בשבע 529: חיסכון קטן גדול

אפרת וייס , כ' בשבט תשע"ג

"שטויות, זה זניח, בסך הכל שלושים אגורות". כמה פעמים עמדתם בסופר ואמרתם את זה לעצמכם? אבל האמת היא ששלושים אגורות הן כסף. שלושים אגורות ועוד שלושים אגורות ועוד שלושים אגורות יכולות לעשות הבדל גדול.

ניקח לדוגמה משפחה עם ארבעה ילדים. בכל יום חול כל ילד מקבל מעדן, ובסך הכל 24 מעדנים בשבוע. סיור קצר בסופר מעלה שהפרש המחירים בין מעדנים דומים של יצרנים שונים יכול להגיע לשקל ויותר. נניח, לשם הדיון, הפרש של 50 אגורות. בחירה במעדן הזול יותר תחסוך למשפחה 12 שקלים בשבוע, שהם כ-50 שקלים בחודש. 

עוד צורכת המשפחה 400 גרם גבינה צהובה מדי שבוע. ההבדל בין גבינה ארוזה לבין אותה גבינה במשקל יכול להגיע לשני שקלים ויותר לכל מאה גרם, כלומר שמונה שקלים בשבוע, שהם כ-35 שקלים בחודש.

אותה משפחה גם קונה ארבעה בקבוקים של שתייה ממותקת לכל שבת. שוב, ההבדל בין מוצרים דומים של יצרנים שונים עשוי להגיע לשקל וחצי ויותר. נניח שההבדל הוא שקל, כלומר ארבעה שקלים בשבוע, שהם כ-18 שקלים בחודש. 

בסך הכל הגענו לחיסכון של 100 שקלים בחודש - בלי לשנות הרגלי צריכה. חשבו כמה אפשר לחסוך אם מוותרים על שתייה ממותקת או מחליטים על מעדן רק פעמיים בשבוע (וכך חוסכים גם קלוריות).

נכון, 100 שקלים בחודש הם לא סכום גדול, אבל 100 שקלים בחודש הם 1,200 שקלים בשנה. ו-1,200 שקלים בשנה הם הקייטנה שמכניסה אתכם ללחץ כל קיץ, הם אגרת הרישוי השנתית לרכב, הם חופשה זוגית בצימר שאתם לא מרשים לעצמכם "כי אין כסף". 

אז שבו עם עצמכם ותבדקו איפה אתם יכולים לשנות, וגם אם תגיעו רק ל-50 שקלים בחודש - ב-600 שקלים אפשר למצוא צימר נחמד מאוד...

הכותבת היא יועצת לכלכלת משפחה