חדשות ערוץ 7

פופולארי: תג בכותרות
גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

תג מחיר לתעמולה כוזבת - שופטים ושוטרים

המתקפה התעמולתית נגד הרב בן דהן רק מזכירה את העובדה שפועלו הרב למען הנשים בישראל היה יכול להצליח עוד יותר אלמלא הפוליטיקה הקטנה של הליכוד. מושמצת נוספת, אורית סטרוק, זכתה להוקרה מכל קצווי הקשת הפוליטית על פועלה נגד אלימות שוטרים. נשיאת בית הדין לעבודה מוציאה פסיקות חדשניות שמסייעות להתאגדות עובדים.
17/01/13, 00:30
יאיר שפירא

כתב פוליטי זה מקצוע חשוב, אבל לא המקצוע שלי. ובכל זאת, גם מנקודת מבט של מי שמסקר את עולם המשפט, קשה שלא להגיב למתקפה המפוקפקת של מטה ההסברה של הליכוד על רשימת המועמדים של הבית היהודי. 

יועץ תקשורת היה מורט את שערותיו אל מול התבטאותו של הרב אלי בן דהן, מספר ארבע ברשימה המאוחדת, בריאיון לאתר האינטרנט של ערוץ 7. בן דהן אמר שם כי יש לבטל את הוועדה למעמד האישה בכנסת. זה היה רק תחילת המשפט, שהמשיך בתמיכה בביטול הוועדה לזכויות הילד וכינוסן של שתי הוועדות בוועדה מרכזית חדשה שתיקרא הוועדה לענייני משפחה. החזון האינטגרטיבי של בן דהן לא מכסה על חוסר ניסיונו הפוליטי - אחרי הכל פוליטיקאי עם זקן וכיפה צריך להקפיד לנסח באופן מוצלח יותר גם חצאי משפטים שעוסקים בנשים. אבל תעמולת הליכוד לא חטאה רק בהוצאת דברים מהקשרם, אלא בציניות שאין כדוגמתה. שהרי מעט מאוד בני אדם בישראל, ובוודאי גברים, עשו למען מעמד האישה בישראל בעשורים האחרונים יותר מבן דהן. אמנם מי שכיהן במשך למעלה מעשרים שנה כמנהל בתי הדין הרבניים, מפריז הרבה בטענה כי הצליח להוריד לעשרות את מספר מסורבות הגט. אך אין ספק שהוא שינה את פני בתי הדין הרבניים, ואלפי נשים זכו בזכותו לשנים יקרות של חופש שאפשרו להן זוגיות חדשה ולעיתים אף את האימהות. 

בן דהן הוא שפתח בהנהלת בתי הדין מחלקה מיוחדת לאיתור בעלים של נשים עגונות. הוא שיפר מאוד את קצב הדיונים ואת האפקטיביות של כפיית גט על בעלים סרבנים. מה שעצר את הרב בן דהן מלהשלים את המלאכה ולהפוך את בתי הדין לערכאה אפקטיבית יותר הוא דווקא הפוליטיקה הקטנה של הליכוד, שהעדיפה בעשורים האחרונים את הברית עם החרדים על פני הציונות הדתית. כאשר כל המערכת מסביבו משועבדת לש"ס וליהדות התורה, היכולת של הרב בן דהן לפעול היתה מוגבלת ביותר. אפשר לקבוע כי הנזק שנגרם לאלפי נשים בישראל מהצרת צעדיו של הרב בן דהן בידי הליכוד (והעבודה, וקדימה) גדול עשרת מונים מהתועלת שצמחה להן מעשרים שנות פעילותה של הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת.

תג מחיר משפטי

במטה ההסברה של הליכוד לא התביישו לדרוס גם את אורית סטרוק, מספר 10 ברשימה המאוחדת, מתחת לגלגלי תעמולת הבחירות. הם שלפו ציטוט של סטרוק אחרי הפינוי האלים של עמונה. סטרוק אמרה אז כי "יש לגבות תג מחיר" מהמפקדים של צה"ל ושל המשטרה שאפשרו את האלימות נגד האזרחים במקום. במונטאז' שעשו שם הדביקו לאמירה של סטרוק מ-2006 את המשמעות האלימה שקיבל הביטוי 'תג מחיר' שנתיים מאוחר יותר. רק באמצע 2008 החלו פעולות נקם אלימות נגד רכוש ערבי להיקרא בשם 'תג מחיר'. 

בליכוד מכירים מקרוב את פועלה של סטרוק בשנים האחרונות, ויודעים היטב כי היא מקפידה לגבות מחיר משפטי משוטרים, חיילים וסוהרים אלימים. בדרך כלל היא מסייעת לפעילי ימין שנפגעו, אך גם פעילי שמאל שמגיעים אליה זוכים לעזרה. הפעילות שלה נגד אלימות משטרתית זכתה כבר מזמן להוקרה על ידי חברי כנסת מכל קצות הקשת הפוליטית. אריה ביבי מקדימה, מי שכיהן בכנסת היוצאת כראש השדולה למען השוטרים, קרא למח"ש לגייס את סטרוק לשורותיה. מי שהיה יו"ר הוועדה לביקורת המדינה מטעם קדימה, יואל חסון, התבטא כי לארגוני זכויות אדם רבים יש מה ללמוד מהמקצועיות והיושרה שהראתה סטרוק בטיפול באלימות שוטרים. אפילו דב חנין מחד"ש, שמקפיד בכל פעם מחדש לציין את התהום האידיאולוגית הפעורה בינו לבין סטרוק, משבח את פועלה בעניין. 
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא