בשבע 527: האם נכון להטיל סנקציות על מי שאינו מממש את זכותו להצביע

בשבע , ו' בשבט תשע"ג

חובה יוצרת התנגדות / פרופ' ידידיה שטרן, סגן נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה

יש מדינות, כמו אוסטרליה, שאצלן מוטלת חובה לבחור, וקונסים את מי שאינו בוחר. יש מקומות שרק מי שבוחר זוכה לחופשה באותו יום, ומי שלא מצביע - הולך לעבודה. לדעתי בישראל אין צורך לנהוג כך, ולא יהיה נכון לקבוע חובת בחירה שתגובה בסנקציות.

ראשית, אחוז ההצבעה בישראל גבוה לעומת מדינות מערביות אחרות. אמנם לעומת 50 השנים הראשונות של המדינה יש ירידה בשיעור המצביעים, אבל האחוז עדיין גבוה.

שנית, יש מקום לשקול סנקציות רק במקום שמרגישים שהציבור אינו פוליטי, או שאינו תופס את הפוליטיקה כרלוונטית לחייו. אין זה המצב בישראל. מי שלא מצביע בארץ, עושה זאת מפני שהוא מרגיש ייאוש וחוסר פתרון. הטלת קנס לא תיצור נורמה להצביע, והמהלך לא יעזור לפתרון האדישות וחוסר שביעות הרצון.

שלישית, יש כאן נקודה חינוכית וסמלית. כל עוד המצב לא גרוע, והוא לא, יש להשאיר את ההשתתפות בהליך הדמוקרטי כזכות וכחגיגה. ברגע שההצבעה תהיה חובה על פי חוק, מיד חלק מהציבור יפתח רתיעה מהחובה הזו. כשם שברגע שייקבע חוק שיש חובה לקבוע מזוזה בדלתות - יקבעו פחות מזוזות.

להקל על מצביעים רחוקים ומוגבלים / ח"כ יריב לוין, סיעת הליכוד

חד-משמעית לא. אני סבור שדמוקרטיה פירושה לא רק הזכות שניתנת לאדם לבחור, אלא גם הזכות להחליט אם לבחור. 

ההחלטה של פלוני שלא לבחור יכולה לנבוע מחוסר עניין או בשל קושי טכני, אבל גם יכולה להיות ביטוי ואמירה לא פחות חזקה מעצם ההשתתפות. למשל, אדם שחושב שאין מפלגה שמשקפת את העמדות שהוא מאמין בהן, או כי פסלו את המפלגה שהוא מאמין בדרכה - לא ירצה שיכפו עליו להצביע למפלגה שאינה משקפת את דעותיו.

כמו כן, סביר להניח שרוב רובם של האנשים שאינם מתעניינים בכלל בנושאים הפוליטיים היומיומיים ושאין להם דעה מגובשת ושהנושא לא מספיק חשוב להם, הם אלה שבסופו של דבר לא משתתפים בבחירות. ואם נכפה על אנשים אלה להצביע, נביא לתופעה של הצבעה שהיא נטולת בסיס, שתיעשה מתוך הכרח ושאינה משקפת ביטוי ועמדה אמיתית של הבוחרים. זה לא יותר דמוקרטי מאשר לאפשר לאדם להחליט אם הוא רוצה להצביע.

עם זאת, צריך לנקוט שורה של הקלות למי שכן מעוניין לממש את זכותו. למשל, היום אין הסדרים מְספקים למי שמרותק למיטה ויש לו קושי להגיע לקלפי. אין הסדר מספיק למי ששוהה בחו"ל לפרק זמן קצר בחופשה שתוכננה מראש, ובדיוק אז קבעו שיחולו בחירות. הפתרון לכך יכול להיות קלפיות ניידות וכדומה.

רעיון של גוש השמאל / עירית לינור, עיתונאית וסופרת

ההצבעה היא זכות שאפשר לנצל אותה ואפשר שלא לנצל אותה.

מי שאינו רוצה לממש את זכותו - זכותו שלא לממש. בדיוק כמו שאם יש לי זכות לפטור ממס ואיני לוקחת אותה, לא יעלה על הדעת להטיל עליי סנקציה. בהגדרה, זכות היא דבר שאני בוחרת אם לקחת או לא.

אם יהפכו את זכות ההצבעה לחובת הצבעה - המצב יהיה שונה. אבל אני נגד הפיכת הזכות לחובה. יפה בעיניי שעניין ההצבעה נמצא ברשימת הזכויות שלי. 

המדדים לאזרחות שכל מדינה קובעת לעצמה הם רבים שונים ומגוונים. איני חושבת שההצבעה צריכה להיות גורם בדרישות האזרחות. אם תהיה חובה להצביע יהיה כאן נוהל מורכב, ואני אצטרך להביא אישור מהרופא אם הייתי חולה ביום הבחירות ולכן לא הצבעתי, או שאצטרך להוכיח שהטיסה שלי לחו"ל חשובה דיה מכדי שאבוא להצביע. אולם אני לא בעד נוהל ופרוצדורות בחברה האזרחית, ואני בעד מיעוט חקיקה.

נראה לי שכל עניין חובת ההצבעה הוא רעיון של מחנה השמאל. אם מאמינים לסקרים, חובת ההצבעה תוכל להועיל לשמאל, כי אלה שאינם מצביעים יצביעו לגוש השמאל וגם כי שיעור ההצבעה בימין גבוה יותר. אבל איני בטוחה שזה נכון, וגם אם כן - אני בכל זאת נגד חובת הצבעה.

שיכבדו את רצון הבוחר / אריק קרמר, ירושלים (גולש אתר ערוץ 7)

לכאורה הגיונית התביעה בעד חובת הצבעה, כי תיאורטית היא תגדיל את מספר המצביעים וכפועל יוצא תשקף את השוויון במידת ההשפעה על הנבחרים. אך אפשר להתווכח עם טענה זו. ביוון, למשל, אחוז ההצבעה קטן דווקא מאז הנהגת חובת הצבעה. אך גם לולא טענה זו, נראה לי שאין מקום לחובה זו, כי יש קושי טכני לאכוף חוק כזה. חובה כזו גם מזכירה שלטון טוטליטרי. 

בנוסף לכך, ההתנהלות של המפלגות בישראל, הכלנתריזם החוגג, הנוהג הפסול של המפלגות - ובעיקר הגדולות - להפוך את עורן ולפעול בניגוד למצען המוצהר תוך כדי רמיסת רצון הבוחר, מעקר מתוכן את תוצאות הבחירות.

לבחור זאת זכות! / חיים עזר, מודיעין  (גולש אתר ערוץ 7)

זכות הבחירה שנתן לנו ה' היא זכות וגם חובה! וממילא לבחירה שלנו יש השפעה על תוצאות בהווה ובעתיד שלנו ועל הסובב אותנו: חברה, חברים ומשפחה.

החינוך לזכות לבחור מתחיל עוד מקטנות. ילד רך בשנים מקבל שתי אפשרויות: מה אתה מעדיף בסנדוויץ', גבינה או שוקולד? וברבות השנים הבחירה הופכת להיות בנושאים משמעותיים יותר ויותר בחיים הפרטיים והכלליים: לימודים, צבא, חתונה ועוד. 

לדעתי יצירת שוט כלשהו על מי שבוחרים (!) לא להצביע אינה רלוונטית. עלינו להשתמש בגזר, להציג להם את הזכות ולצ'פר את הבוחרים.

בחירות גורליות / משה קטן, מבוא חורון (גולש אתר ערוץ 7)

הבחירות הקרובות גורליות וחשובות ביותר, על כן ראוי וצריך להטיל סנקציות על מי שממאן להצביע בבחירות גורליות אלה.