גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

דיפלומט בלי להתנצל

המשפטן ד"ר אלן בייקר עמד בלא מעט חזיתות דיפלומטיות ומשפטיות, כמנסח הסכמי השלום וגם כמייצג של ישראל באו"ם ובעולם. מניסיונו, הוא מסביר שאין מה לחשוש מהאו"ם או מאיומי הפלשתינים, וממליץ למשרד החוץ לשנן לדיפלומטים את זכויותיה של ישראל. כחבר בוועדת לוי, הוא מדגיש שהדו"ח אינו ממליץ על סיפוח אך מציע פתרונות חוקיים להתיישבות, ללא צורך בהריסה.
24/01/13, 01:14
עדי גרסיאל

עם האנגלית המושלמת, החליפה הגזורה היטב והזקן הצרפתי המטופח, קשה היה להחמיץ את ד"ר אלן בייקר בכנס החלת הריבונות ביו"ש שהתקיים לפני כמה שבועות. גם הדברים שהשמיע כאיש מקצוע - מומחה בעל שם בתחום המשפט הבינלאומי, חרגו מהנימה המקובלת בכנס וחלקם לא נעמו לקהל המאזינים.

נפגשנו עם בייקר במשרדו במכון הירושלמי לענייני ציבור ומדינה במושבה הגרמנית, כדי לשמוע מהעו"ד והשגריר הוותיק על מעמדנו הבינלאומי, על ההסברה הישראלית וכמובן על דו"ח לוי שהוא היה אחד ממחבריו. בפגישה, ביום חורף ירושלמי טיפוסי, מתגלה בייקר כהרבה פחות מעונב, ולמרות שעלה ארצה לפני יותר מ-40 שנה המבטא הבריטי נשאר. גם ההומור. 

"היו אליי פניות רבות אחרי כנס הריבונות", מגלה בייקר, "אנשים התפלאו שאני נמצא בכנס כזה, שהוא כביכול פוליטי. הסברתי להם שנכחתי שם כדי להסביר מה כתבו בדו"ח לוי. אני לא תומך בסיפוח ואמרתי שם, למרות שזה הכעיס חלק מהמשתתפים, שהדו"ח לא ממליץ על כך".

ד"ר אלן בייקר דוד הוכברג

אז מה בעצם קובע הדו"ח?

"שיהודה ושומרון אינם שטח כבוש במובן המקובל של המילה, כי לא כבשנו אותם ממדינה אחרת. אבל זה לא אומר שאין לנו שליטה על האוכלוסייה המקומית ואנחנו חייבים לכבד את זכויותיה. זהו שטח הנתון במחלוקת ויש לנו זכויות בו, כעם יליד השטח. הרי איש לא מתכחש לכך שהיינו כאן קודם. כל הדת הנוצרית מבוססת על זה. לכך יש להוסיף את הצהרת בלפור והחלטות בינלאומיות נוספות.

"אבל דו"ח לוי לא ממליץ על סיפוח. ההמלצות שלנו נועדו להסדיר את הבנייה בשטח עד שגורלו יוכרע במשא ומתן. היו לנו כמה המלצות טכניות, כדי להבטיח שהבנייה מתבצעת בהתאם לחוק ולא פוגעת בזכויות של היהודים והערבים. למשל, הקמת בית דין שיעסוק בתביעות בעלות על הקרקע. הרי כל הבעיות במגרון ובגבעת האולפנא היו בגלל שהיהודים קנו את השטח ואחר כך הגיע ערבי שטען שהשטח שלו, ושלום עכשיו הגישו בג"ץ. איש לא בדק באמת מי הבעלים האמיתיים, כי בג"ץ לא מתעסק בראיות אלא פוסק לפי טענות פרקליטות המדינה. אם היה בית דין שיבדוק את טענות הבעלות, הבעיות הללו היו נפתרות. אגב, גם אם יתברר שהשטח אכן שייך לערבי, לא בהכרח חייבים להרוס, אפשר גם לפצות את הבעלים. המלצה אחרת היא שלא יבנו יישוב בלי החלטת ממשלה, אבל ביישוב קיים לא חייבים אישור ממשלתי על כל בנייה נוספת. צריך גם לחדש את פעילות הוועדות לתכנון ובנייה, כדי שמי שבונה יוכל לעשות זאת בצורה חוקית".

אומרים שהרכב ועדת לוי הוא פוליטי: השופט לוי היה פעיל ליכוד בעברו, השופטת תחיה שפירא היא בתו של הרב גורן ואתה בכלל מתנחל – גר בהר אדר.

"אני דוחה את הטענות האלה. מינו אותנו כמשפטנים בכירים, ואין משמעות למקום המגורים שלי. אני לא מזוהה כאיש ימין או כאיש שמאל. פעם ב'הארץ' כתבו שאני איש של סילבן שלום, כי התמניתי לשגריר בתקופה שהוא היה שר חוץ. זה לא נכון. את דרגת השגריר קיבלתי בכלל לפני כ-20 שנה משמעון פרס, כשהוא כיהן בתפקיד. אני איש מקצוע בלבד. זה שלוי היה לפני 40 שנה בליכוד לא ממש רלוונטי, וגם הייחוס של השופטת שפירא לא הופך אותה לנערת גבעות. לא קיבלנו שום הדרכה פוליטית. שמענו מאות עדים, כולל אנשי שלום עכשיו ועדאללה". 
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא