גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

הפכו אותנו לאויבי ההתיישבות, כעת צריך לנקות את השולחן

ראיון עם ח"כ זאב אלקין, יו"ר הקואליציה היוצאת ויו"ר מטה דתי-לאומי ויו"ש (ליכוד)
24/01/13, 01:14
שמעון כהן

כשמנתחים אצלכם את התוצאות יש מסקנות? קיוויתם ל-40 מנדטים לפחות. מישהו כשל בקמפיין? במסרים?

"במערכת הבחירות הזו שמנו לעצמנו שתי מטרות. העיקרית היא לשמור על שלטון המחנה הלאומי. יש חוק בלתי כתוב שממשלות ימין לא מחזיקות מעמד שתי קדנציות רצופות, ואת החוק הזה רצינו לשבור. לכן איחדנו את המפלגות ועשינו עוד כמה צעדים, ובמשימה הזו נראה שהצלחנו. התוצאה מלמדת עד כמה זה היה קשה. אחוזי ההצבעה במעוזי השמאל היו גבוהים. היתה שם התלהבות ורצון עז להפיל את נתניהו. התרעתי על כך לא פעם וצחקו עליי. טענו שאני אומר זאת מטעמי קמפיין, אבל עכשיו רואים עד כמה היינו קרובים לאובדן השלטון. די היה בכך שהמנדטים היו הפוכים בין יחימוביץ' ללפיד וכבר היינו במצב אחר לחלוטין... הימין איבד כארבעה מנדטים שלא עברו את אחוז החסימה, וזה מה שקרה ב-92'. היינו קרובים לחזור על התסריט ההוא".

מהי המטרה השנייה שהיתה לכם?

"כדי שהממשלה תהיה חזקה רצינו שבבסיסה תהיה מפלגה גדולה, ואת זה לא השגנו. אמנם 31 מנדטים זה יותר טוב מה-27 שהיו לנו, אבל זה עדיין רחוק ממה שרצינו".

ל-27 שהיו לכם נוספו עוד 15 של ליברמן שעכשיו כמעט התאדו.

"אבל אותם 15 לא היו במוקד הכוח של המפלגה הגדולה, אלא בצד הדורש של המפלגות המצטרפות, ואת זה מנענו באיחוד. לא הצלחנו להשיג את המטרה השנייה, משום שהציבור הצביע כאילו בשני פתקים. היתה תחושה שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא ללא ספק, וכעת מה שנותר הוא להשפיע על הממשלה. אז מי שרצה להשפיע ימינה הצביע לבית היהודי, מי שרצה להשפיע בנושאי דת ומדינה ושוויון בנטל הצביע ללפיד, ומי שרצה השפעה בנושאים דתיים הצביע לש"ס. ואכן האמירה של ש"ס והבית היהודי היתה שהם מצטרפים לממשלת נתניהו ובכך נחלשנו".

איך אתה מנתח את תוצאות השמאל?

"גם מניתוח השמאל המסקנה היא שהציבור רצה את נתניהו. בגוש השמאל היו שלושה מנהיגים. יחימוביץ' אמרה שלא תיכנס לממשלת נתניהו ונענשה בחמישה מנדטים, לבני אמרה שהכי חשוב זה להחליף את נתניהו וירדה מ-12-11 לשישה ממנדטים. ולעומת זאת לפיד שלא יצא נגד נתניהו אלא אמר שייכנס וישפיע קפץ מ-11 ל-19 מנדטים".

תרשה לי להציע הסבר: חששתם מבנט, תקפתם אותו, והציבור, שאולי קנה את קמפיין החשש מהקיצוניים, חבר ללפיד. וכך מה שיכול היה להישאר בגוש הימין עבר לשמאל.

"אני לא יודע לומר בוודאות ממה הדברים באו. חלק מהקולות הם קולות טרנד. שמעתי שהיו כאלה שהתלבטו בין בנט לאלדד יניב, שהם שני הפכים. אבל מדובר בהצבעת טרנד, ובהצבעת טרנד אסור לעלות מוקדם מדי, כי אחרי העלייה יש ירידה. הבית היהודי עלה מעט מוקדם מדי מבחינתו והחל לרדת לקראת הבחירות עצמן".

מה הסיכויים לשיתוף פעולה בין ש"ס ליאיר לפיד, שהצהיר שלא יישב עם דרעי.

"לא ראיתי שלפיד פוסל חרדים כתפיסת עולם. עוד מוקדם מדי לומר מה יהיה. הוא הגיע להישג מרשים מאוד וכיום כמעט אי אפשר להקים ממשלה בלעדיו. אני מקווה שהוא יעסוק בתוכן ולא בפסילות אישיות, כי אם הוא רוצה להוביל שינוי זה יקרה רק בהידברות ולא בכפייה. מבחינתו רצוי היה שש"ס תיכנס לממשלה ויקבלו את המתווה של שוויון בנטל, גם אם בפנים חמוצות. אני מקווה שהוא ירצה להשיג הישגים ולא רק כותרות שהוא הצליח לזרוק את החרדים בנוסח אביו. הוא עוד שחקן חדש. נצטרך לראות איך הוא יתנהל".
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא