בשבע 529: יעלון מעריך: הבית היהודי יהיו בממשלה

ראיון עם ח"כ משה (בוגי) יעלון, משנה לראש הממשלה ושר לנושאים אסטרטגיים (ליכוד)

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ' בשבט תשע"ג

לצד העיסוק בענייני קואליציה, הועלה השבוע החשש שהנשק הכימי הסורי ייפול לידיים בעייתיות. עד כמה אפשרי תרחיש כזה? 

"אנחנו לא מתערבים במלחמת האזרחים שם. אנחנו עוקבים ורואים בשנתיים האחרונות את איבוד השליטה של אסד, אך מה שמעניין אותנו זו ההגנה על עצמנו, ואכן כשהיה ירי לעבר רמת הגולן הגבנו והמסר נקלט. במקביל אנחנו עוקבים בדאגה אחר אפשרות שנשק כימי ואחר יעבור לידיים בלתי אחראיות. זה מעסיק אותנו, אם כי עדיין לא ראינו שתרחיש כזה קורה".

מדברים על היאחזות גורמי האופוזיציה סמוך למוקדי הנשק הזה. האם אנחנו קרובים לרגע שבו נתערב במתרחש שם?

"אנחנו לא היחידים שעוקבים. הנושא מעסיק את השכנות האחרות שלנו כמו ירדן וטורקיה, וגם מעצמות כמו ארה"ב ורוסיה, ולכן שאלת ההתערבות שלנו אינה שאלה מיידית. כאשר מדברים על האופוזיציה שם, יש גורמים שהודיעו מראש שאין בכוונתם להשתמש באמצעים כמו הנשק הכימי. לעומת זאת, יש גם גורמים כמו אל-קאעידה שמאוד לא רצוי שהחומר יגיע לידיהם. הדברים מחייבים דיון מדוקדק במי מדובר".

נתניהו שלח את האלוף עמידרור למוסקבה להסביר שם את הדאגה הישראלית. יש לנו שם אוזן קשבת?

"לא מהיום אנחנו חולקים את הדאגות שלנו עם מדינות רבות, כולל ממשלת רוסיה, ואנחנו שומרים על ערוצים פתוחים מולם. מטבע הדברים בחלק מהנושאים האינטרסים משותפים ובחלק לא, ולשם כך נשמרים הערוצים הפתוחים הללו. אינני יודע כעת להגיד אם תשובתם תהיה הבנה והסכמה מוחלטת לעמדתנו".

בזירה האיראנית: יש שמועות סותרות לגבי פיצוץ במתקן בפורדו. האיראנים מכחישים. ידוע לנו משהו על כך?

"בשלב הזה אני יכול להגיד ששמעתי על כך מהעיתונות".

סוגיית השוויון בנטל, שבה טיפלת לא מעט בקדנציה האחרונה, עומדת להיות מרכזית במשא ומתן הקואליציוני. יש סיכוי לנוסחה שתוביל את לפיד ואת החרדים לממשלה אחת?

"בהחלט. ניתן להגיע למתווה שיביא להגברת השוויון בנטל, בעיקר על ידי הגדלת מספר החרדים שישרתו בצה"ל או בשירות לאומי ואזרחי, וכמו כן שירות ערבי, בעיקר שירות אזרחי. הדברים כבר נעשים בשנים האחרונות. הראיה היא שמ-90 משרתים בשנת 1999 ו-300 משרתים ב-2007 כיום יש קרוב ל-3,000 משרתים בצה"ל ובשירות לאומי אזרחי, ועוד 2,400 ערבים שמשרתים בשירות לאומי אזרחי. אם היינו פותחים עוד מסלולי שירות היינו מפנים משרתים נוספים. לכן אני סבור שנכון לעסוק בקביעת יעדים מוגדלים משנה לשנה ולא בכמה לומדי תורה יישארו. יש הדרגתיות מתחייבת. אחרי 64 שנים לא אבחת חרב תפתור את הבעיה. גם הצבא צריך להיערך, וכך גם המשק, להרחבת מעגל השירות האזרחי".

ומתווה כזה יזכה להערתך להסכמת הצדדים?

"אני מעריך שבמשא ומתן נדבר על העקרונות ואני מקווה שמי שינהל אותו, לא רק לפיד, יגלה אחריות והבנת המציאות, באופן שכולם יוכלו לאכול את הענבים ולא רק לריב עם השומר...".

אתה סבור שהסכמות ניתן יהיה למצוא גם עם יהדות התורה, או שכרגע רק ש"ס על הפרק?

"ניתן להגיע להסכמות מקובלות גם עם יהדות התורה. רבניהם היו שותפים בהקמת הנח"ל החרדי ובהגדלת מספר המשרתים במסגרת המסלולים הטכנולוגיים ובמסלולי השירות האזרחי. ניתן להגיע להליכה משותפת".

'הבית היהודי': נראה שנתניהו מבקש להזחיל את בנט לממשלה. הוא מתעלם ממנו, מתקשר אליו רק אחרי יומיים. מנסים להנמיך את קומתו? 

"לדעתי לא. הפנייה ל'יש עתיד' נעשתה כי מדובר במפלגה השנייה בגודלה ונכון היה לפנות אליה. אבל כשאני מסתכל על הקואליציה האפשרית, אני רואה קואליציה רחבה ויצירה כיעד להשגה ובתוך כך גם הבית היהודי, גם יש עתיד והחרדים. ואם אחרים כמו לבני מוכנים להתיישר על פי המדיניות שלנו ניתן ליצור כאן קואליציה רחבה".

אמר לי השבוע ח"כ מהליכוד שאם 'הבית היהודי' לא יהיו בממשלה זה לא יהיה מסיבות אישיות של יחסי בנט-נתניהו, אלא בגלל תכניות מדיניות מדאיגות של ראש הממשלה. יש בזה משהו?

"למה לעסוק במצבים היפותטיים? אני מעריך שהבית היהודי יהיו בקואליציה".

לפיד ואולי גם לבני צפויים להעלות במושא ומתן גם את הנושא המדיני. נראה שאם הם יתבעו שאחד מקווי היסוד יהיה נאום בר אילן נתניהו יתקשה לסרב.

"כידוע, בארבע השנים האחרונות עם נאום בר אילן, עם הקפאה ועם יד מושטת לפלשתינים, מי שסירב היה הצד שלהם. ולכן אני מציע שלא נריב בינינו על משהו שהוא דמיוני בשלב הזה, כי בצד השני אין פרטנר שמוכן אפילו לבוא לשולחן גם אם על פי נאום בר אילן".

ולהערכתך לפיד ולבני יסתפקו בכך או שידרשו מעשים, כלומר מפגשים ולו"ז מול אבו מאזן?

"בוא נראה שהם מביאים את אבו מאזן. קראנו לו לשבת לשולחן והוא התחמק. הוא סירב להצעות אמריקניות ולהצעות הקוורטט. אני מציע שלא נתקוטט בינינו כל עוד הגעתו של אבו מאזן לשולחן היפותטית".

לפני הבחירות הקפיא היועמ"ש את המהלכים לאשרור דו"ח לוי עד להרכבת הממשלה הבאה. כעת, כשלפיד מופז ואולי גם לבני ומופז בדרך לממשלה, נראה שזה מתרחק עוד יותר.

"ראשית, את ליבת דו"ח לוי הממשלה אימצה בהחלטה, שמשום מה זכתה להתעלמות התקשורת. זה קרה מיד לאחר הבאת הנושא הפלשתיני לאו"ם. אימצנו את ליבת הדו"ח, שהיא הגדרת השטח ביו"ש כשטח במחלוקת ולא כשטח כבוש. כל השאר הוא עניין של יישום באחריות משרד הביטחון מטעם הממשלה, ואכן מהבחינה הזו יש המתנה להקמת הממשלה, ואז תבוא שאלת היישום שבעיקרה היא שאלה ביורוקרטית".

זה יהיה מקובל על שותפים כמו לבני, מופז ולפיד?

"אני מעריך שיהיה להם מה לומר בעניין מדיניות ההתיישבות, אבל בסופו של דבר הרי בממשלה הקודמת מפלגת העבודה היתה ולא לכל דבר היא הסכימה, ובכל זאת דברים בוצעו – אישור יישובים, שינוי מדיניות התשובות לבג"ץ, האוניברסיטה באריאל וכו'. לכן בסופו של דבר הממשלה לא תלויה בסיעה אחת אלא בציר המרכזי שלה, ובמשא ומתן הקואליציוני נתעקש שהמדיניות שלנו היא שתקבע".

ובנימה אישית. הפרשנים טוענים שאתה המועמד המוביל לתיק הביטחון, אבל גם שנתניהו יעדיף לתפקיד את מופז מחשש להעצמת כוחך הציבורי כמי שאולי יהיה יורשו בעתיד. איך אתה רואה את הדברים?

"אני קורא את הרכילות והספינים, סחרירים בעברית. אני רואה אותם כמזהמים את הדיון הציבורי".

יאיר לפיד אומר שבבחירות הבאות בכוונתו להתמודד על ראשות הממשלה והוא מעריך שהוא גם ינצח. הוא ימצא אותך מתמודד מולו?

"אני מעדיף קודם כל צניעות, צבירת ניסיון מוכח וכן הלאה ורק אחר כך לדבר. כשסיימתי קורס קצינים לא חשבתי שאהיה רמטכ"ל ולא הכרזתי על כך והגעתי לזה".

ולגביך, כמי שעבר כבר את קורס הקצינים וקורס המח"טים, תתמודד על רמטכ"לות הממשלה?

"אני מעדיף להשאיר את העניין הזה לבוא העת. כעת יש לליכוד ראש ממשלה מכהן וכולנו מתייצבים מאחוריו כדי לחזק אותו. זה מקור הכוח שלנו".