בשבע 527: שטח מגזרי

רבקי גולדפינגר , ו' בשבט תשע"ג

חגית ריין: "גם לברך 'שהכל נהיה בדברו' מקבל משמעות חדשה"

השבוע התקיים במכללת בית וגן בירושלים ערב השקה לספר המחקר 'הסיפור החסידי' של ד"ר דינה לוין. את הערב הנחתה ד"ר יעל אראלי, ראש החוג לספרות במכללה. אמן הקלרינט מוסא ברלין ובתו אודהליה הנעימו בניגונים חסידיים ובניגוני נשמה.

את הערב פתחו יו"ר אגודת הסופרים בישראל המשורר הרצל חקק ואחיו המשורר בלפור חקק, שתיארו את ייחודו של הספר ואת תכניו המרכזיים. בהמשך הערב ניתח הרב צבי אזרחי, ראש מדרשיית נעם בכפר סבא, את אתגר התפילה בעידן המודרני ובדור המסכים. הרב ניתח את הקשיים העומדים כיום בפני האדם המאמין והציע כמה דרכים להתחברות אל מעמד התפילה ואל מילות התפילה. 

חגית ריין, אמו של רס"ן בניה ריין הי"ד שנפל במלחמת לבנון השנייה, סיפרה כיצד התרגשה לקרוא את ההקדשה בפתח הספר שהוקדש לעילוי נשמת הנופלים במלחמות ישראל. "סופרת שמקדישה ספר לכל הנופלים ולא לחייל פרטי היא אישה גדולה", ציינה ריין ושיתפה את הקהל בשינוי שחל בתפילתה בעקבות נפילת בנה. "לברך על כוס מים 'שהכול נהיה בדברו' זו כבר ברכה עם משמעות אחרת לגמרי". עוד אמרה ריין: "גם ההלל קיבל משמעות חדשה. 'לך אזבח זבח תודה ובשם ה' אקרא'. אני נתתי את הזבח הגדול ביותר, את הדבר הכי יקר לי, ועדיין 'ובשם ה' אקרא'". בהמשך הקריאה ריין מיומנו של בנה מבחר קטעים העוסקים ביחסו אל חווית התפילה, וכן קטעים ממסעו לפולין במסגרת שירותו הצבאי.

תלמידי מכינה קדם צבאית בביקור באיתמר: "המתנחלים הם החלוצים של היום"

השבוע התארחו בישיבת איתמר תלמידי מכינת 'דרך ארץ' מירוחם, צעירים חילונים ודתיים העומדים לפני גיוס. כחלק מתכנית הסיורים הגיעו תלמידי המכינה לבקר בישיבה הגבוהה באיתמר ובבית המדרש 'משכן אהוד', שהוקם לזכר בני משפחת פוגל. תלמידי המכינה טיילו ביישוב, שוחחו עם הבחורים, שמעו שיחה מפי ראש הישיבה הרב אביחי רונצקי, למדו בחברותות עם תלמידי הישיבה ואף נשארו ללון במקום.

תלמיד המכינה ברק ברזילאי, חילוני אשר מעיד על עצמו כמשתייך לצד השמאלי של המפה הפוליטית, לא ביקר עד כה מעולם בהתיישבות. לאחר הסיור הוא הביע את התפעלותו. "עבורי זה היה סיור משמעותי ביותר", אומר ברק. "לראשונה נחשפתי לסכסוך הישראלי-פלשתיני לא דרך התקשורת. מצד אחד ראינו את הקרבה הפיזית לערבים, ראינו את מחנה בלאטה ואת הקושי שיש לתושביו, דבר שנתן לנו פרספקטיבה על הצד הערבי בסיפור, ואז נכנסנו להתנחלויות. נזכרנו ברצח המתועב של בני משפחת פוגל באיתמר. זה היה שוק מבחינתנו. לראשונה הצלחנו להבין את הערך של ההתנחלויות ולא רק את ההיבט השלילי שהיה לנו בראש", מודה ברק. "הייתי בטוח שהמתנחלים הם חובשי כיפה סרוגה שמחזיקים רובה ורודפים אחרי ערבים שרודפים אחריהם חזרה, במין לופ כזה. יצאתי עם תחושה שהם החלוצים של היום. התושבים, תלמידי הישיבה והרב רונצקי נתנו לי השראה גדולה ודחף חזק לקראת הפרק הבא בחיי - הצבא". 

כנס אמנות ויצירה של יוצרים צעירים בחמ"ד

למעלה מ-1,500 תלמידים ומורים לאמנות מרחבי הארץ התכנסו השבוע בסינמטק ירושלים ליום עיון אשר הוקדש לשיח סביב יצירה, אמנות ותרבות. בכנס נחשפו התלמידים ליצירות ולמופעים במגוון תחומי האמנות. בין השאר הועלתה ההצגה 'פולארד' בכיכובו של השחקן רמי ברוך, ולאחריה נערך פאנל בהשתתפות העיתונאית סיון רהב מאיר ויוצרת הסדרה 'קטמנדו' אסתר וונדר, ששוחחו על יוצרים בתקשורת. יוצרי האתר 'ארמדיל' והאנימטור דודו שליטא שוחחו על קריקטורה בעולם הדתי, והרקדניות דניאלה בלוך ודליה פרץ שוחחו עם בוגרות מגמות המחול על דתיות רוקדות.

בסיום הכנס הוענקו פרסים ליוצרים מצטיינים בתחומים השונים. בפרס הסרט הטוב ביותר זכה אביעד טורם, בוגר הישיבה התיכונית בר-אילן, עם הסרט 'כתם'. בפרס היצירה הטובה ביותר זכתה רעות פלדמן, בוגרת אולפנת כפר פינס, עם המיצג 'על כנפי הדמיון - שם מצאתי לי בית'.

באירוע הוכרז על פתיחת תערוכה ארצית של בוגרי מגמות האמנות בחמ"ד. ד"ר אברהם ליפשיץ, ראש מינהל החינוך הדתי, בירך את היוצרים והזוכים ואמר: "בשנים האחרונות החמ"ד מקדם את היצירה במסגרות החינוך השונות. אנו רואים חשיבות גדולה בעשייה ויצירה מתוך עולמם הפנימי של התלמידים". נציג הרשות השנייה ניר וינברום בירך את היצירה בחמ"ד וקרא ליוצרים הצעירים להשתלב בעתיד בתחומי המדיה השונים. 

תלמידי ישיבת נעם חגגו סיום ספר קדושה של הרמב"ם על קברו 

כ-180 תלמידי ישיבת נעם ירושלים משתתפים בתכנית לימוד יומית של הרמב"ם. השבוע, לרגל סיום לימוד ספר קדושה ברמב"ם ולקראת פתיחת לימוד ספר הפלאה, עלו התלמידים לקבר הרמב"ם בטבריה, אשר בשבוע שעבר, כ' בטבת, חל יום ההילולא שלו.

את היום פתחו התלמידים בביקור אצל רב העיר צפת, הרב שמואל אליהו, ממנו שמעו שיעור ברמב"ם. לאחר מכן יצאו לקבר הרמב"ם בטבריה. במרכז מורשת הרמב"ם הסמוך לציון הם ביקרו במוזיאון והשתתפו בסדנת צמחי מרפא על פי הרמב"ם. בציון הקבר התפללו התלמידים וערכו טקס סיום חגיגי מלווה בשירה וריקודים. לסיום, יצאו התלמידים לסיור בנחלים באזור ונהנו מזרימת המים המרשימה בעקבות הגשמים האחרונים.

הרב שמחה וייסמן, ראש ישיבת נעם ירושלים, בירך את התלמידים על התמדתם: "אנחנו שמחים בתלמידינו שלומדים תורה לשמה וזוכים למתנה גדולה - בקיאות במשנה תורה לרמב"ם". דביר קילשטוק, תלמיד כיתה י"א, מודה כי מדובר במשימה לא פשוטה: "האמת היא שקשה להתמיד בלימוד פרק יומי ברמב"ם והביקור בציון חיזק מאוד. זה לא דומה לעלייה רגילה לקבר צדיק, שם מתפללים ומבקשים, כאן אתה מרגיש שאתה גם נותן בחזרה. אתה לומד את תורתו, אתה לומד בזכותו". הרב אמיר דדון, העומד בראש התכנית, גאה בקבוצת לומדי הפרק היומי. "לראות 180 תלמידים צעירים לוקחים על עצמם ומרצונם לימוד פרק יומי ברמב"ם, זהו דבר גדול".

השבת יחגוג נתן שרנסקי בר מצווה מאוחרת - בגיל 65 

השבת ייערך בירושלים טקס בר מצוה מיוחד לנתן שרנסקי, אסיר ציון לשעבר וכיום יו"ר הסוכנות היהודית. שרנסקי בן ה-65 יעלה לתורה בבית הכנסת בשכונת קטמון, שם הוא מתפלל מדי שבת. כחתן בר המצווה הוא יקרא את הפרשה ובסיום התפילה יישא את דרשתו. 

עד כה לא חגג שרנסקי בר מצווה. כשמלאו לו שלוש עשרה שנים אסרו שלטונות ברית המועצות על היהודים לחגוג כל אירוע יהודי. משום כך נאלץ לא לעלות לתורה ולא לציין כלל את יום קבלת עול המצוות. השבוע חל יום הולדתו ה-65, ושרנסקי החליט כי הגיעה העת להגשים את חלומו ולחגוג יחד עם משפחתו וחבריו את בר המצווה. השבת, כאמור, יציין נתן שרנסקי באיחור של למעלה מחמישים שנה את בר המצווה שלו.

תלמידי ישיבת נתיב מאיר שותפים למערך החירום בבית החולים שערי צדק

תלמידי י"א וי"ב בישיבת בני עקיבא נתיב מאיר קיבלו לאחרונה תפקיד חדש - רץ רפואי. מדובר בתפקיד ייחודי שנבנה לאחר פניית בית החולים שערי צדק אל הישיבה, על מנת לבנות מערך התנדבותי של תלמידים בשעת חירום. תלמידי הישיבה, אשר נמצאת בסמיכות לבית החולים, עברו בשבועות האחרונים תכנית לימוד המכשירה אותם לתפקיד. במסגרת זו מהווים התלמידים כוח עתודה זמין לעזרה בשעת חירום.

התלמידים נפגשו לשיחת פתיחה עם סגן מנהל בית החולים, בה שמעו סקירה על בית החולים ועל אירועים רבי נפגעים. בנוסף לכך השתתפו התלמידים בסיור בחדר המיון עם קצין הביטחון של בית החולים והוגדר להם תפקידם כרצים רפואיים. עוד שמעו התלמידים שיחה מרופא בכיר בנושא פגיעות ונזקי חומרים כימיים. לאחר מכן השתתפו בתרגיל משולב של פיקוד העורף בבית החולים המדמה מצב חרום. 

מירי אריכא, מנהלת שירות המתנדבים בשערי צדק, מציינת כי קיים קשר הדוק ומיוחד בין בית החולים לישיבה. "הקשר מתבטא במגמת הרפואה המשותפת ובביקורי התלמידים במחלקות בחגים וימים טובים. קשר זה מתחזק כעת עם הפיכת התלמידים לעתודה לשעת חרום, בתקווה שלא נזדקק". מנהל הישיבה חיים הלפרין אומר כי "החיבור אל מערך החירום של בית החולים ופיקוד העורף הוא נדבך חשוב בחינוך לערכים של נתינה ותרומה לחברה".

צה"ל: המחוז הקרבי ביותר - יהודה ושומרון

השבוע פרסם צה"ל רשימה המפרטת את פילוח המתגייסים לשירות קרבי במועצות המקומיות והאזוריות בכל רחבי הארץ. במקום הראשון למיצוי פוטנציאל הקצונה נמצאת המועצה המקומית אפרת, עם 22.2 אחוזים. כמעט כל מתגייס (או מתגייסת) רביעי מאפרת ממשיך לקורס הקצינים וחותם לשירות קבע.

מבדיקה זו עולה כי מתוך חמש המועצות שמובילות את אחוזי הגיוס לקרבי, שלוש הן מועצות מיישובי יהודה ושומרון. במקום הראשון נמצאת המועצה המקומית בית-אל עם 86 אחוזים, ובמקום השלישי ממוקמת המועצה המקומית אפרת עם גיוס של 80.4 אחוזים. ראש המועצה המקומית אפרת, עודד רביבי, מברך על הנתונים: "אנחנו שמחים להיות דוגמה ומופת בנושא זה לכלל האוכלוסייה במדינת ישראל. הדבר מוכיח שבעבודה חינוכית נכונה מגיעים להישגים מרשימים".

לאחר שלושים ושלוש שנים: הנחת אבן פינה לבית כנסת ברמת אביב ג' / רונן בן מנשה

טקס הנחת אבן פינה לבית הכנסת 'כלל ישראל' נערך השבוע בשכונת רמת אביב ג'. המארגנים מציינים כי במשך 33 שנים לא היה לתושבים ברמת אביב ג' בית כנסת מסודר. בשכונה, שנחשבת לאחת היוקרתיות בארץ, קיימים בנייני פאר, סניפי בנקים רבים, מגרשי טניס, בריכה, בתי ספר ומרכזי קניות גדולים, אך למרבה הפלא עד כה לא הוקם מבנה בית כנסת במקום.

שטח של שני דונמים הוקצה לטובת העניין, אולם הדבר התעכב במשך שנים ולא ניתנו האישורים הנדרשים לבניית בית הכנסת בשל מאבקים שונים. במהלך השנים הקימו כמה מתושבי השכונה בית כנסת נוסח עדות תימן בשם 'מקור חיים', שהתמיד להחזיק מניינים, תפילות ושיעורי תורה בשבתות ובימי חול לכלל התושבים והעדות. התפילות התקיימו במקלט ולאחר מכן בכיתת לימוד בבית הספר המקומי.

עיריית תל אביב הטילה על מר צבי אורן, יו"ר איגוד התעשיינים ותושב השכונה, לנסות ולקדם את הקמת בית הכנסת. לאחר תריסר שנים של פעילות ובשיתוף ועד השכונה בראשות נעמי מחרז עלה הדבר בידם. כך נחגג ברוב עם טקס הנחת אבן הפינה לבית הכנסת השכונתי.
צבי אורן נשא דברים באירוע ותיאר עד כמה ייחל להקמת בית הכנסת בשכונה. נעמי מחרז דיברה על חשיבות האחדות והאחווה בקהילה, וציינה שלמטרה זו נקרא בית הכנסת 'כלל ישראל'.

כיבדו בנוכחותם את האירוע: השופט סטיב אדלר, ח"כ גפני ואישי ציבור נוספים. הרב ישראל מאיר לאו, רב העיר תל אביב-יפו, ציין בדבריו כי "אין מקום בעולם שחיה בו קהילה בת 27 אלף יהודים והיא ללא בית כנסת". הרב לאו בירך את כל העמלים להקמת מקדש המעט בשכונה. שלום עוזרי, גבאי המניין הנוכחי, הקריא את מגילת אבן הפינה והקהל הרב יצא בשירה וריקודים באוהל מיוחד שהוקם במקום.

מבזקים:

שלושים לפטירתו של אמנון ליפקין-שחק בישיבת ההסדר במודיעין

לציון שלושים יום לפטירתו של אמנון ליפקין-שחק ז"ל תקיים ישיבת ההסדר במודיעין את האירוע המרכזי לזכרו. ליפקין-שחק שימש כראש הוועדה הציבורית להקמת ישיבת ההסדר במודיעין וסייע רבות בהתפתחותה. בנוסף לכך הגה מיזם ייחודי - 'פרויקט בר מצווה', שייקרא על שמו. 

השבת - תפילת הודאה על הגשמים

בעקבות הגשמים הרבים שירדו לאחרונה הפיצה השבוע הרבנות הראשית תפילת הודאה על גשמי הברכה. נוסח הברכה בלי שם ומלכות הועבר לבתי הכנסת, ויש לאומרה בשבת בציבור.