העולם הרחב בתהליך שעובר עליה. דרך הסרט אנחנו מכירים את הזוג הצעיר בכינויים שהדביקו זה לזו וזו לזה, בצורת הפנייה המיוחדת של כל אחד לעצמו, וגם בצורך לשתף את העולם הרחב במה שעבר עליהם, מתוך תחושת שליחות עמוקה.

מתוך אותה תחושה הם מסתובבים במקומות רבים בארץ, מקרינים את הסרט, ומרחיבים עליו את הדיון לאחר ההקרנה. אם תשאלו אותי, זהו סרט חובה לכל זוג או משפחה, שלעיתים החיים נראים להם פשוטים ומובנים מאליהם.