בשבע 529: עם הפנים למזרח

סין המתפתחת במהירות היא יעד מתבקש ליצוא הישראלי, אבל מתברר שחסמי הכניסה לשוק של המדינה הענקית אינם נמוכים. בשורה טובה למשק החשמל: חברת החשמל חוזרת להשתמש בגז טבעי בטכנולוגיה מיוחדת

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ' בשבט תשע"ג

המשק הישראלי הוא משק התלוי ביצוא בצורה קיצונית. כמעט מחצית מהתוצר המקומי, כלומר סך כל מה שישראל מייצרת, מופנה ליצוא. לשם השוואה, במדינות מפותחות אחרות, דוגמת מדינות אירופה וארה"ב, מדובר בשיעורים נמוכים בהרבה - כמחצית מכך ואף פחות. במדינות אלו מנוע הצמיחה העיקרי של המשק הוא השוק המקומי. בישראל, לעומת זאת, היצוא הוא הקטר העיקרי. כך קורה שהתנהגותו של הצרכן האמריקני משפיעה מאוד לא רק על מצב הכלכלה האמריקנית, אלא גם על מצבה של הכלכלה הישראלית. 

התלות הגדולה של ישראל ביצוא נובעת בין השאר מגודלו הזעום יחסית של המשק הישראלי. הצרכן הישראלי איננו מסוגל לשאת על גבו את צמיחת המשק הישראלי. אולם המיתון העולמי שאנו חווים בגלים מאז שנת 2008, ואשר פגע בעיקר במדינות המפותחות, מגביל באופן משמעותי את יכולתו של היצוא הישראלי לצמוח. המוצא לסבך שאליו נקלעה מדינת ישראל הוא לכאורה פשוט: הפניה גוברת של היצוא לכלכלות מתפתחות. אלו אמנם עדיין אינן מפותחות די הצורך, אולם צומחות בקצב מהיר מאוד וממילא מייבאות הרבה יותר מוצרים מתקדמים מבעבר.

השחקנית המשמעותית ביותר במגרש הכלכלות המתפתחות היא הענק הסיני המתעורר. סין, אשר ניהלה במשך שנים רבות כלכלת עולם שלישי מובהקת, מתפתחת בעשור וחצי האחרונים בצעדי ענק. מי שיבקר בעריה הגדולות של סין יראה תנופת פיתוח כמעט בלתי נגמרת, אשר באה לידי ביטוי במישורים שונים. מדובר מחד בהתפתחות אורבנית מואצת, בניינים רבי קומות נבנים, שכונות סלאמס נמחקות והערים הגדולות משנות את פניהן. מאידך, מדובר גם בהתפתחות טכנולוגית אשר משפיעה על אורח חייה של שכבה משמעותית מאוד בקרב האוכלוסייה הסינית. בדומה למדינות דומות בעולם השלישי, עד לאחרונה כלל לא היה קיים בסין מעמד ביניים. אולם עם התפתחותה של המדינה, מתחילה להיווצר שכבה צרכנית כזו המפתחת מאפייני צריכה מערביים ומהווה כר נרחב לחדירה של יבוא מערבי.

לכאורה מדובר בתהליך פשוט. פיתוח שוקי יצוא הוא דבר שישראל עשתה בהצלחה לא מבוטלת בשנות קיומה. היצואנים הישראלים למדו לעבוד עם עמיתיהם ברחבי העולם, להציג את מרכולתם ואף לשווק אותה במדינות השונות. אך מתברר שבענק הסיני המתעורר התמונה סבוכה הרבה יותר. גודלה העצום של המדינה, כמו גם השלטון הקומוניסטי שעודו שולט בה, הביאו להתפתחותה של מערכת רגולציה מורכבת מאוד. הסינים מעוניינים מאוד לעשות עסקים עם המערב, אך דורשים עמידה קפדנית בסטנדרטים שלהם. מערכת הרגולציה הסינית המורכבת עומדת כחסם כניסה משמעותי בפני החברות הישראליות, אשר מתקשות לפרוץ לשוק זה במספרים גדולים. 

כעת מבקשים במשרד התמ"ת לסייע ליצואנים הישראלים, במטרה לשנות את התמונה ולפתוח מרחבי יצוא חדשים לתעשייה הישראלית. בין השאר מינו במינהל סחר חוץ במשרד התמ"ת נספח מסחרי מיוחד, שתפקידו לסייע לתעשייה בהתמודדות עם הרגולציה הסינית. הנספחות החדשה אמורה לסייע ליצואנים במגוון תחומים בניסיון לגשר על פערי הידע והחקיקה.

נותנים גז

לראשונה מזה זמן רב מגיעה בשורה טובה בכל הנוגע למצבו של משק החשמל בישראל. חניכתו של המצוף הימי והגעתה של אונייה מגזזת, אותה חכרה חברת החשמל, אפשרו להגדיל באופן ניכר את כמות הגז הטבעי המסופקת לחברת החשמל. משק החשמל בישראל נקלע לקשיים גדולים מאוד בשנתיים האחרונות, בעיקר בעקבות המגבלות באספקת אחד הדלקים המרכזיים, הגז הטבעי. שני תהליכים שקרו כמעט בו זמנית גרמו לירידה דרסטית בכמות הגז הטבעי שסופקה לחברת החשמל. תחילה חלה הפסקה מוחלטת של אספקת הגז המצרי, בעקבות פיגועי הטרור שביצעו הבדואים בסיני בצינור המוביל גז טבעי לישראל. כמעט במקביל התברר כי קצב התרוקנות מאגר הגז הישראלי 'ים תטיס' גבוה ממה שחשבו תחילה. קצב התכלות המאגר הואץ אף יותר עם הפסקת אספקת הגז המצרי, שבעקבותיה הוגברה שאיבת הגז מהמאגר.

הפחתת אספקת הגז היא בעלת משמעות כפולה על משק החשמל הישראלי. ייצור חשמל באמצעות גז טבעי זול משמעותית מהפקתו באמצעות פחם, וזול אף הרבה יותר מייצור באמצעות דלקים אחרים כדוגמת נפט, מזוט וסולר. הפסקת אספקת הגז הובילה לייקור משמעותי בעלויות ייצור החשמל וכתוצאה מכך הכניסה את חברת החשמל לקשיים כלכליים, ואף הביאה לייקור המחיר לצרכן. בנוסף לכך גרם המעבר לייצור חשמל באמצעות דלקים אחרים לעלייה בנזק הסביבתי. ייצור חשמל באמצעות גז טבעי הוא ידידותי לסביבה לאין ערוך יותר מייצור באמצעות כל אחד מהדלקים הרגילים האחרים. סולר ומזוט לעומת זאת, נמצאים בראש רשימת הדלקים המזהמים.

ברגע שהתברר שבטווח הקרוב (עד להשלמת פיתוח מאגר הגז 'תמר') אין בסביבה הקרובה מקורות אספקת גז שמהם ניתן לייבא גז בצינורות, החלו בחברת החשמל ובמשרד האנרגיה והמים לחפש מקור חלופי לאספקת גז. הפתרון נמצא באמצעות יבוא גז במצב צבירה נוזלי על ידי מיכליות ייחודיות. בעולם מקובל לשנע גז טבעי בצורה זו, אולם מדובר בטכנולוגיה מורכבת. תחילה יש צורך להפוך בנקודת ההפקה את הגז הטבעי לנוזל בטכנולוגיה ייחודית, ולאחר מכן בנקודת הקליטה יש לבצע תהליך הפוך. תהליכים אלו אמנם עולים כסף, אולם גם לאחר מכן הגז הטבעי עדיין זול מחלופותיו. במאמץ משותף של כל הגורמים נבנה מצוף ימי שאליו חיברה חברת החשמל ספינה חכורה מגזזת, שבה קיימת הטכנולוגיה ההופכת גז טבעי מנוזל לגז. הקמת המצוף הסתיימה בשבוע שעבר ובסוף השבוע האחרון החלה העברת הגז בצינורות לתחנות הכוח המופעלות בגז. בעקבות כך חזרה חברת החשמל בשבוע האחרון לייצור של כשליש מכמות החשמל המסופק בישראל באמצעות גז טבעי. לשם השוואה, עד לשבוע שעבר ייצרה חברת החשמל מגז טבעי רק מחצית מכמות זו.