בשבע 529: התחיל משהו חדש

משה קלוגהפט, האסטרטג של בנט והמוח שמאחורי הפתעת הבחירות, בהחלט מרוצה ממספר המנדטים של 'הבית היהודי'. הוא לא מתחרט על הקמפיין החיובי שהמשיך להוביל מול מתקפות הליכוד והתקשורת ולא חושש מהיעד הבא: להפוך למפלגת שלטון. בפריימריז הבאים הוא היה רוצה לראות לא רק דתיים וימניים ברשימה, ולדעתו הצבת ארץ ישראל במרכז הקמפיין היא טעות אסטרטגית.

עפרה לקס , כ' בשבט תשע"ג

מי שראיין בחודשיים וחצי האחרונים את נציגי הבית היהודי, לא יכול היה שלא לפגוש אותו: תמיד בשטח, מקליד בריכוז מלא על הלפ-טופ שלו, אבל כל הזמן שומע גם את המתרחש בחדר. הוא מפסיק לא אחת את השיחה כשהוא מחליט שאת מה שנאמר עכשיו לא כדאי לכתוב כך, או שאת המשפט האחרון כדאי לשמור להודעה לעיתונות בעוד שבוע. כשפגשנו השבוע את משה קלוגהפט, אסטרטג ויועץ התקשורת של 'הבית היהודי' (רק בן 32!), חשבנו לפגוש איש שלו ורגוע שנח על זרי הדפנה ושותה סוף סוף כוס קפה בנחת. אבל טעינו. כמה שטעינו. לא עברה דקה, מדוד על השעון, בלי שהוא קיבל מסרון או שיחת טלפון. מדי פעם עצר את השיחה כדי "להרוג כמה יתושים" ולהפנות כמה מסרונים הלאה. הוא מרוצה מהתוצאות, תודה ששאלתם, אבל לא עוצר לרגע ומסתכל הרחק מעבר לאופק של הרכבת הקואליציה. 

"שמועצת יש"ע תצטרף לשביתת המורים"

במהלך שיחתנו, בבית קפה בגבעת שמואל, ייגשו שניים מיושבי המקום ללחיצת יד ולהבעת תמיכה. "לא זיהיתי אותך בהתחלה", יאמר אחד מהם. כי קלוגהפט, איש שיש לו יותר ממילה ב'בית היהודי', משתדל להישאר מאחורי הקלעים ולנווט משם. עד ההרפתקה הפוליטית הזאת, לקלוגהפט היה משרד ייעוץ תקשורת מצליח בשם EDK - ראשי תיבות של "אין דבר כזה". אבל כדי להשקיע את כל כולו במשימה וקצת יותר, הוא עזב הכל ובא, נגד כל העצות שקיבל. "התגייסתי לפרויקט ביולי, מתוך אמונה במהלך ובנפתלי בנט, ומתוך תחושה שמדובר בהזדמנות חד פעמית. כמי שליווה את המאבקים של 'אם תרצו' ו'ישראל שלי' ונגד ההקפאה והריסת מאחזים, הרגשתי שיש הזדמנות במכה אחת להפסיק לצעוק ולהתחיל להשפיע. בכנסת האחרונה הימין הפוליטי היה חסר משמעות ובעיקר צעק. לעומת זאת ש"ס השפיעה הרבה בממשלה האחרונה. הם עשו זאת רק עם 11 מנדטים, ולנו יש עכשיו 12".

מי ששידך, שלא במתכוון, בין קלוגהפט לבנט הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו הקפיא את הבנייה ביו"ש ובנט, שהיה אז מנכ"ל מועצת יש"ע, ביקש מקלוגהפט שינהל עבורו קמפיין להקפאת ההקפאה. מי שרוצה להבין את הקו האסטרטגי שהנחה ועודנו מוביל את ראש הבית היהודי, יכול להתבונן בקמפיין ההוא, שבו נמצא יותר מקורטוב מתפיסת עולמו של קלוגהפט במאבקים למען ארץ ישראל. "זו היתה הפעם הראשונה שהקמפיין לא עסק ב'למה אסור להקפיא', אלא באמינות של הפוליטיקאים: 'מילה זו מילה'. הרי ברור שאנחנו ימניים ואנחנו בעד בנייה של ארץ ישראל, אז אפשר לא לדבר על זה, ולדבר עם הפוליטיקאים על אמינות. היה כאן שינוי מאוד משמעותי ממה שאמרו עד אז, שחייבים לבנות כי זה הבית שלנו, ואם לא תבנו נפיל אתכם ויהיה רע ומר. אנחנו באנו בפוזיציה מאוד חיובית. סומכים עליכם כי הבטחתם".

מי שמבקש ללמוד עוד על תפיסת העולם של הקמפיינר, מוזמן גם להציץ בראיון שנתן קלוגהפט לעיתון הזה לכתבת עדי דוד-אהרון, לפני ארבע שנים. אז הוא אמר: "כל מפלגה ימנית שרצה, כל מצע שיהיה לה, יעסוק בארץ ישראל השלמה... אתה רוצה לשמור על ארץ ישראל? תעיף את זה מהמצע שלך! אם זה חשוב, תסתום את הפה ואל תדבר על זה". כשאהרון שאלה אותו מה כן, הוא השיב: "כשאתה רוצה לנצח, אתה חייב לכוון את הכוחות שלך נכון. ראיתי סקר שלפיו הנושא הכי בוער לישראלים הוא חינוך. מה היה קורה אם בזמן שביתת המורים מועצת יש"ע היתה מביאה 150,000 איש לתמוך בהם? זה יוצר המון אהדה, ועם האהדה הזו אפשר להשתמש". האמירות האלה עלולות להישמע מעט ציניות, אבל קלוגהפט מאמין בלב שלם שנציגי 'הבית היהודי', שנמצאים בכל החזיתות, יכולים ובעיקר צריכים לדאוג לעם ישראל בכל הסוגיות שבוערות לו. רק כך, הוא סבור, המפלגה תנצח במאבק על ארץ ישראל. 

"האמירה של הימין בנושאי חינוך וחברה", אומר קלוגהפט גם היום, "מועילה לארץ ישראל הרבה יותר מלדבר על ארץ ישראל. כשאתה מפרסם נעל יפה, אז אתה שם תמונה של הנעל, כך שרואים שהיא יפה. בטקסט המצורף תכתוב שהיא גם בריאותית, כי את זה שהיא יפה רואים ממילא. כשכולם יודעים שאתה ימין, כדאי שתראה עוד פנים שלך. כך אנשים יתחברו אליך מהלב. הם יגידו: אתה היית איתנו, אנחנו נהיה איתך כשתצטרך אותנו. יש כאן תהליך התבגרות של הציבור שלנו, שאמר 'משהו חדש מתחיל' ו'אחי בוא הביתה', בלי לזנוח במילימטר את ארץ ישראל". 

קלוגהפט לא רואה את עצמו כממציא השיטה הזאת, ונותן את הקרדיט דווקא למתחריו הפוליטיים. "השמאל ידע תמיד לעשות את זה. יאיר לפיד בעד שתי מדינות לשני עמים, אבל הוא לא רץ על זה. 'שינוי' רצו נגד החרדים ואז הצביעו בעד ההתנתקות. הגמלאים רצו לדאוג לסבא וסבתא ויום אחרי זה התחברו לאולמרט, שכמעט עשה התכנסות. ש"ס ב-93' רצו על עניין עדתי חברתי והיו שותפים לאוסלו. אנחנו תמיד רצנו על ארץ ישראל וקידמנו את ארץ ישראל, ולא הבנו למה הכוח שלנו מצומק. החיים בסוף מורכבים מהרבה סוגיות, וגם כשהיינו באלקנה דיברו איתנו על מחירי הדיור". 

במקביל לייעוץ שנתן למועצת יש"ע, עבד קלוגהפט גם עבור 'ישראל שלי'. "כשבנט סיים במועצת יש"ע, התחלנו לשבת כחברים ולדבר על מה הלאה". לאט לאט התגבש הרעיון של גוף שיהיה יותר כלל ישראלי ופחות מגזרי. 'ישראלים' היה השם הזמני שלו. לאחר שלושה שבועות בלבד סיים הגוף את פעילותו, בשל שינויים תזזיתיים שחלו במערכת הפוליטית, ובהם דיבורים על הקדמת הבחירות. כשהיה נראה שהפריימריז ב'בית היהודי' אכן ייפתחו גם לאנשים שאינם מן המנגנון, אנשי 'ישראלים' – נפתלי בנט, איילת שקד והרב רונצקי - התלבטו אם להיכנס למרוץ, והחליטו נחרצות שלא. אבל אורי אורבך לא ויתר. הוא נפגש עם קלוגהפט, שכנע אותו, והלה הרים טלפון לבנט ושכנע אותו להיכנס למרוץ על ראשות הבית. 

"בתוך הפריימריז, שוב הקדימו את הבחירות. תוך חודשיים מסוף הפריימריז היו בחירות. מפלגות אחרות כבר התכוננו לזה הרבה זמן, עם אסטרטגיות, חומרים ולוגיסטיקה. אנחנו אפילו לא ידענו מי היו"ר. בבוקר אחרי שבנט נבחר, התקשרו אליי ושאלו מה עמדת המפלגה במיליון נושאים. אף אחד לא התחשב בזה שאפילו לא ידענו איך מגיעים לבית המפלגה. זה בדובנוב? איפה חונים? איפה החדר? ככה. ואתה בתוך מערכת בחירות בשיא הקלחת, מתקשרים מתיכונים: 'אנחנו במערכת בחירות, תשלחו חומר', ולא היה לנו. בהתחלה שלחנו חומר של הפריימריז, כי פשוט לא היה".

החלטתם להמשיך עם הסיסמה 'משהו חדש מתחיל' מהפריימריז למערכת הבחירות הכללית. אתה שמח על כך?

"המילה 'התחדשות' היתה מאוד רלוונטית למגזר. היה מאוד ברור שרוצים משהו חדש, וזה אפילו הפך למטבע לשון, לטיעון. אבל אין שום קשר בין המגזר לציבור הכללי, וכאן היתה התלבטות. חשבנו שאם נשים את הסיסמה הזאת בשלטי חוצות זה ייצור גאוות יחידה, אבל לא היינו בטוחים שזה מדבר אל כולם. בסוף הסתבר שבלי שום קשר, בציבור הכללי גם מחפשים משהו חדש. הנה, רואים מהבחירות. חצי כנסת הלכה הביתה וזה חסר תקדים. זו היתה בחירה טובה". 

ההשקעה בחילונים השתלמה

שמתם את בנט בחזית. האם פרקטית ומהותית זה נכון?

"הנחת היסוד הזו לא נכונה. הקמפיין הזה פנה לכמות מגזרים מפולחת שאת לא יודעת לדמיין. היה קמפיין לציבור של ש"ס, שהיה בו את הרב בן דהן. היה קמפיין לרוסים, כולל מודעות בווסטי, היה לקיבוצים עם זבולון כלפה ולבאר שבעים עם אבי וורצמן, וליש"ע עם כל הח"כים, ואריאל ובנט בעיקר. אל החילונים פנינו בעיקר עם אורבך שקד ובנט, כי הם מוכרים ומייצגים הכי הרבה את החיבור. זה היה מאוד פונקציונלי".

אתה מרוצה מהתוצאות?

"מאוד". 

דיברו על 14, 15 ואפילו 17 מנדטים.

"יש נאום של אורבך מלפני לא הרבה זמן, שאמר: תראו שנהיה שמונה, אפילו תשעה מנדטים. בסוף, כשהגלים יורדים מה שנשאר זה מדד הוויקיפדיה. בעוד עשר שנים יראו את שנת 2006, 2009, 2013 וההישגים הם שיישארו. אולי אם הבחירות היו בעוד שבועיים היינו עשרה מנדטים, כי בסוף עברנו מכבש".

ואם הבחירות היו נערכות שבועיים קודם, הייתם מקבלים יותר מנדטים?

הוא מסתייג. "אני כן יכול להגיד שהקמנו הרבה שדים מרבצם".

למה תקפו דווקא אתכם? הרי לכל אחד אפשר למצוא קופת שרצים קטנה. היתה תחושה שהרשימה שלכם משכה אש יותר מאחרים.

"נכון. אבל זה לגיטימי. זה חלק מאסטרטגיה של קמפיין, במקרה הזה של הליכוד, שעשה סוג של תמות נפשי עם פלשתים. אני לא יודע אם הם חשבו שזה יביא להם קולות. מה שקרה זה שהרבה קולות עברו מהליכוד אלינו, והרבה חילונים נבהלו ועברו מאיתנו ללפיד". מה התמהיל? קלוגהפט יכול רק להעריך: "אני מניח שמי שבעיקר הפסיד היה הליכוד ומי שבעיקר הרוויח היה לפיד, ואנחנו היינו באמצע כתחנת ביניים. ממוצע הסקרים שלנו היה 14-13 כל הזמן. אני מניח שהפגיעה היתה בסביבות מנדט-מנדט וחצי. בליכוד הפסידו המון וביש עתיד הרוויחו המון".

קלוגהפט מגלה שהניסיונות להכפיש את חברי המפלגה היו הרבה יותר מקיפים ממה שהציבור יודע. "על כל דבר שפורסם, היו חמישה שלא". בין השאר נעשה תחקיר שהעלה שלבנט אין לכאורה תואר במשפטים ("הוא מצטיין דיקן") ושהוא בעצם לא היה בסיירת מטכ"ל ("הוא עשה מילואים ביחידה כמה שבועות קודם"). עלילות אחרות שניסו לרקום על חברים אחרים לא חסרו. למרות זאת, מפלגת 'הבית היהודי' השיבה רק בשוליים למתקיפיה ושמרה כל הזמן על קמפיין חיובי. היא אפילו לא נגררה להשוואות בין השירות הצבאי של לפיד ובנט, כש'יש עתיד' תקפה אותם בנושא השוויון בנטל. קלוגהפט בטוח שזה היה צעד נכון. "אני לא תמים, וזה לא שאני לא יודע איך עושים קמפיין נגטיבי", הוא אומר, ורומז לקמפיין נגד הקרן החדשה שהוביל לפני שלוש שנים. "בסוף הציבור מבין מאיפה זה בא ולמה, מה נכון ומה לא. היה נראה לנו לא נכון להיכנס לקרב בוץ, והשמירה על ענייניות ואחריות היתה מאוד חשובה".

יש שני קהלים טריוויאליים של 'הבית היהודי' שנראה שנזנחו בקמפיין שלכם, ולכן הם ברחו לשני הקצוות: 'עוצמה לישראל', שהיה אפשר למצות ממנה לפחות מנדט אחד, ועוד מנדט מהקהל הדתי של מרכז-שמאל, שמצאו את עצמם אצל לפיד. 

"מהרשימה היה מספיק ברור שאנחנו פונים לקהל הימין העמוק ואין מה לחשוש, אבל תמיד כשתהיה רשימה מימין ויחשבו שהיא תעבור את אחוז החסימה - היא תקבל קולות. אם מישהו היה רץ מימין להם - גם הוא היה מקבל", הוא אומר על 'עוצמה', ומוסיף כי יחד עם זאת "נעשתה עבודה. אם היא לא היתה נעשית, היו פחות מנדטים. בסופו של דבר, ביו"ש היה ניצחון מוחלט של הבית היהודי. לגבי הדתיים שמאל-מרכז, אני חושב שבמובנים מסוימים אורבך מייצג מתינות ומסביר פנים לציבור מתון יותר". קלוגהפט גם מזכיר שהם עצמם לא בחרו את הרשימה, אלא קיבלו אותה כנתון.

השקעתם באופן משמעותי בפנייה לקהל החילוני. זה השתלם, או ש-95 אחוז מהמצביעים היו הקהל הטריוויאלי של הציונות הדתית?

"השתלם מאוד. בניתוחים שלנו, בין שלושה לארבעה מנדטים הם חילונים". 

הקמפיין של 'הבית היהודי' דיבר במתכוון על מגוון של ערכים, הוא אומר. "פנינו לעם מתוך אידיאל ומודעות. זו לא החלטה של קמפיין, זה משהו יותר אמיתי ועברנו עליו הרבה מתקפות בפריימריז. אבל הציבור הכריע שהוא לא רוצה מפלגה סקטוריאלית וחייבים לעשות את הסוויץ' הזה. אנחנו רב ממדיים, אנחנו יכולים להקצות שלושה ח"כים שיעסקו כל היום בארץ ישראל, ושלושה שרק בפריפריה, ועוד שלושה בקידום נשים או בעניינים אחרים". 

קלוגהפט היה רוצה לראות את 'הבית היהודי' לא רק כרשימה של דתיים מאוד וימניים מאוד, כי מפלגה כזאת לא מייצגת את כלל העם. "אם אנחנו רוצים להפסיק להיות מש"ק הדת ולהתחיל להיות המפקד", הוא חוזר על סיסמה מוכרת של בנט, "נצטרך בעתיד הקרוב לדאוג לכל עם ישראל, ובעתיד היותר רחוק להציג רשימה שתייצג את כל עם ישראל".

"אנחנו ליכוד א'"

אומרים שנתניהו מתקשה להכניס את בנט לתוך הממשלה בין השאר משום שהוא חושש מהרצון שלו לתפוס את מקומו בראשות הממשלה. מה שאתה מצייר כאן זה ליכוד ב'.

"אני מתנגד להגדרה של ליכוד ב'. אני חושב שאם המונח 'ליכוד' הוא מפלגה שנאמנה לארץ ישראל, שייכת לכל עם ישראל, עם רגל חזקה במסורת היהודית ורגל חזקה מאוד בשכבות החברה כולן - אז אנחנו ליכוד א'. אנחנו מה שהליכוד היה ואיננו עוד". 

אז אלטרנטיבה שלטונית היא בהחלט אופציה.

"אני לא אגיד את זה כרגע, אבל עשינו צעד במינון המדויק כדי שתהיה לנו הזדמנות להוכיח שאנחנו דואגים לעם ישראל, ואם נוכיח את עצמנו עכשיו - נקבל הרבה יותר קרדיט. נתנו לנו כלים מכובדים מאוד, זה לא צחוק. ביבי הגיע לראשות הממשלה אחרי שהיה עם 12 מנדטים, וזו ההזדמנות שלנו להראות שאנחנו נדאג לכולם".

לדעתך הרשימה הבאה של המפלגה צריכה להיות יותר מגוונת ועם יותר חילונים, כך שהיא תדבר אל יותר קהלים. אבל האם לא צריך לחנך את הציבור לזה קודם?

"הציבור מחנך אותנו. כשהתחלנו לדבר על נושאים אחרים הוא נתן בנו אמון עצום בבאר שבע, באשדוד וגם ביש"ע, ובהמון מקומות שלא נתנו אמון במפלגה קודם. יצאנו למהלך חריג והציבור נתן בנו אמון פעם אחר פעם: בפריימריז, ברשימה ובבחירות, 350 אלף בוחרים הצביעו לנו. אם אני לא טועה, ב-77' זה היה 160 אלף בוחרים". 

ההזדהות שלך עם הקמפיין של 'הבית היהודי' עמדה על 100 אחוזים פלוס. היו לך קמפיינים שלא הזדהית איתם?

"בקמפיינים מסחריים שלקחתי עד היום, היחס היה כמו של עורך דין שמייצג לקוח. בנושאים אידיאולוגיים, התשובה הכנה היא שעד היום לא יצא לי להיות בקמפיינים שאני לא מזדהה איתם. כנראה שזה לא מקרי ואני מקווה שזה יימשך כך, אבל אני לא מצהיר הצהרות. אין ספק שאתה יותר נהנה ויותר מרוכז עם משהו שאתה מזדהה איתו". ולאן פניו? "אני אשאר מעורב במהלך שנפתלי בנט התחיל. הפורמט ואיפה שאני אהיה פחות חשובים".