בשבע 528: בנט: מתחייב שנהיה שליחים נאמנים לכל עם ישראל

דבורה גינזבורג , י"ג בשבט תשע"ג

תוצאות הבחירות לכנסת ה-19 חילקו את מצביעי הבית היהודי לשני גושים מרכזיים: גוש הצעירים שהתאכזב ממספר המנדטים, וגוש המבוגרים יותר שניסו להסביר להם שמדובר בעצם בניצחון ובהכפלת כוחם של המפד"ל והאיחוד הלאומי. אבל בדבר אחד היו כולם מאוחדים - מי שחיבל במפלגה והיה אחד הגורמים לאיבוד קולות הוא קמפיין הליכוד המגמתי שניסה, וככל הנראה גם הצליח, לפגוע בתדמית המאחדת והנקייה שהציג הבית היהודי.

יום שלישי, מוצאי הבחירות, במטה המרכזי של הבית היהודי בכפר המכביה ברמת גן, מאות פעילים ומספר כמעט זהה של אנשי תקשורת שהגיעו לסקר את המפלגה המתחדשת בראשות נפתלי בנט. כשמונים צוותי טלוויזיה ותקשורת מהארץ ומחו"ל התמקמו מול הבמה המרכזית וחיכו לתוצאות המדגמים שהוקרנו על גבי מסכי ענק. עם היוודע תוצאות המדגם הראשון פרצו הפעילים בשאגות שמחה, נופפו בדגלונים ושרו את ההמנון החדש שחזר שוב ושוב על השורה "משהו חדש מתחיל - נפתלי בנט".

את כניסתו של בנט לאולם אי אפשר היה להחמיץ. פעילים נלהבים שעטו לעברו בקריאות "הו הא מי זה בא ראש הממשלה הבא", וכמעט רמסו את כל מי שהיה בדרכם. המאבטחים נאלצו להתייצב סביב בנט בטבעת הדוקה על מנת לאפשר לו להגיע בבטחה לבמה ולשאת את נאומו. 

זה שיוצא וזה שנכנס. בנט והרשקוביץ בכפר המכביה צילום: פלאש 90

פעילי השטח: הפעם הצלחנו להתנחל בלבבות

"חיילי צה"ל אתם הגיבורים שלנו. נאחל לכם מכאן לילה טוב ושקט תמשיכו לשמור עלינו", פתח בנט לקול שריקות ומחיאות הכפיים של הקהל. "אחים ואחיות שלי, אנו חוזרים לישראל שבטוחה בעצמה ומאמינה בכוחה. בית חדש עם תעוזה ורוח לחימה ממש כמו פעם, אויבינו ידעו שעם מדינת ישראל לא מתעסקים. היום הקמנו בית חדש לכל מי שאוהב את צה"ל ואת לוחמיו, לכל מי שלא מוכן שיכבלו ללוחמים שלנו את הידיים, לכל מי שלא מוכן שיקראו להם פה ובחוץ פושעי מלחמה, שידעו שהם הסיבה שאנחנו יכולים לחגוג כאן הערב".

בהמשך דבריו הודה בנט לסובבים ולשותפו לדרך אורי אריאל. "אני לומד ממנו הרבה כל יום. היום עשינו עוד היסטוריה. הפסקנו להיות מפלגה מרכזית סקטוריאלית אלא מפלגה של כולם. נבחרנו על ידי כולם לשרת את כולם, אני מתחייב שנהיה שליחים נאמנים לכל עם ישראל", אמר בנט וסיים בתודה עמוקה למאות הפעילים המאושרים.

בין החוגגים נצפו פעילי הבית היהודי מכל רחבי הארץ שעבדו קשה מאוד ביום הבחירות. הציפייה שלהם היתה ל-15 או 16 מנדטים, לא פחות. ראובן גור אריה, ראש סניף שומרון בבית היהודי, סיפר: "מחצית מהתושבים הצביעו כבר על הבוקר. אנשים אמרו לי שבבחירות האלה הם מרגישים שהבית היהודי הצליח הפעם להתנחל בלבבות". 

שמוליק מאירוביץ, שריכז את הפעילות בגבעת שמואל, סיפר: "מחמש וחצי בבוקר היינו על הרגליים, כיסינו את כל העיר בשלטים. בסך הכל התרשמנו שהיה מוצלח, שמענו שקלפיות שכל השנים היו מזוהות עם הליכוד עשו מהפך ועברו לבית היהודי".

חבר הכנסת החדש יוני שטבון, מקום 11 בבית היהודי ומי שהיה אחראי על מטה הצעירים, מרוצה ממספר המנדטים: "אני ממש לא מאוכזב, זה אומר שאנחנו לא מפלגת טרנד אלא מפלגה שהבוחרים שלה באמת מאמינים בערכים שלה. ברמה האישית אני שמח שעברנו משלב של פריימריז ובחירות לשלב של עשייה. ברמה הציבורית עלינו מחמישה מנדטים וזו מהפכה. מה שכואב לכולנו זה התהליך שחווינו בחודשים האחרונים עם הליכוד, השותפה הטבעית שלנו, שהיינו אמורים לשלב כוחות ולחזק את גוש הימין. לצערי המהלך של הקמפיין שלהם עשה בעצם חור בספינה ופגע בכולנו, ובמקום שגוש הימין יתחזק קיבלנו מפלגת טרנד שקפצה גבוה".

אורית סטרוק: זהו יום היסטורי לעם ישראל

חברת הכנסת הטרייה אורית סטרוק, מספר 10 ברשימת הבית היהודי, הגיעה לאולם מחייכת ונרגשת, וזכתה מיד להתעניינות של כל כלי התקשורת. "אני מאוד שמחה. ב"ה הכפלנו את כוחנו. עשינו פה צעד היסטורי חשוב מאוד. זהו יום היסטורי לעם ישראל. זה לא רק שהוא אמר כן למסרים שלנו, הוא גם אמר לא ענק לציפי לבני ולמסרים שלה, שהיו בדיוק ההפך משלנו. היא זו שהרימה בגאון את הדגל של הסדר מדיני ואנחנו קוראים לזה תהליך המתן ומתן, הציבור שרק לה בוז ענק. ביבי צריך להיות קשוב לדבר הזה ולהרכיב את הממשלה שלו בהתאם, כי זה מה שהעם רוצה". 

את הולכת להיות חברת כנסת, איך את מרגישה עם זה?

"אני נרגשת להיות חברת כנסת ומתפללת לה' שיהיה לי את הכוח, התבונה, השכל והענווה לשרת את הציבור באמונה".

נרגשת להיות חברת כנסת. סטרוק צילום: פלאש 90

בנט, שש שעות לפני המדגם: 12 מנדטים יהיו הישג אדיר

את יום שלישי פתח בנט בהצבעה בקלפי ברעננה ואחר כך החל במסע בין קלפיות מבאר שבע, דרך לוד ובחזרה לקלפיות במרכז. אחר הצהריים, בין קלפי אחת לאחרת, התפנה בנט לשיחה מיוחדת עם 'בשבע'.

נפתלי בנט, בתחילת הדרך האמנת שתגיע לרגע הזה?

"האמת שלא. אבל החזון לא השתנה כבר שנה. מההתחלה החזון היה לחבר בין חילונים לדתיים ולהחזיר את הערכים. במובן הזה אנחנו בדיוק בקו, אבל את היקף התמיכה נדע רק לאחר שיתפרסמו התוצאות".

לכמה מנדטים אתה מצפה?

"אין לי מושג. מבחינתנו המבחן הגדול הוא אם נצליח לשחזר את ההישג ההיסטורי ב-1977, כשהייתי בן חמש. המפד"ל קיבלה אז 12 מנדטים. המטרה שלנו להגיע לשם, ואולי אפילו לעבור את זה יהיה הישג מדהים". 

מה המסר שלך לציבור ביום שאחרי?

"המבחן הגדול שלנו יהיה בארבע השנים הקרובות. מרגע שצברנו כוח זה מטיל עלינו אחריות חדשה, אחריות כללית לכל ההיבטים של הציבור הישראלי - ליוקר המחייה, לחיזוק הפריפריה, וכמובן להגנה על ארץ ישראל. אם לא נחזיק את כל הדגלים האלה אנחנו נהיה תופעה חולפת. אני רוצה להגיד תודה ענקית לחבר הכנסת יעקב כ"ץ, כצל'ה, שחזה את הדבר הזה ופעל למען האיחוד הרבה שנים עוד לפני שנכנסתי לזירה. במובן מסוים אני מרגיש שהוא קצת כמו משה רבנו שהוליך אותנו במדבר ולא זכה להגיע לארץ".

בנט לאחר ההצבעה צילום: פלאש 90

פרשנות: אתגרי הבית אשר כהן

נתחיל בהקדמה למאוכזבים שנכנסו לאופוריה בגלל הסקרים המחמיאים של השבוע שעבר. נניח לרגע שלפני שנה, אולי רק חצי שנה, היו אומרים לכם את הדברים הבאים: ב'בית היהודי' יגיע מספר המתפקדים ליותר מחמישים אלף; ליו"ר המפלגה ייבחר צעיר בן ארבעים; יתקיימו בחירות מקדימות בהשתתפות נרחבת; תיבחר רשימה שרובה המכריע דמויות חדשות; ברשימה תשולב מועמדת לא דתית וברשימה כולה ייבחרו שלוש נשים (בתקווה שבינתיים גם שולי מועלם נכנסה); ומעל לכל, המפלגה תשחזר את הישגה האחרון של המפד"ל משנת 1977 (שוב, בתקווה לקולות החיילים). מה הייתם אומרים?

בפני 'הבית היהודי' עומדים אתגרים לא פשוטים והראשון שבהם הוא פנימי: שימורה של האחדות. ההיסטוריה הפוליטית של הציונות הדתית בדור האחרון עומדת בסימן מחלת הפילוג הפוליטי. למחלה זו שורשים עמוקים בציונות הדתית, המפולגת סביב מגוון רחב של סוגיות. היא מפולגת בתחום התרבותי והדתי בסוגיות רבות דוגמת מעמד האישה, חינוך וכיוצא באלה. אנחנו כבר לא שולחים את ילדינו לאותם בתי ספר, וכשאנו שולחים אותם, אנחנו מתווכחים לגבי אופיים הראוי. למרות השתייכות ברורה של רוב הציונים הדתיים לגוש הימין, גם כאן מדובר בפוטנציאל למחלוקת. השאלה האם בכלל ומתי ראוי לפרוש מהממשלה כבר עמדה לפתחה של הציונות הדתית בעבר, ויש סיכוי שהיא תתעורר מחדש בקדנציה הנוכחית.

צעד ראשון בשימור האחדות צריך להיות בהכרה בכך ששפת הפוליטיקה שונה מזו של בית המדרש. הרי אפילו בבית המדרש לא ניתנת עדיפות לגישת ייקוב הדין את ההר. פוליטיקה היא אמנות האפשרי, היכולת להגיע לפשרות, וההבנה שמול כוחות אחרים בלתי אפשרי להגשים את כל או אף את רוב הרצונות והחלומות.

ההמחשה הראשונה לכך היא בעובדה ש'הבית היהודי', כמו כולם, חייבת להסתגל לכך ששחקן המפתח שבלעדיו אין כלום הוא יאיר לפיד ומפלגתו 'יש עתיד'. אפשר כמובן להצביע על רשימת ניגודים אפשריים בין 'הבית היהודי' ל'יש עתיד' מכאן ועד להודעה חדשה. אבל אפשר גם אחרת: להסתכל סביב ולמצוא שיש שישה ציונים דתיים ב'ליכוד ביתנו', עוד שניים ב'יש עתיד' והנה לנו קרוב לעשרים ציונים דתיים בקואליציה הבאה. זהו מספר הסרוגים הגדול ביותר שהיה אי פעם בכנסת ובמסגרתה של קואליציה אחת. זו נקודת פתיחה מצוינת להתחיל להוכיח במעשים שאכן משהו חדש התחיל.

חוגגים משהו חדש בבית היהודי צילום: פלאש 90