בשבע 529: הכישרון קובע

רקע מוזיקלי עשיר, שליטה במגוון סגנונות, כושר אלתור והמון כנות. לא מומלץ להחמיץ את המופע החדש של אהרון רזאל

עפרה לקס , כ' בשבט תשע"ג

'קבעתי את מושבי' - מופע השקה, אהרון רזאל, הגוּלה, פתח תקווה

כשהחבר'ה סיפרו לאהרון רזאל שההופעה שלו ממשיכה ערב חגיגי שבו ציינו שנה ללימוד זוגי שבועי ב'גולה', הוא מיד התחבר לנושא ושר בספונטניות את השיר 'כשושנה בין החוחים', שכתב לפני 11 שנה לרגל נישואיו וטרם נוגן בהופעה. לרזאל הרי אין בעיה להיות ספונטני, המוזיקה היא חלק ממנו והווירטואוזיות שלו מאפשרת לו לנגן ולשיר גם בלי להכין מראש את חברי ההרכב שעלה איתו לבמה: גיטרה, תופים ובס. 

העובדה שרזאל הוא רזאל גם סייעה לו מאוד לצלוח, נגד מכשולים רבים, את הערב הזה ולהפוך אותו למקסים ומלהיב, ולכזה שהצלילים שלו ממשיכים למלא אותך גם כמה ימים אחריו. המשוכות שעמדו בפניו היו לא מעטות, החל מסאונד לא משהו, במה לא גדולה ומקום שלא כל כך מאפשר לאנשים לקפוץ ממקומם בהתלהבות, מקסימום להתנועע בעדינות ולזמזם. אבל כל אלה, כאמור, לא הצליחו להשבית את המוזיקה, את המילים החזקות ואולי יותר מכל את הכנות של האיש, שעוברת מהבמה הישר אל הלב של הצופים.

רזאל שילב במהלך הערב לא רק את השירים המצוינים מהאלבום החדש שלו (מומלץ, מומלץ, מומלץ, ואני יודעת שזה כבר נכתב בעיתון הזה. אז מה), אלא גם משיריו הישנים, בהם 'שיר המעלות' המיוחד שמצליח להרגיז עד היום מורות ללשון ולסבך בתי אב רבים בישראל שלא ממש יודעים איפה לחתוך את המילים ("אני מקבל תגמולים מאקו"ם גם על המילים וגם על הלחן", הוא צוחק). עוד ביצע רזאל את 'שיר ציון' שכתב לכבוד בנו בכורו, את 'מה עשית היום' ואת 'בצל האל' שהושמעו רבות ברדיו. 

אחרי העיבוד שהוא עשה ל'והשב כהנים', קרליבך עצמו ודאי לא היה מזהה את השיר, והניגון ראוי להיכנס לרפרטואר של הפילהרמונית. רזאל גם הרשה לעצמו לבחון את הקהל על 'הכבש השישה עשר' והתאכזב מהתוצאות ("אתם דוסים, אתם לא מכירים") והרביץ קטע עוצר נשימה של באך, שבזכותו התקבל ללהקה צבאית. בין לבין הוא סיפר שהתברך בבת חדשה (וכאן המקום להגיד מזל טוב) ופירט מעט על הרקע של שיריו החדשים. הוא סיפר שהיה לו חלום לעשות אלבום על התורה ואנשים סביבו אמרו לו שזה לא מקובל ולא מיינסטרים, "אבל ברוך ה'", הוא הסביר בענווה, "יש דורשים לאמת". 

רזאל הוא אמן מבורך, כישרונו ניתן לו בחסד והרקע המוזיקלי הרחב רק מעמיק אותו. כל אלה הופכים אותו לאחד היוצרים היותר מעניינים ומחדשים היום, בגלל מגוון הסגנונות (לפעמים חושבים שהשיר הבא הוא של שלמה ארצי, ולפעמים המאזין בטוח שנחת לתוך מועדון ג'אז) שעל כולם חופפת הכנות שלו. הוא על הבמה עם המוזיקה, עם האמת שלו ועם מעט מאוד שואו-אוף. איזה כיף שבעידן 'דה וויס' ו'כוכב נולד' יש עוד מוזיקאים כאלה, וכיף עוד יותר שהם מצליחים. אם יש בסביבה שלכם הופעה שלו, תעשו טובה לעצמכם ותקפצו.