בשבע 528: נשות הרשת

לא מעט מחנכים ורבנים יודעים לספר על נזקים בלתי הפיכים ועל משפחות שהתפרקו כתוצאה מקשרים שהחלו בפייסבוק והסתיימו על מדרגות הרבנות.

שמואל אדלמן , י"ג בשבט תשע"ג

הרשתות החברתיות הפכו כבר מזמן לתופעה רחבה אשר מקיפה מאות מיליוני גולשים ברחבי העולם. פייסבוק, טוויטר ודומותיהן משמשות לא רק לקשרים חברתיים אלא גם לקידום מכירות ולהפצת רעיונות, כפי שניתן היה להתרשם גם במערכת הבחירות שהסתיימה זה עתה. 

אולם השימוש ברשתות החברתיות הביא עמו גם סכנות של קשרים לא רצויים וחשיפה לעבריינים מסוגים שונים. לא מעט מחנכים ורבנים יודעים לספר על נזקים בלתי הפיכים ועל משפחות שהתפרקו כתוצאה מקשרים שהחלו בפייסבוק והסתיימו על מדרגות הרבנות. 

כדי לתת מענה, חלקי לפחות, לנשים דתיות וחרדיות שלא מעוניינות להדיר את הרשת הקימה ברוריה נקטלוב את הרשת החברתית 'ברוריה' המיועדת לנשים בלבד. 

"הרעיון עלה כבר לפני הרבה זמן", מספרת נקטלוב, שחזרה בתשובה לפני כשבע שנים. "הרגשתי צורך בהקמת רשת חברתית לנשים, מקום שבו יהיה נוח לנשים לשתף ולהעניק מעצמן ללא חשש מפגיעה בפרטיות שלהן או חשיפה של פרטים האישיים שלהן, מקום של צמיחה, ייעוץ והכוונה. החברות בברוריה הן נשים מכל גיל או סטטוס חברתי, דתיות או חילוניות, כל אחת מהן מחפשת את המקום להעניק מעצמה. השאיפה היא לאפשר לנשים באשר הן לשתף, לתת ולקבל בכל תחום ובכל נושא בצורה נוחה ונעימה".

השמועה על הרשת החדשה עוררה הדים גם בכלי תקשורת מחוץ למגזר. עמנואל רוזן בריאיון ב'רדיו ללא הפסקה' אפילו טרח להפגין את ידיעותיו בהלכה ושאל את נקטלוב אם אין בהשתתפות ברשת הנשים משום עוון ביטול תורה. 

אולם כמו בכל יוזמה חדשה, יש בציבור החרדי גם כאלו שמסתייגות: "אם הברירה היא בין פייסבוק לרשת לנשים בלבד ברור שזה עדיף", אומרת רחלי, סטודנטית במכללה בירושלים. "ואולם, אני סבורה שעדיף להתרחק מהאינטרנט בכלל ולשמור על קשר באמצעות הטלפון". לעומתה, ניתן למצוא את צמד המילים "יוזמה ברוכה" בלא מעט תגובות ברשת. גם התוצאות בשטח מספרות על הצלחה. מה שהתחיל בשיטה של חברה מביאה חברה הלך והתעצם, ובאתר מדווחים על עלייה של 16 אחוזים מדי שבוע במספר הנרשמות. 

הנשים החברות ב'ברוריה' משתמשות באתר לא רק לקשרים ידידותיים, אלא גם לקידום יוזמות ציבוריות ועסקיות. בניגוד לרשתות אחרות, התכנים המופצים באתר עומדים תחת פיקוח הדוק של מנהלת רשת ומפקחת תכנים כדי לוודא מי נכנס, והערות בלתי ראויות עשויות להימחק. "אני עושה השתדלות שיהיה רק קידוש שם שמיים", מסכמת נקטלוב, "אני שמחה לקבל הרבה תגובות חיוביות, כמובן עם הדגשה על פיקוח נכון והשתדלות גדולה מצדנו".