בשבע 529: לזיווג הגון הקישו 'אנטר'

אתרי ההיכרויות למגזר הדתי, מעידים מפעיליהם, נמצאים בצמיחה מתמדת ומציאת בן הזוג דרך האינטרנט הופכת למקובלת יותר ויותר בקרב הרווקים. הנתונים מצביעים על עשרות אלפי נרשמים דתיים, ומאות זוגות שהולידו ההיכרויות באינטרנט. מאידך, מותחים מחפשי הזיווג ביקורת על חוסר הצניעות בהיכרות דרך הצ'ט, על שטחיות המדיום הווירטואלי ועל פרטים של המועמד באתר, שמתגלים לעתים כרחוקים מהאמת.

רבקי גולדפינגר , כ' בשבט תשע"ג

הם רוצים לשדרג את מצבם האישי, חולמים על עמידה מתחת לחופה ומייחלים למציאת החצי השני שעמו יחוו חיים משותפים. אלפי הרווקים והרווקות בני המגזר הדתי-לאומי לא חוסכים מאמץ בדרך להגשמת המטרה המיוחלת, והדרך – כך מסתבר - השתדרגה בשנים האחרונות. במקביל לפנייה המסורתית לשדכניות, מוצאים את עצמם יותר ויותר רווקים מול מסך המחשב, כשהם תרים אחר בני זוג פוטנציאליים דרך אתרי ההיכרויות הייעודיים למגזר הדתי.  

אוהד (29), סטודנט דתי ורווק המתגורר באזור ירושלים, מבהיר כי מבחינתו קיים יתרון משמעותי לשדכן הווירטואלי על פני שיטת השדכנות הישנה. "באתרי ההיכרויות הכל בידיים שלי. אני לא תלוי בחסדיה של שדכנית כזאת או אחרת. כשיש לי זמן אני נכנס לאתר ובודק, מחפש ומנסה את מזלי. עד לפני שנה בערך הייתי רשום אצל שדכניות והכל התנהל נורא בעצלתיים. הצעה ואז חודש שקט ואז שוב הצעה וחוזר חלילה. אבל אז הגעתי למסקנה שבאתר יש לי סיכוי גדול יותר להתחתן", מסביר אוהד. "ביומיום אני עסוק מאוד, אבל משתדל בכל שבוע להקדיש זמן מיוחד לחיפוש באתר. ככה אני דואג שלא יחלפו להם סתם חודשים מתים מבלי שאכיר. בזכות האתר סוף סוף לקחתי את המושכות לידיים, ואני בחיפוש אחרי האחת בקצב שמתאים לי". 

גם ד"ר אביתר (שמו המלא שמור במערכת) החליט לחפש את מזלו דרך אתרי היכרויות. אביתר, בוגר הישיבה התיכונית 'חורב', סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים והפך לרופא צבאי. במסגרת שירותו כקצין רפואה השתחרר לביתו, עד לאחרונה, כל שבת שנייה בלבד. את רעייתו מיכל הכיר באתר ההיכרויות לדתיים 'שליש גן עדן'. לפני שלושה חודשים נישאו. "שירתי בצבא ביחידה סגורה ולא התאפשר לי לצאת הרבה הביתה. רציתי להקים כבר בית משלי, וכשנתקלתי באתרי ההיכרויות לדתיים שאלתי את עצמי 'בעצם, למה לא?'. זה היה נראה לי כלי יעיל ורב עוצמה, שפורש לפניי היצע גדול בלחיצת כפתור. גם אם אתה נמצא בבסיס רחוק, אתה יכול לשבת מול המסך ולא לבזבז זמן יקר". 

ואכן, לאחר תקופה של חיפוש הכיר ד"ר אביתר את מיכל, סטודנטית דתית לתואר שני בביוטכנולוגיה בפקולטה לחקלאות ברחובות. מאז הוא ממליץ בחום לכל חבריו הרווקים לחפש את מזלם באתרים הדתיים. "יש שם סיכוי למצוא את מה שאתם מחפשים. יש מאגר גדול של שמות וכמו בחיים האמיתיים, ניתן למצוא שם את כל סוגי האנשים בפרמטרים השונים: רמה דתית, השכלה, גיל ועוד. המשימה היא למצוא מתוך המאגר הגדול הזה את המתאימות לך. אני מאמין שכל אחד יכול למצוא לפחות כמה הצעות שתהיינה רציניות עבורו. מדובר בכלי משמעותי וחשוב, והימנעות ממנו מתבססת בעיקר על חששות מיותרים".  

שלוש חתונות בשבוע

אסף נבון (30) הוא מנהל האתר 'שליש גן עדן', שבו הכירו ד"ר אביתר ומיכל. נבון, יליד קריית גת, מתגורר כיום עם משפחתו ברחובות. הוא בוגר ישיבת 'מורשת יעקב' ברחובות. כבר כבחור בישיבה, מעיד על עצמו נבון, היה לו חשוב לשדך לחבריו. "תמיד חיפשתי איך אני יכול למצוא לחברים שלי שידוך. הגעתי לתחום בעקבות התערבות עם חבר שאני אחתן אותו. הכרתי לו מישהי אבל זה לא הלך. המלצתי לו להירשם לאתר אחר וגילינו שאין שם מספיק אנשים איכותיים. אז התחדדה אצלי המחשבה, שחסר אתר שיאגד אנשים איכותיים במגזר בצורה מסודרת. החלטתי ללכת על זה ברצינות והקמתי את 'שליש גן עדן'". ומה עם החבר? "זה בהחלט השתלם לו. כבר אחרי כמה חודשים הוא מצא באתר את אשתו והם התחתנו".

נבון טוען כי האתר שהקים לפני שנתיים מחזיק בתואר 'אתר ההיכרויות הגדול במגזר'. "היום האתר שלנו נחשב לשדכן הכי גדול לדתיים, ואני בכלל לא מגזים. יש כמעט חצי מיליון גולשים בחודש. יש לנו מאגר עצום של חבר'ה דתיים ושומרי מסורת. למעלה מ-27,000 רווקים ורווקות דתיים רשומים אצלנו וכמעט מאה מצטרפים חדשים בכל יום. יש לנו בערך שלוש-ארבע הודעות על חתונה כל שבוע, שזה נתון פנטסטי וזה כמובן בהתחשב בעובדה שלא כולם מודיעים לנו. אלו נתונים שאפשר לבדוק ולאמת. כמות האנשים באתר מגדילה מאוד את הסיכוי של כל אחד ואחת למצוא בן או בת זוג". 

נבון מתהדר גם באיכותם של החברים באתר. "רשומים אצלנו חבר'ה מצוינים. בניגוד לעבר, שהיו מגיעים לאתרים האלו רק כאלו שמתקשים למצוא שידוך, פרק ב' או מבוגרים מאוד, היום זה פתוח לכולם: צעירים, אקדמאים, איכותיים. כולם רואים בזה אמצעי למציאת בן או בת זוג וזה כבר לגמרי במיינסטרים. למרות שאני עדיין נתקל בזוגות שלא ממהרים לספר שהם הכירו דרך אתר היכרויות, המציאות מלמדת באופן חד משמעי שיותר ויותר דתיים מכל הסוגים נרשמים לאתרים האלו". 

"האתר שלנו מיועד לכל הסקאלה של הציבור הדתי", מציין נבון, "אנחנו רואים אצלנו את כולם. נראה לי שזה האתר עם הכי הרבה הגדרות של רמה דתית. דתי לייט, דתי-לאומי, דתי-לאומי תורני, חרדי-ברסלב ועוד. בסך הכל שתים עשרה קטגוריות לרמה דתית. יש אתרים שבהם המושג דתי כולל כמעט הכל וזה כמובן גורר אי נעימויות. הגדרה מדויקת לאיזה תת מגזר אתה משתייך חוסכת לאנשים בירורים ודיבורים מיותרים עם אדם שלא מתאים להם. בחור שהוא לדוגמה מאוד תורני, חבל שיציעו לו בחורה שהיא שומרת מסורת, לא?". 

אבל הקטלוג הזה של הרמה הדתית גם יכול למנוע היכרויות פוטנציאליות? 

"נכון, אני מודע לכך שההגדרות עלולות להיות גם מכשול. אבל אנשים חייבים להגדיר את עצמם כדי שהצד השני יבין, פחות או יותר, מי עומד לפניו. הרמה הדתית היא לא הפרמטר היחיד שנמדד. יש לנו שאלוני אופי ושאלון מידות, והמערכת עושה התאמות לאנשים על סמך פרמטרים פנימיים נוספים מלבד הפרמטרים שלפיהם הגדירו המשתמשים את עצמם. אני זוכר מקרה של זוג שהבחור הגדיר את עצמו דתי-לאומי והבחורה כתבה שהיא דתית-לאומית תורנית ולכן בחיפוש הרגיל הם לא התאימו. אבל המערכת זיהתה התאמה ביניהם והתאפשר להם להכיר. בדיעבד הסתבר שמבחינה דתית הם ממש אותו ראש, כך שההגדרות יכולות להיות טיפה שונות בעיני כל אדם. עולם השידוכים הוא לא מדע מדויק. צריך בזה המון חשיבה ורגישות", אומר נבון. כמה עולה השירות שלכם? אני מבררת, והוא משיב כי מדובר בסכום זעום. "למרות שבאתרים אחרים מקובל לקחת דמי שדכנות במידה והזוג נישא, אנחנו גובים רק דמי מנוי בעלות של בערך שקל ליום, תלוי במסלול". 

נבון נוכח לגלות שאחת הבעיות המרכזיות בקושי במציאת זיווג בשנים האחרונות היא מורכבות האנשים. "בני האדם זה לא מה שהיה פעם. הם הפכו להרבה יותר מורכבים. אין יותר שבלונות. פעם לדוגמה, היתה חלוקה ברורה, דתי או חילוני. כיום כמעט אין מוסכמות ברורות. לכן למצוא את האחד שמתאים בדיוק הפך למשימה כמעט בלתי אפשרית". אז מה בכל זאת ניתן לעשות? נבון מציע לפנויים ולפנויות "לשים את הדגש על הדברים המהותיים והפנימיים. להתבונן בין השורות ולהבדיל בין עיקר לטפל". עוד מבקש נבון להדגיש כי מניסיונו למד שבחור או בחורה שמעוניינים להינשא - בכוחם להגשים את החלום. "בגלל ההיצע הגדול אנחנו אומרים לגולשים 'הכלה שלך כבר נמצאת פה, אתה רק צריך למצוא אותה'. מי שבאמת רוצה להתחתן ונכנס בקביעות לאתר, בודק, יוצא עם מתאימות וממשיך בעקביות להקדיש לזה זמן ואנרגיות, תוך תקופה סבירה ימצא את האחת, אין לי ספק בזה. אבל לשם כך הוא חייב להיות לגמרי מוכוון מטרה ולהמשיך, למרות שלעיתים יש נפילות ויש קשיים".

בלי פרסומות קופצות

בבדיקה שערכו לאחרונה באתרו של נבון זיהו כי בקרב רבים מהחברים קיים בכל זאת צורך במגע אנושי יותר, וכבר מהחודש מתווסף באתר שירות חדש של שדכנית אישית. "אנחנו הולכים להפעיל במקביל לפעילות באתר גם שדכניות במשרה מלאה. זה שירות שאנשים יוכלו לבקש אותו".

אז בסוף חוזרים לשיטה הישנה? 

"לא. זה שילוב אמיתי בין חדש לישן, שנובע מצורך של חלק מהגולשים. יש כאלו שזקוקים ליותר הכוונה וליווי כדי להחליט עם מי לצאת, יש כאלו שצריכים דחיפה פה ושם ויש כאלו שזקוקים לתמיכה לאורך בניית הקשר. בנוסף לכך, אנחנו נעסיק בחורים שיסתובבו בישיבות הסדר, במכינות, במדרשות ובמכללות וירשמו אלינו את הצעירים והצעירות. את השמות האלה נכניס למאגר של השדכניות. אנחנו מאמינים שכמו שסוד ההצלחה אצל רמי לוי הוא לא אם החנות נקייה או מעוצבת אלא בסופו של דבר המחיר, כך באתר שלנו סוד ההצלחה הוא בשורה התחתונה - החתונות. וזה אינטרס משותף של החברים באתר ושלנו". 

האם גם הציבור הדתי-לאומי התורני נוהר בהמוניו לאתרי ההיכרויות, או שמא קיימת עדיין רתיעה מסוימת מהשיטה? מנהלי האתר הדתי הוותיק 'שדכנט', ישראל דיאמנד, אלכס מונדרר ודוד אטיאס, מציינים כי גם הציבור התורני, כמו יתר הצעירים הדתיים, מוצא את עצמו יותר ויותר באתרי ההיכרויות. "אנחנו מזהים כבר תקופה ארוכה מגמה ברורה של עלייה במספר המשתמשים באתרי היכרויות. אצלנו המספר עולה כל שבוע בהתמדה", אומר דיאמנד. "על פי פילוח נתונים שיש בידינו, גם הציבור התורני והחרד"לי שותף פעיל. אולי זה בגלל התדמית השמרנית של האתר, אבל אפשר לומר שהציבור התורני מרגיש אצלנו מאוד בנוח. אנחנו משתדלים להתאים את עצמנו לכולם. בשדכנט אין למשל תמונות קופצות של פנויים ופנויות. הכל יותר סולידי ומותאם לציבור הדתי".

האתר הוקם כבר לפני עשור. שלושת המנהלים הם בני הציונות הדתית בשנות הארבעים לחייהם. "בתחילת דרכנו היינו שני רווקים ואחד נשוי. האתר נוסד מתוך העולם הפרטי שלנו, מתוך החיפוש האישי שעברנו. לאט לאט הוא גדל והתרחב, וכיום הוא פועל בציבור הדתי-לאומי, החרדי והמסורתי בישראל". כיום, מעידים מנהליו, הוא אחד מאתרי ההיכרויות הגדולים ביותר הפונים לציבור הדתי. "מספר המתחתנים לאורך השנים, שדיווחו לאתר, עומד על למעלה מ-300 זוגות, ואנחנו גאים על כך מאוד. מספר המשתמשים הפעילים עומד על למעלה מ-26,000 איש".

שלושת המנהלים מקדישים מזמנם באופן קבוע כבר למעלה מעשור למען הצלחת האתר. "השירות באתר הוא בחינם, מתוך מטרה כנה לסייע לכל מי שנפשו חשקה להקים בית בישראל. אנחנו שלושה שכירים שפועלים בהתנדבות, ומחזיקים את האתר רק מפרסומות. כל שידוך שמצליח זה כיף גדול בשבילנו". את הגידול הניכר בשנים האחרונות במספר המצטרפים לאתרי ההיכרויות תולה אלכס מונדרר בעידן הפייסבוק. "פעם כדי לפרסם תמונה ברשת האדם נזקק לאומץ ולהורדת מחסומים. אבל בשנים האחרונות בעקבות הפייסבוק, זה לגמרי טבעי לאנשים לפרסם באינטרנט תמונה פרטית שלהם ופרטים אישיים. זה כבר לגיטימי בעיני אנשים ליצור קשרים דרך הרשת. מדובר בשינוי תפיסתי שנוגע בציבור בכללותו, ובעיקר מורגש בקרב הדור הצעיר. ההצטרפות לאתרי ההיכרויות היא מבחינתם בסך הכל המשך טבעי", מסביר מונדרר.

"מעדיפה לדבר עם שדכנית"

אבל נראה שלא כולם מאמצים בקלות ובטבעיות את ההיכרויות דרך הרשת. למרות העדויות שהובאו לעיל על ריבוי הנרשמים לאתרים השונים, ישנם כך מסתבר, כאלו שעדיין מהססים מהשדכן הווירטואלי ומעדיפים דווקא את מודל השדכנית הישן והמוכר. גלית (28), רואת חשבון ובוגרת אולפנה, עדיין רווקה. בניסיון למצוא את החצי השני היא נרשמה אצל עשרות שדכניות מכל הארץ, אבל לאתרי היכרויות היא מסרבת בתוקף לפנות. "נרשמתי אצל המון שדכניות. זה אמנם דורש ממני הרבה פעמים מאמץ פיזי ונפשי גדול, אבל אני יודעת שלעולם לא אחפש חתן דרך האתרים לדתיים באינטרנט. אין מצב", היא אומרת בפסקנות. "באתרים האלה יש המון זיוף. אפשר לרמות שם חופשי. לפעמים הגיל שכתוב הוא לא הגיל האמתי, המקצוע או המצב המשפחתי לא בדיוק נכונים. וחוץ מזה, ההסתכלות שם היא חיצונית ושטחית, וזה מפריע לי מאוד. כל אחד מציג תמונה שלו לראווה וכמעט רק לפי זה שופטים אותו. מה שהכי מפריע לי באתרים האלה זה שאת בעצם מוצגת למכירה".

ואצל השדכניות זה לא ככה?

"אצל שדכניות ברוב המקרים זה יותר מעודן. יש את היחס האנושי, את יכולה לשוחח, לפרוק מה שיש לך על הלב, לדבר. כשאת יושבת מול השדכנית זה גם סוג של 'למכור את עצמך', אבל זה לא בוטה כמו באתרים. היא בעצם צד ג' בעניין וזה מקנה הרגשה יותר נוחה. באתרים האלה זה מאוד טכני ומאוד קר. לא יודעת להסביר את זה, אבל למרות שאני כבר רוצה להתחתן - ברור לי שלאתרים האלה אני לא אתקרב". גלית מספרת כי חברות קרובות דווקא מנסות לשכנע אותה להירשם לאחד מהאתרים הללו, אך בינתיים ללא הצלחה.

גם נעמה (26), עובדת סוציאלית במקצועה, מתעקשת לא להצטרף ליתר חברותיה הרשומות באתרים. "זה מחוץ לתחום. פעם יצאתי עם בחור דרך איזה אתר דתי כזה, והיה לי ממש על הפנים", מספרת נעמה. "כשהוא הגיע לפגישה התברר שהוא אפילו לא קרוב לנתונים שתיארו אותו באתר. יש מרחק עצום בין איך שהאדם מציג את עצמו בעמוד שלו לבין המציאות, וזה גורר המון אכזבות". 

נעמה מציינת קושי נוסף העולה משימוש באתרים מסוג זה - הדרישה מהבת להיות אקטיבית ולפעול במידה ואחד הבחורים המוצעים באתר נראה מתאים. "יש פה משהו שהוא בעייתי במהותו ונוגד את החינוך שקיבלנו. כל השנים חונכנו לצניעות ולהפרדה בין המינים, ופתאום כדי למצוא חתן נדרש ממני לצ'וטט עם בנים שאני בכלל לא מכירה, לשלוח הצעות לדייט ולמעשה לנהוג אחרת ממה שציפו ממני כל הזמן. מה רוצים שאעשה? שאתחיל עם בנים?", היא תמהה. "בעצם ישנה תחושה שמה שמקובל כבר שנים בציבור החילוני עשה מעין מתיחת פנים קלה וחדר לציבור שלנו. אני לדרך הזו למציאת חתן לא בדיוק מתחברת". 

רז מנדלסון (24) מדולב היה דתל"ש וחזר להיות דתי. כשהחליט לפני כשנה שהגיעה העת להקים בית בישראל, הוא פעל בכמה מישורים. "פניתי למכרים ולחברים, וכחלק מההשתדלות של אדם מאמין נרשמתי גם לאתר היכרויות שמיועד לציבור הדתי". אחרי מספר ניסיונות באתר, הכיר את ענבר, חוזרת בתשובה בת 24, ולפני כחודשיים הם נישאו. 

רז מודה כי בתחילה חשש מתגובת הסביבה לכשיתברר שהשדכן הוא אינו מכר או קרובת משפחה, אלא אתר היכרויות. "היה לי קצת ספק איך יגיבו האנשים. חשבתי שאולי זה לא יתקבל יפה, אבל התגובות היו נלהבות. הרבה אמרו לי 'אתר היכרויות? וואלה, זה עובד'. יש כאלו שנרשמו בעקבותיי לאתר". 

רז מבקש לציין כי אתרי ההיכרויות מעניקים אפשרות גם לבעלי תהליכי חיים מורכבים כשלו, למצוא את החצי השני. "עד אז לא פגשתי בנות שעברו בחייהן תהליך כמו שאני עברתי. אמנם עברתי דברים שבסופו של דבר חיזקו את האמונה שלי והעצימו אותי, אבל אני לא הדתי הסטנדרטי. ענבר היא חוזרת בתשובה, ובחיים לא הייתי זוכה לפגוש אותה לולי האתר. שם יש מגוון עצום, וזה כלי שדרכו יכולתי למצוא מישהי שמתאימה במיוחד בשבילי". 

עצה של ממליץ

לפני כחמש שנים הוקם בהמלצתו החמה של הרב שלמה אבינר האתר 'שושבינים', המנוהל על ידי העמותה 'כולנו שדכנים-לב אחד'. האתר מנוהל על ידי צוות של כ-15 מתנדבים, אשר עוזרים ומפעילים את האתר ברמה היומיומית. יוסף לויאן, תושב בית אל ועובד בחברת היי טק, מנהל את האתר בהתנדבות יחד עם דניאלה שהואט, מנהלת חשבונות במקצועה ותושבת בית אל. "הכל מנוהל בהתנדבות על ידי אנשים שרוצים לעשות טוב לעם ישראל", מציינת דניאלה בהערכה.

באתר מאגר של אלפי רווקים ורווקות, בעיקר בני ובנות הציבור הדתי-לאומי. כדי להירשם לאתר נדרש ממליץ לכל אחד ואחת. "זה יכול להיות הורה, מכר או קרוב משפחה. הממליצים הם שיוזמים ונרשמים באתר באופן גלוי ופעיל. בכך אנחנו חוסכים מהרווקים את עוגמת הנפש של חיפוש ושל ייצוג עצמי בפני הפונים השונים, וגם את התשובות השליליות". תפקיד נוסף של הממליץ הוא ליווי הזוג בתחילת דרכו. "הממליצים נותנים את הדחיפה, את העצה החכמה. הממליץ יכול גם להעביר מסרים חשובים בין הצדדים". 

השימוש באתר הוא חינם, אולם במידה והזוג לבסוף נישא הוא נדרש לשלם דמי שדכנות על סך 2,000 שקלים כל אחד, "תשלום שמיועד לטובת הרווקים הבאים בתור". עד כה, מספרת דניאלה, נישאו דרך 'שושבינים' קרוב למאה זוגות. 

למנהלי 'שושבינים' התברר שהדרישה מהשטח היא לאתר היכרות של ממש, שבו הפנויים והפנויות עצמם ייטלו חלק אקטיבי בחיפוש. בימים אלו משיקים 'שושבינים' אתר היכרויות חדש לדתיים - 'מתאימים'. "הרגשנו את הצורך באתר מהסוג הזה. שמנו לב לעובדה שהשימוש באתרי היכרויות הולך ומתרחב בציבור שלנו, זה מה שעובד היום. בנים, אגב, מעדיפים את זה הרבה יותר מבנות. הם מעוניינים להיות יותר אקטיביים בחיפוש ויותר דיסקרטיים. הבנו שיש כאלו שלא מעוניינים במתווכים", מסביר לויאן. באתר החדש הושקעו למעלה ממאה אלף שקלים. "אנחנו מקווים שזה יעזור לכמה שיותר חבר'ה להתחתן". האתר החדש יעבוד במקביל לאתר הוותיק. "שושבינים ימשיך לתת שירות בשיטת הממליצים, וכל אחד יוכל לבחור להשתמש בדרך המתאימה לו ביותר". 

דניאלה שהואט קוראת למחנכים לטפל בתופעת הרווקות המאוחרת כבר בגיל צעיר. "צריך לחנך את הנוער לחשיבות הרבה של הקמת בית בישראל. העולם היום הוא מאוד תחרותי. הצעירים עסוקים יותר בבניית קריירה ופחות בבניית בית. ואז, בגיל 35, הם לפתע מתעוררים וקולטים מה הפסידו וכמה קשה בשלב שהם נמצאים לבנות פתאום מסגרת חדשה. חשוב להבין את ההשלכות החמורות של הרווקות המאוחרת. זה פוגע במדינה ובבית היהודי. הכי טוב זה להיבנות יחד", היא מציינת.