בשבע 529: מאיר פנים

שישה שירים בלבד מכיל אלבומו של אורי מוזס, אבל הביצוע וההשקעה מפצים על קוצר היריעה

אמציה האיתן , כ' בשבט תשע"ג

'פנים חדשות', אורי מוזס

בקיץ האחרון נסענו לכפר הנוער ימין אורד כדי לצלם את הקייטנה של עמותת 'אחים', מחנה קיץ המיועד למוגבלים ומונשמים שהעמותה אספה אל חיקה. בעלייה לימין אורד ראינו שלט קטן בצד הדרך – "המוזיאון לתיבות נגינה". סקרנים מקצועיים שכמונו לא יוכלו לעבור בשתיקה על דבר שכזה, נכנסנו לכפר האמנים עין הוד וניגשנו הישר אל המוזיאון. המחזה שנגלה לעינינו היה מרתק. אדם מבוגר, שנראה כי עבר הרבה בחייו אבל לא נשבר אף לרגע, הדריך אותנו בתוך עולם מופלא של תיבות נגינה מכל הסוגים והמינים. 

הכלים האותנטיים, שנוצרו עוד לפני שחלמו על אורגן או על פטיפון משוכלל, בנויים על אותו בסיס פשוט: מסרק מתכת שנע על פני גלגל עם בליטות. היה מרתק להרגיש את הפשטות של נגינת הרחוב העתיקה, ולהתרשם מכושר ההמצאה של הדורות הקודמים. פסנתר שמנגן באופן אוטומטי בלחץ אוויר של מפוח, תקליט מתכת מחורץ שמסתובב על גבי המסרק ותיבת נגינה לרחוב שמופעלת בעזרת מנואלה מעץ. 

המוזיאון, שאינו גדול במיוחד וחלקו אף נפגע בשריפה הגדולה שהשתוללה באזור, זורק אותך כבמטה קסם לתקופות רחוקות, למקומות מופלאים ובעיקר לתחושת זמן אחרת לגמרי. הקצב אז היה רגוע, ונדמה שהכל הסתובב בצורה קצת יותר איטית. דוגמה טובה לכך היא תקליט מתכת לא קטן שהכיל בתוכו מנגינה אחת שאורכה כדקה. מצליחים לדמיין? בעולם שבו כל דיסק און קי מינימלי מכיל עשרות ומאות שירים, תקליט של דקה נראה כמעט בלתי לגיטימי. אולם דווקא בזה טמון הקסם של אותו מקום מופלא בדרך לצפון.

מה הביא אותי לתיאור הקייצי הזה? אורי מוזס הוא התשובה. מוזס, אשר מלמד בישיבת נחלים, הוציא לאור אלבום עם שישה שירים שרובם קשורים לשבת המלכה. 'פנים חדשות' הוא נקרא, והחידוש הגדול הוא לאו דווקא הלחנים, המוכרים לפחות לחלקנו, אלא הביצוע המיוחד. היעד המקורי היה להשאיר לתלמידיו מזכרת משנת לימודים פורייה. אך ההשקעה הרבה - עיבוד מוזיקלי של ערן קליין, למשל - הובילה לרצון לשתף את הכלל ביצירה, ועל כך אין לנו אלא להודות. 

מוזס שר בעדינות אבל לא בחולשה. העיבוד של קליין יחד עם הנשמה הגדולה של היוצר מביאים לנו רגעים קסומים במשך לא יותר משישה שירים, אבל כפי שלמדתי מתיבות העץ המנגנות – הרגעים היפים האלה נמדדים באיכות ולאו דווקא בכמות.