גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

התחיל משהו חדש

משה קלוגהפט, האסטרטג של בנט והמוח שמאחורי הפתעת הבחירות, בהחלט מרוצה ממספר המנדטים של 'הבית היהודי'. הוא לא מתחרט על הקמפיין החיובי שהמשיך להוביל מול מתקפות הליכוד והתקשורת ולא חושש מהיעד הבא: להפוך למפלגת שלטון. בפריימריז הבאים הוא היה רוצה לראות לא רק דתיים וימניים ברשימה, ולדעתו הצבת ארץ ישראל במרכז הקמפיין היא טעות אסטרטגית.
31/01/13, 23:29
עפרה לקס

מי שראיין בחודשיים וחצי האחרונים את נציגי הבית היהודי, לא יכול היה שלא לפגוש אותו: תמיד בשטח, מקליד בריכוז מלא על הלפ-טופ שלו, אבל כל הזמן שומע גם את המתרחש בחדר. הוא מפסיק לא אחת את השיחה כשהוא מחליט שאת מה שנאמר עכשיו לא כדאי לכתוב כך, או שאת המשפט האחרון כדאי לשמור להודעה לעיתונות בעוד שבוע. כשפגשנו השבוע את משה קלוגהפט, אסטרטג ויועץ התקשורת של 'הבית היהודי' (רק בן 32!), חשבנו לפגוש איש שלו ורגוע שנח על זרי הדפנה ושותה סוף סוף כוס קפה בנחת. אבל טעינו. כמה שטעינו. לא עברה דקה, מדוד על השעון, בלי שהוא קיבל מסרון או שיחת טלפון. מדי פעם עצר את השיחה כדי "להרוג כמה יתושים" ולהפנות כמה מסרונים הלאה. הוא מרוצה מהתוצאות, תודה ששאלתם, אבל לא עוצר לרגע ומסתכל הרחק מעבר לאופק של הרכבת הקואליציה. 

"שמועצת יש"ע תצטרף לשביתת המורים"

במהלך שיחתנו, בבית קפה בגבעת שמואל, ייגשו שניים מיושבי המקום ללחיצת יד ולהבעת תמיכה. "לא זיהיתי אותך בהתחלה", יאמר אחד מהם. כי קלוגהפט, איש שיש לו יותר ממילה ב'בית היהודי', משתדל להישאר מאחורי הקלעים ולנווט משם. עד ההרפתקה הפוליטית הזאת, לקלוגהפט היה משרד ייעוץ תקשורת מצליח בשם EDK - ראשי תיבות של "אין דבר כזה". אבל כדי להשקיע את כל כולו במשימה וקצת יותר, הוא עזב הכל ובא, נגד כל העצות שקיבל. "התגייסתי לפרויקט ביולי, מתוך אמונה במהלך ובנפתלי בנט, ומתוך תחושה שמדובר בהזדמנות חד פעמית. כמי שליווה את המאבקים של 'אם תרצו' ו'ישראל שלי' ונגד ההקפאה והריסת מאחזים, הרגשתי שיש הזדמנות במכה אחת להפסיק לצעוק ולהתחיל להשפיע. בכנסת האחרונה הימין הפוליטי היה חסר משמעות ובעיקר צעק. לעומת זאת ש"ס השפיעה הרבה בממשלה האחרונה. הם עשו זאת רק עם 11 מנדטים, ולנו יש עכשיו 12".

מי ששידך, שלא במתכוון, בין קלוגהפט לבנט הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו הקפיא את הבנייה ביו"ש ובנט, שהיה אז מנכ"ל מועצת יש"ע, ביקש מקלוגהפט שינהל עבורו קמפיין להקפאת ההקפאה. מי שרוצה להבין את הקו האסטרטגי שהנחה ועודנו מוביל את ראש הבית היהודי, יכול להתבונן בקמפיין ההוא, שבו נמצא יותר מקורטוב מתפיסת עולמו של קלוגהפט במאבקים למען ארץ ישראל. "זו היתה הפעם הראשונה שהקמפיין לא עסק ב'למה אסור להקפיא', אלא באמינות של הפוליטיקאים: 'מילה זו מילה'. הרי ברור שאנחנו ימניים ואנחנו בעד בנייה של ארץ ישראל, אז אפשר לא לדבר על זה, ולדבר עם הפוליטיקאים על אמינות. היה כאן שינוי מאוד משמעותי ממה שאמרו עד אז, שחייבים לבנות כי זה הבית שלנו, ואם לא תבנו נפיל אתכם ויהיה רע ומר. אנחנו באנו בפוזיציה מאוד חיובית. סומכים עליכם כי הבטחתם".

מי שמבקש ללמוד עוד על תפיסת העולם של הקמפיינר, מוזמן גם להציץ בראיון שנתן קלוגהפט לעיתון הזה לכתבת עדי דוד-אהרון, לפני ארבע שנים. אז הוא אמר: "כל מפלגה ימנית שרצה, כל מצע שיהיה לה, יעסוק בארץ ישראל השלמה... אתה רוצה לשמור על ארץ ישראל? תעיף את זה מהמצע שלך! אם זה חשוב, תסתום את הפה ואל תדבר על זה". כשאהרון שאלה אותו מה כן, הוא השיב: "כשאתה רוצה לנצח, אתה חייב לכוון את הכוחות שלך נכון. ראיתי סקר שלפיו הנושא הכי בוער לישראלים הוא חינוך. מה היה קורה אם בזמן שביתת המורים מועצת יש"ע היתה מביאה 150,000 איש לתמוך בהם? זה יוצר המון אהדה, ועם האהדה הזו אפשר להשתמש". האמירות האלה עלולות להישמע מעט ציניות, אבל קלוגהפט מאמין בלב שלם שנציגי 'הבית היהודי', שנמצאים בכל החזיתות, יכולים ובעיקר צריכים לדאוג לעם ישראל בכל הסוגיות שבוערות לו. רק כך, הוא סבור, המפלגה תנצח במאבק על ארץ ישראל. 
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא