גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

הלכה יומיומית - בגליון השבוע

במשך 25 שנה משיב הרב יוסף שמחה גינזבורג לשאלות הלכתיות בעלון חב"ד 'שיחת השבוע'. עכשיו הוא מאגד את כולן לספר חדש, שכולל תשובות במגוון נושאים מהיומיום המודרני: הלכות טרמפים, האכלת בעלי חיים בפסח, תשלומים למטפלת והאם רב חייב לענות לכל שאלה. עיקר זמנו מוקדש לתפקידו המאתגר כרב מועצת עומר, שמורכבת ברובה מחילונים וגם מקהילה קונסרבטיבית גדולה. עבודתו המאומצת הולידה במקום מניינים לתפילות, שיעורי תורה ועירוב, אותו הקים בסיוע בנותיו הקטנות
24/01/13, 01:14
חיים אקשטיין

ב-25 השנים האחרונות הספיק העולם התורני לעבור לא מעט טלטלות. פולמוסים בערו, מהפכות התחוללו, מנהיגים התחלפו והטכנולוגיה המתקדמת בצעדי ענק סיפקה אתגרים ללא הפסקה. במשך כל הזמן הזה, משנת התשמ"ז ועד היום, יושב יהודי אחד ועושה את אותו הדבר בדיוק, שבוע אחר שבוע. מאז שפינת ההלכה בעלון החב"די 'שיחת השבוע' הגיחה לראשונה אל בתי הכנסת, האוכלוסייה של אותם בתי כנסת הספיקה כבר להזדקן ואולי להתחלף, אבל הפינה נשארה ללא שינוי. אותו פורמט, אותו סגנון, אותו הרב יוסף שמחה גינזבורג.

הפינות של הרב גינזבורג היו רק טיפות מתוך ים ההלכה, אבל במשך חצי יובל הצטברו הטיפות והפכו לאגם גדול, שיוצא לאור עכשיו בספר חדש. זו אולי ההזדמנות להכיר את הדמות המיוחדת שמאחורי הפינות הקצרות.

צילום: מרים אמיתי

מגיל 17 בדרך לרבנות

מבחוץ, ביתו של הרב גינזבורג אינו נראה יוצא דופן. אמנם הוא סמוך לבית הכנסת, והשלט על הדלת מסגיר שכאן גר הרב המקומי של עומר, אבל זה עדיין לא הופך את הבית לחריג בין בתי היישוב המטופח סמוך לבאר שבע. כשנכנסים פנימה, לעומת זאת, אי אפשר שלא לראות מאיזה רקע מגיעים בעלי הבית. תמונות של האדמו"ר הזקן והרבי מליובאוויטש פזורות בין הכתלים, ניגוני חב"ד בוקעים מהרדיו ואפילו התמונות שמעטרות את הסלון הן פרי יצירתם של אמנים מכפר חב"ד. האביזר הכמעט יחיד בבית שאינו מתקשר ישירות לחסידות הוא מפות של גוש קטיף וצפון השומרון, שמודבקות על דלת משרדו של הרב. אולי זה לא יהיה לגמרי מדויק מבחינה סטטיסטית, אבל ייתכן שרוב הדתיים בעומר נמצאים בביתו של הרב גינזבורג, על הקיר. 

חסידות חב"ד אכן זורמת בעורקיו של הרב גינזבורג. הוא נצר למשפחה שמשתייכת כבר כמה דורות לחב"ד. אביו, הרב שלום יהודה לייב גינזבורג, עלה לארץ כשהוא בן 13 ונמנה בין מייסדי ישיבת חב"ד בתל אביב. הרב גינזבורג עצמו נולד בתל אביב, עבר בגיל שלוש לבני ברק, ובהמשך למד בישיבת קול תורה בירושלים. מאוחר יותר פנה לישיבות חב"ד, כולל שנה וחצי בניו יורק אצל הרבי. אחרי חתונתו התגורר בכפר חב"ד ושימש את ר' שניאור זלמן גרליק, רב המקום ומקורב לאדמו"רי חב"ד. הרב גינזבורג היה בין הבודדים שזכו לקבל ממנו סמיכה. "היינו כמעט באותו גיל", מחייך הרב גינזבורג, "אני בן 19 והוא בן 91". בהמשך הוא הוסמך לרבנות בידי הרבנים הראשיים דאז, הרב גורן והרב עובדיה יוסף.

הקשר המפתיע עם היישוב עומר, הגיסה הדרומית של סביון ורמת אביב, החל באמצע שנות ה-70. הוא נולד הודות לחסיד חב"ד אחר תושב עומר, פרופסור ירמיהו ברנובר – פיזיקאי נודע, פעיל יהודי בברית המועצות ובעל תשובה שהגיע לעומר במסגרת עבודתו באוניברסיטת בן גוריון. הוא גילה יישוב נהדר, אבל דל בשומרי תורה ומצוות, ואפילו ללא מועצה דתית. איש לא ישב על כיסא הרב המקומי, ולא היה נראה שהעובדה הזאת מפריעה למישהו במיוחד. "האוניברסיטה נתנה לברנובר מעבדה ודירה, אבל הוא לא רצה ללכת לבדו למדבר. הוא פנה לרבי, והרבי אמר לו שלא יעזוב אלא אדרבה – יביא איתו עוד מישהו. כך התחיל הרעיון של הרבנות בעומר".

ברנובר ישב עם ראש מועצת עומר, והצליח לשכנע אותו שיש צורך ברב ליישוב. נשאר לו רק לחפש דמות מתאימה לתפקיד. "הוא לא הכיר אותי אז, אבל הוא חב"דניק והאנשים שלו שמעו שהרבי רוצה שאהיה רב, אז הם הפגישו בינינו. היה מכרז, התמודדתי מול שני מועמדים אחרים ולבסוף נבחרתי".
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא