בשבע 528: חדשות המגזר: ספר מתנחלים, חגיגות בר מצווה ועוד....

רבקי גולדפינגר , י"ג בשבט תשע"ג

אירוע השקה לספר 'חמש דקות מכפר סבא': "גם המתנחלים מצחיקים"

אירוע השקה לספרו של חגי סגל 'חמש דקות מכפר סבא', שיצא לאור בהוצאת ספריית בית אל, התקיים ביום שישי האחרון ב'המקום' במרכז תל אביב. האירוע, ביוזמת ספריית בית אל, נערך כחלק מחגיגות חצי יובל של יצירת תרבות יהודית, ישראלית וערכית. האירוע נערך בהנחיית העיתונאי עקיבא נוביק ובהשתתפות בכירים מתחומי הפוליטיקה והתקשורת.

ח"כ אורי אורבך, ח"כ ציפי חוטובלי וד"ר אבשלום קור נשאו דברי ברכה. כמו כן התקיים פאנל אשר דן במצב המתנחלים בתקשורת בהשתתפות המחבר חגי סגל, הבן עמית איש ערוץ 2, הבת שוהם ושלמה צזנה, הכתב המדיני של 'ישראל היום'. באירוע הוגשו גבינות ויינות ממיטב יקבי הבוטיק של יהודה ושומרון.

חגי סגל הביע את התרגשותו הרבה מהמעמד: "אנחנו משיקים ספר סאטירי ישן-חדש על חיי המתנחלים ואני מאוד גאה בו". סגל ציין כי אחת ממטרות הספר היא להאהיב את המתנחלים על הציבוריות הישראלית. "אני מתנחל ואני כותב על המתנחלים ורוצה שזה יתרום להאנשה שלנו. שמישהו מבחוץ, גם אם הוא חולק עלינו, יבין שזו דעתנו ובסך הכל אנחנו אנשים נחמדים ואפילו מצחיקים".

ח"כ ציפי חוטובלי אמרה כי "בספר של חגי יש המון חן והמון הומור ואני חושבת שאין שמאלן שיעמוד בפניו". חוטובלי ציינה את תרומת הספר ליחס הציבור הישראלי למפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון: "ספר הוא אולי המפתח הכי חשוב ליצירת אתוס סביב ההתיישבות. כל מפעל ההתיישבות של הקיבוצים נוצר סביב ספרים וסופרים גדולים. בסופו של דבר, האנשים יותר משהם מתחברים לאידיאולוגיה, הם מתחברים לאנושיות של התהליכים", אמרה ח"כ חוטובלי.

נערים בני מצווה מקיבוצי רמת הנגב התארחו בשבת בהר חברון

בשבת האחרונה התארחו ביישוב סוסיא שבהר חברון בני ובנות מצווה תושבי הקיבוצים והמושבים במועצה האזורית רמת נגב. הצעירים הגיעו למקום כדי לחוות מקרוב שבת באווירה דתית. זאת כחלק מתכנית בר ובת מצוה ביישובי רמת הנגב, אשר במסגרתה נדרשים הנערים והנערות להשלים 13 משימות שונות לאורך שנת בר המצווה. אחת המשימות היא, כאמור, אירוח בשבת ביישוב דתי באווירה דתית.

הצעירים הגיעו ליישוב כבר בבוקרו של יום שישי, סיירו בעיר העברית הקדומה סוסיא ונחשפו לעברה המפואר. בשבת התארחו הצעירים אצל משפחות היישוב וסעדו עמן את סעודות השבת. במהלך השבת נהנו גם מפעילויות עם הנוער הדתי בני גילם. "השבת הכרנו נערים דתיים שהעולם שלהם לא רחוק מעולמנו, ואני חושב שנוכל להישאר חברים", אמר אחד הנערים, תושב קיבוץ בנגב.

מגדל המים ההיסטורי בבארות יצחק שבנגב ייחנך בטקס חגיגי

מגדל המים ההיסטורי בקיבוץ בארות יצחק שבנגב ייחנך בשבוע הבא בטקס חגיגי. מגדל המים הוא השריד לאתר ההיסטורי של קיבוץ בארות יצחק, שעבר תהליך שימור אשר במסגרתו חוזק המבנה. סימני הירי והפגיעה במגדל לא תוקנו, מתוך כוונה להמחיש את הקרב הקשה שהתחולל במקום במלחמת העצמאות.

תחילתו של קיבוץ בארות יצחק לפני שבעים שנה, בשנת 1943, כשהוקם על אדמות הקק"ל כיישוב היהודי הראשון בשערי עזה. במלחמת העצמאות הסתערו המצרים על גדרות המשק וכבשו מספר בתים. חברות וחברי הקבוצה נלחמו בחירוף נפש והצליחו להדוף את האויב מתוך היישוב ולהניסו, בסיוע תותחים. בקרבות הגבורה נפלו 23 חברים. למרות שהקיבוץ לא נכבש, בסופו של דבר הוחלט לפנות את החברים מהיישוב ההרוס. הם הועברו לבתי המושבה הגרמנית בסמוך לשדה התעופה בן גוריון, ולאחר מכן תקעו יתד במיקומו הנוכחי של הקיבוץ, קילומטרים אחדים צפונה מבני עטרות. 

טקס חנוכת מגדל המים ייערך בדיוק ביום השנה ה-70 לעליית הקיבוץ לקרקע, ויתקיים בהשתתפות אנשי הקיבוץ הוותיקים ובני משפחותיהם, אנשי תנועת הקיבוץ הדתי מכל הארץ, ראשי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, אנשי קק"ל ותושבי האזור.

תלמידי ישיבת אמי"ת חברותא בחגיגת יום הולדת מיוחדת 

משפחתו של תלמיד ישיבת אמי"ת חברותא ברעננה, חננאל טרייסטמן, שחגג את יום הולדתו, הגיעה השבוע לישיבה כשהיא מלווה במשאית של ארגון 'יד אליעזר' ובה ארגזים מלאים בפירות ט"ו בשבט.

תלמידי הישיבה נרתמו מיד למשימה וארזו כ-200 חבילות שי לט"ו בשבט הקרב ובא. בהמשך העמיסו את החבילות על המשאית, שיצאה לחלק אותן למשפחות נזקקות באזור.

אמו של חננאל, רובין טרייסטמן, מתארת חוויה חינוכית מרגשת. "זה היה שילוב של חסד והודיה לקב"ה על מה שיש ועל היכולת לתת". אבינועם אלמגור, מנהל ישיבת אמי"ת חברותא, בירך את המשפחה על היוזמה ואת התלמידים על הירתמותם למשימה: "נפלא היה לראות את התלמידים מסתערים על המבצע, כמו שהם יודעים לבצע כל משימה חברתית ולאומית, עם כל הלב והנשמה. בחברותא יודעים שהדבר החשוב ביותר מעבר לציונים ולהישגים, הוא לעשות טוב ומתוך כך לצמוח, גם לקראת ראש השנה לאילנות".

שתי נערות נעצרו בסיבוב שערים בחשד להדבקת סטיקרים

שתי נערות בנות 14 נהגו לערוך 'סיבוב שערים' מדי חודש באופן עצמאי. הסיבוב כלל הגעה לעיר העתיקה וסיור משער לשער. לדברי הבנות, אף על פי שסבלו לעיתים מהתנכלויות של התושבים הערבים ומאלימות מילולית ופיזית, הן השתדלו להתרכז במטרה שלשמה הגיעו. עוד ציינו הבנות כי כמעט בכל מפגש עם השוטרים בעיר העתיקה מתקיים ניסיון להניא אותן מלקיים את הסיבוב. בדרך כלל הן מתעקשות להמשיכו, שכן לטענתן אין כל בעיה חוקית במעשה.

השבוע (א') הגיעו הבנות לעשות את הסיבוב כמנהגן ואף חילקו סטיקרים הקשורים לבחירות. לדברי הבנות, בשלב מסוים ניגשו אליהן מספר שוטרים והודיעו כי הן עצורות בחשד ל'השחתת פני מקרקעין', כיוון שלדבריהם הן הדביקו סטיקרים במקום שאינו מיועד לכך. השתיים נלקחו לתחנת המשטרה 'הקישלה' בעיר העתיקה ושם נחקרו. בחקירתן הכחישו הבנות כי הדביקו סטיקרים. בנוסף לכך נערך עליהן חיפוש, שלאחריו הודיעו השוטרים לאחת מהן כי בחפציה נמצאה סכין וכי היא מואשמת באחזקת סכין. לא הועילו טענותיה כי מדובר בסכין סטנדרטי לקילוף פרי והשתיים נשארו עצורות למשך מספר שעות.

לאחר משא ומתן בין עו"ד עדי קידר מעמותת 'חננו' לבין נציגי המשטרה, סוכם כי הבנות ישוחררו ויורחקו ל- 15 יום משטח העיר העתיקה. עקב כך הודיעה עמותת 'חננו' כי בכוונתה להגיש ערעור על ההרחקה. בעמותה אמרו ל'בשבע': "גם לו יצויר שהמשטרה צודקת בדבר הדבקת הסטיקרים, דבר שהבנות מכחישות בתוקף, השחתת פני מקרקעין היא עבירה שבדרך כלל לא גוררת אחריה מעצר ובטח ובטח לא עונש הרחקה, למעט מקרים קיצוניים. ברור שהדבקת סטיקר בידי ילדה בת 14 יומיים לפני בחירות לא עונה להגדרה הזו".

הוכרזו שמות גני הילדים בגרעין התורני בנתניה - על שם הרב שפירא והרב אליהו זצ"ל

מאות משתתפים נכחו באירוע הכרזת שמות גני הילדים של הגרעין התורני בנתניה. הערב התקיים באולם בית הספר 'אורות רש"י' בעיר. שמות הגנים: 'אורות אברהם' על שם הרב אברהם שפירא זצ"ל ו'אורות מרדכי' על שם הרב מרדכי אליהו זצ"ל. בכך הוקירו אנשי הגרעין את אישיותם ופועלם של שני הרבנים.

גני הגרעין והמשכם בבית הספר הצומח 'אורות רש"י' הם מפעל משותף לחמ"ד, לעיריית נתניה ולגרעין החינוכי בראשות הרב נתנאל יוסיפון. הגנים ובית הספר מתאפיינים בקו תורני, אך יחד עם זאת פתוחים לכלל ילדי ישראל המעוניינים בחינוך זה.

במהלך האירוע הוסר הלוט מעל שלטי הגנים, וילדי הגנים הופיעו לפני הקהל במספר שירים. בהמשך הוענקו לילדי כיתות א' סידורי תפילה. שיאו של הערב היה בשעה שהרבנית צביה אליהו ובנה, הרב שמואל אליהו רב העיר צפת, הסירו בהתרגשות רבה את הלוט מעל גבי השלט 'אורות מרדכי'. ילדי הגנים ובית הספר הצטופפו על בימת האולם, כשמעליהם נפרשה טלית גדולה. המבוגרים הצטרפו לילדים, כשהם מניחים איש את ידו על ראש רעהו והתפללו בצוותא לברכת שמיים. 

את האירוע כיבדו בנוכחותם הרב אהרון בדיחי, רבה של אבן יהודה ונשיא הגרעין; הרב נתנאל יוסיפון, ראש הגרעין; ונציגי הבית היהודי לכנסת הרב אלי בן דהן ויוני שטבון. מ"מ ראש העיר נתניה הד"ר אביטל לאופר שהעניקה בשם הגרעין תעודות הוקרה למפקחת החמ"ד אסתר אורנבוך, למפקחות חני למברג ושושי ליכטנשטט ולמנהלת תחום הגיל הרך סיוונה גולן.

ילדי 'קו לחיים' בתצפית ממרומי עזריאלי: "כשמסתכלים מלמעלה, כל בעיה תיראה קטנה"

ילדי סניף מרכז של עמותת 'קו לחיים' יצאו השבוע לטיול של יומיים באזור המרכז. הילדים נהנו משלל אטרקציות. בין היתר נסעו בשטח על טרקטורונים בשדות ובנופים המרהיבים של שפלת יהודה, ביקרו בתצפית ממרומי מגדלי עזריאלי בתל אביב וזכו להקרנה פרטית בסינמה סיטי בהרצליה. בנוסף לכך נהנו החניכים מאירוח בשלל מסעדות, ואת הלילה העבירו במלון ויז'ניץ בבני ברק.

מנהל מחוז מרכז ב'קו לחיים', יובל דוד, סיפר כי במהלך התצפית ממרומי עזריאלי שוחח עם החניכים ואמר להם כי "כמו בתצפית, כשאנו מסתכלים על הכל מלמעלה ורואים את הכל כל כך קטן, כך גם בחיים. כל בעיה שאנו נפגשים איתה, יכולה להיות כל כך קטנה אם רק נסתכל עליה בפרספקטיבה הנכונה". עוד ציין דוד כי "כל המסעדות ובתי המלון אירחו אותנו על חשבונם. הכל בתרומה אמיתית מכל הלב. אי אפשר לתאר כמה זה נותן לילדים שהם יודעים שלאנשים אכפת מהם. בשביל התורמים זו נתינה, בשביל הילדים שלנו זו תקווה".

מבזקים:

תעודות הסמכה הוענקו לבתי ספר ירוקים

תעודות הסמכה כ'בתי ספר ירוקים' הוענקו לאולפנת 'איל ברמה' ממושב נוב שברמת הגולן ולישיבה התיכונית לחינוך סביבתי סוסיא. ההסמכה מהווה הכרה בחינוך סביבתי משמעותי המתקיים במוסדות אלו. 

מלגות לתלמידות מצטיינות במגמה לאמנות

המכללה האקדמית לחינוך 'תלפיות' העניקה השבוע ארבע מלגות לתלמידות מצטיינות במגמת אמנות באולפנות מרחבי הארץ. המלגות הוענקו על ידי ראש המכללה בנימין בהגון בתערוכה של בוגרי מגמת האמנות בחמ"ד.

שנה להקמת המכללה להעצמה נשית 'תובנה'

בימים אלו מציינת מכללת 'תובנה' שנה להקמתה. מטרת המכללה היא העצמת נשים ברוח יהודית והיא מיועדת בעיקר לנשים דתיות. סניפי המכללה הוקמו בחדרה, נתניה וחיפה.