בשבע 529: פרשנות - קונים דירה? אל תבנו על לפיד

איציק פלגר , כ' בשבט תשע"ג

תקופת הבחירות, החל מהחודשיים שלפני הבחירות ועבור בתקופת הדמדומים של הרכבת הממשלה, אינה מיטיבה עם שוק הנדל"ן. הפעילות בשוק הדירות מיד שנייה הואטה במידה ניכרת במהלך התקופה האחרונה, מתוך ציפייה של הקונים לבשורה משמעותית מהממשלה החדשה. חלק מהקונים הפוטנציאליים הושפעו מהתקווה שהמפלגות החדשות, דוגמת תנועתו של לפיד, יביאו איתן תנופה חדשה של בנייה לשוק ויוציאו אותו מהקיפאון המתמשך שהיה נתון בו. לאור זאת, כאמור, נכנס שוק הדירות מיד שנייה למצב של המתנה, מצב שרק כעת מתחיל מעט להתפוגג עם ראשית ההתעניינות ברכישת דירות לקראת הקיץ והשנה הבאה.

גם שוק הדירות להשכרה נכנס במהלך השבועות האחרונים להמתנה. אפילו במקומות שבהם השוק היה רווי עסקאות עד לאחרונה, ניתן למצוא דירות רבות שעומדות ריקות. אמנם גם בגזרה זו צפויה בתוך תקופה לא ארוכה איזושהי הפשרה, אך כעת המצב איננו מעודד.

מעבר לכך, נדמה שכל מי שתלה תקוות רבות בממשלה החדשה הצפויה לקום בקרוב, עלול לנחול אכזבה. מי שמקווה לשינויים מהותיים שיובילו מפלגת 'יש עתיד' והעומד בראשה בנעשה בשוק הנדל"ן, צפוי לגלות עד מהרה כי מדובר בתהליכים ארוכי טווח שהבשלתם לוקחת זמן רב. גם אם הממשלה תתחיל ליישם תכניות שיווק ובנייה מאסיביות מאוד, יחלפו כמה שנים עד שהן יבואו לידי ביטוי בשוק עצמו. 

תהליכי שיווק קרקעות ותכנון מאסיביים אינם לוקחים יום או יומיים, וכל שר שייכנס לעובי הקורה יגלה כי החסמים אינם פשוטים. כלל לא בטוח שלפיד ומפלגתו יבחרו להתמקד בכיוונים אלו, אשר עשויים לגבות מהם הון פוליטי לא מבוטל. סביר יותר להניח שהשינויים שנראה בשוק יהיו איטיים ומדודים והבשורה הגדולה עוד רחוקה.

הכותב הוא יועץ נדל"ן