בשבע 527: תג מחיר לתעמולה כוזבת

המתקפה התעמולתית נגד הרב בן דהן רק מזכירה את העובדה שפועלו הרב למען הנשים בישראל היה יכול להצליח עוד יותר אלמלא הפוליטיקה הקטנה של הליכוד. מושמצת נוספת, אורית סטרוק, זכתה להוקרה מכל קצווי הקשת הפוליטית על פועלה נגד אלימות שוטרים. נשיאת בית הדין לעבודה מוציאה פסיקות חדשניות שמסייעות להתאגדות עובדים.

יאיר שפירא , ו' בשבט תשע"ג

כתב פוליטי זה מקצוע חשוב, אבל לא המקצוע שלי. ובכל זאת, גם מנקודת מבט של מי שמסקר את עולם המשפט, קשה שלא להגיב למתקפה המפוקפקת של מטה ההסברה של הליכוד על רשימת המועמדים של הבית היהודי. 

יועץ תקשורת היה מורט את שערותיו אל מול התבטאותו של הרב אלי בן דהן, מספר ארבע ברשימה המאוחדת, בריאיון לאתר האינטרנט של ערוץ 7. בן דהן אמר שם כי יש לבטל את הוועדה למעמד האישה בכנסת. זה היה רק תחילת המשפט, שהמשיך בתמיכה בביטול הוועדה לזכויות הילד וכינוסן של שתי הוועדות בוועדה מרכזית חדשה שתיקרא הוועדה לענייני משפחה. החזון האינטגרטיבי של בן דהן לא מכסה על חוסר ניסיונו הפוליטי - אחרי הכל פוליטיקאי עם זקן וכיפה צריך להקפיד לנסח באופן מוצלח יותר גם חצאי משפטים שעוסקים בנשים. אבל תעמולת הליכוד לא חטאה רק בהוצאת דברים מהקשרם, אלא בציניות שאין כדוגמתה. שהרי מעט מאוד בני אדם בישראל, ובוודאי גברים, עשו למען מעמד האישה בישראל בעשורים האחרונים יותר מבן דהן. אמנם מי שכיהן במשך למעלה מעשרים שנה כמנהל בתי הדין הרבניים, מפריז הרבה בטענה כי הצליח להוריד לעשרות את מספר מסורבות הגט. אך אין ספק שהוא שינה את פני בתי הדין הרבניים, ואלפי נשים זכו בזכותו לשנים יקרות של חופש שאפשרו להן זוגיות חדשה ולעיתים אף את האימהות. 

בן דהן הוא שפתח בהנהלת בתי הדין מחלקה מיוחדת לאיתור בעלים של נשים עגונות. הוא שיפר מאוד את קצב הדיונים ואת האפקטיביות של כפיית גט על בעלים סרבנים. מה שעצר את הרב בן דהן מלהשלים את המלאכה ולהפוך את בתי הדין לערכאה אפקטיבית יותר הוא דווקא הפוליטיקה הקטנה של הליכוד, שהעדיפה בעשורים האחרונים את הברית עם החרדים על פני הציונות הדתית. כאשר כל המערכת מסביבו משועבדת לש"ס וליהדות התורה, היכולת של הרב בן דהן לפעול היתה מוגבלת ביותר. אפשר לקבוע כי הנזק שנגרם לאלפי נשים בישראל מהצרת צעדיו של הרב בן דהן בידי הליכוד (והעבודה, וקדימה) גדול עשרת מונים מהתועלת שצמחה להן מעשרים שנות פעילותה של הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת.

תג מחיר משפטי

במטה ההסברה של הליכוד לא התביישו לדרוס גם את אורית סטרוק, מספר 10 ברשימה המאוחדת, מתחת לגלגלי תעמולת הבחירות. הם שלפו ציטוט של סטרוק אחרי הפינוי האלים של עמונה. סטרוק אמרה אז כי "יש לגבות תג מחיר" מהמפקדים של צה"ל ושל המשטרה שאפשרו את האלימות נגד האזרחים במקום. במונטאז' שעשו שם הדביקו לאמירה של סטרוק מ-2006 את המשמעות האלימה שקיבל הביטוי 'תג מחיר' שנתיים מאוחר יותר. רק באמצע 2008 החלו פעולות נקם אלימות נגד רכוש ערבי להיקרא בשם 'תג מחיר'. 

בליכוד מכירים מקרוב את פועלה של סטרוק בשנים האחרונות, ויודעים היטב כי היא מקפידה לגבות מחיר משפטי משוטרים, חיילים וסוהרים אלימים. בדרך כלל היא מסייעת לפעילי ימין שנפגעו, אך גם פעילי שמאל שמגיעים אליה זוכים לעזרה. הפעילות שלה נגד אלימות משטרתית זכתה כבר מזמן להוקרה על ידי חברי כנסת מכל קצות הקשת הפוליטית. אריה ביבי מקדימה, מי שכיהן בכנסת היוצאת כראש השדולה למען השוטרים, קרא למח"ש לגייס את סטרוק לשורותיה. מי שהיה יו"ר הוועדה לביקורת המדינה מטעם קדימה, יואל חסון, התבטא כי לארגוני זכויות אדם רבים יש מה ללמוד מהמקצועיות והיושרה שהראתה סטרוק בטיפול באלימות שוטרים. אפילו דב חנין מחד"ש, שמקפיד בכל פעם מחדש לציין את התהום האידיאולוגית הפעורה בינו לבין סטרוק, משבח את פועלה בעניין. 

כשירות למטה ההסברה של הליכוד, הנה עדכון נוסף על פועלה של אותה אישה קיצונית שמסתתרת מאחורי פניו המחייכות של בנט. לפני שנתיים וחצי נשכב אריאל בן שטרית מתחת לניידת משטרה במסגרת פעולות מחאה נגד הקפאת הבנייה ביצהר שבשומרון. הוא נשלף משם על ידי השוטרים ונשאר שכוב לצד הניידת. לפתע הופיע במקום קצין משטרה בשם אילן מלכה, וללא כל צורך ריסס את פניו של בן שטרית בגז פלפל. לא אימצתי כאן את נקודת המבט של שטרית על האירוע. גם לא הסתמכתי על הגרסה שהתקבלה בבית המשפט. סרט וידאו תיעד את האירוע באופן שאינו משתמע לשתי פנים. מלכה הבין שהסתבך, והורה לאחד משוטריו למלא דו"ח כוזב על מה שהתרחש באותו היום. מאוחר יותר הוא אף ניסה לתאם עם אותו שוטר עדות שקר שימסור למח"ש. החודשים נקפו ואותו שוטר נתפס בהתנהגות שאינה הולמת, לאחר שהשתכר יחד עם עוד כמה בלשים ביחידה. הקצין מלכה הגיש תלונה נגד הבלשים שהשתכרו ובהם אותו שוטר, שכנקמה סיפר למח"ש על ניסיונות שיבוש החקירה של מלכה. 

אזרח מן השורה שעשה מעשים דומים היה ניצב מול כתב אישום פלילי על תקיפתו של בן שטרית ועל שיבוש חקירה. במח"ש, כידוע, סלחנים יותר. הם שלחו את מלכה לדין משמעתי, שם הוא יצא במחיר מציאה של נזיפה וקנס של חמשת אלפים שקלים. ארגון זכויות האדם ביש"ע בראשותה של סטרוק, שליווה את בן שטרית בהליכים נגד מלכה, סייע לו להגיש נגד קצין המשטרה גם תביעת נזיקין אזרחית. לפני כשבועיים ניצבו מלכה ובן שטרית באותו אולם, כשהשופט מנצח על ויכוח בין עורכי הדין על גובה הפשרה שתושג בעניין. לפתע הרים מלכה את ידו וביקש מהשופט את רשות הדיבור. בתחילה השופט סירב, אך מלכה הפציר בו. הוא פנה אל בן שטרית בדמעות וביקש סליחה. 'תג המחיר' שהובילה סטרוק הסתיים בחיבוק אל מול עיניו של השופט.

מתעלמים מחוק דרומי

יש לקוות שפועלה של סטרוק למען זכויות ההגנה העצמית של אזרחי ישראל ביו"ש, כמו גם של אזרחי ישראל כולם, אינה קיצונית מדי בעיני אנשי הליכוד החדש. בא כוחו של ארגון זכויות האדם ביו"ש, עו"ד נדב העצני, שלח השבוע מכתב לפרקליט הצבאי הראשי ובו הוא מתריע על אסון ממשמש ובא עקבות המדיניות שהתוותה הפרקליטות הצבאית בשנה וחצי האחרונות. כזכור, בקיץ שלפני שנה וחצי התכוננה ישראל ל'אירועי ספטמבר' שלא התרחשו מעולם. אבו מאזן היה אמור אז להכריז על מדינה פלשתינית, ומהומות היו אמורות לפרוץ אז בכל רחבי יו"ש ולהצטרף לאביב הערבי המלבלב. אבו מאזן לא הכריז וההמון הערבי לא פרע, אבל הוראות הפתיחה באש שהכינה הפרקליטות הצבאית לקראת האירועים ההם עדיין עומדות בעינן. ההוראות מנחות את שומרי היישובים ואת חיילי צה"ל שלא לפתוח באש במקרה שהמון ערבי עומד להשיג את גבול היישובים היהודים, גם אם צפויה פגיעה חמורה ברכוש. 

הוראות הפצ"ר הללו הן שריחפו לפני שבועיים מעל אירועי היישוב אש קודש, כאשר עשרות רבות של צעירים ערבים התקדמו לעבר היישוב כשהם משחיתים את השטחים החקלאיים השייכים לו ופוצעים באבנים חלק מחבריו. החיילים החמושים שעמדו מולם היו עסוקים בבלימת אנשי כיתת הכוננות החמושים של היישוב מלהדוף את הפולשים. עו"ד העצני כתב לפצ"ר כי פקודות הצבא עומדות בניגוד לסעיף בחוק העונשין המכונה 'חוק דרומי'. החוק קובע כי "לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שהיה דרוש באופן מיידי כדי להדוף מי שמתפרץ או נכנס לבית המגורים, בית העסק או המשק החקלאי המגודר, שלו או של זולתו, בכוונה לבצע עבירה, או מי שמנסה להתפרץ או להיכנס כאמור". הפצ"ר, כך נראה, לא מתרשם מרוח החוק.

נזכיר כי חוק דרומי לא התקבל בזרועות פתוחות גם במשרד המשפטים. לפני מספר חודשים דיווחנו כאן על מכתב אחר של עו"ד העצני שטען כי אנשי המשרד העלימו את חוק דרומי מרפורמה שהם מקדמים בעבירות המתה. הרפורמה שמקדם המשרד מבקשת לקבוע מדרג מפורט יותר בעבירות המתה. כך למשל, אדם שהותקף והרג, גם אם לא עמד בכל דרישות החוק לפטור את עצמו בטענה של הגנה עצמית, עדיין יוכל לקבל הקלה ממשית בסעיף האישום ובעונש הצפוי לו. לעומת זאת, אדם שהרג פולש לביתו וחרג במעט מהתנאים הקבועים בחוק דרומי לא ייהנה, כך על פי משרד המשפטים, מהקלה דומה.

קל יותר להתאגד

בשקט בשקט, בחסות מערכת הבחירות ופגעי מזג האוויר, מובילה נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, מהפכה במערכת יחסי העבודה במגזר הפרטי. בפסק דין תקדימי שניתן לפני כחודש, קבע הרכב בראשותה של ארד כי למעסיק אסור לנסות להשפיע על עובדיו שלא להתארגן במסגרת הסתדרות עובדים. החלטתה ניתנה במסגרת ערעור של ההסתדרות על פסק דין של בית הדין האזורי בתל אביב, שאסר אמנם על חברת 'פלאפון' להתנכל לניסיונות התארגנות של עובדיה, אך התיר לה להסביר לעובדים מדוע התארגנות שכזו תפגע בחברה. ארד אימצה את דרישתה הקיצונית של ההסתדרות ואסרה על החברה לבטא בכל דרך שהיא את השקפתה בעניין. מעתה כאשר עובדים מבקשים להתאגד, המעסיק אינו רשאי לפנות אליהם בצורה ישירה או עקיפה ולהביע את דעתו מטוב ועד רע. 

השבוע קיבלה ארד ערעור אחר של ההסתדרות על פסק דין של בית דין אזורי. על פי פסק הדין של ארד יוכלו עובדי רשת 'מחסני חשמל' להתאגד במסגרת ההסתדרות על אף שלא הצליחו לצרף אליהם את שאר עובדי חברת 'אלקטרה מוצרי צריכה' שבמסגרתה פועלת הרשת. ארד פסקה כי אם עד עתה נדרשו חתימותיהם של רוב עובדיה של חברה כדי להתאגד בהסתדרות עובדים, הרי שמעתה יחידות אורגניות בתוך חברה יוכלו להתאגד בנפרד גם אם לא הצליחו לאגד איתם את שאר עובדי החברה. 

פסק הדין התקדימי עתיד להשפיע על קבוצת 'ידיעות אחרונות'. שתי יחידות בתוך הקבוצה, עובדי 'כלכליסט' ועובדי ynet, התארגנו זה מכבר להתאגדות במסגרת ההסתדרות, אך לא הצליחו לסחוף איתם את שאר עובדי 'ידיעות אחרונות'. פסיקת בית הדין הארצי לעבודה הופכת את שני הוועדים בתוך הקבוצה לוועדים יציגים.