בשבע 529: חדשות המגזר: חתונה בצל הטרור, יובל לקיבוץ ועוד...

רבקי גולדפינגר , כ' בשבט תשע"ג

אלמנת הפיגוע אלישבע חי, אם לשבעה, נישאה בשנית: "זה נס גדול"

השבוע (ב'), שלוש שנים מאז נרצח בפיגוע בעלה הרב מאיר חי הי"ד, התחתנה אלמנתו אלישבע בשנית. אלישבע, אם לשבעה, נישאה לגיל אפרתי, עובד סוציאלי רווק בן 50 מירושלים. 

כבר עם תום שבעת ימי האבל על בעלה החליטה אלישבע כי תמשיך לגדל את שבעת ילדיה, שהקטן בהם היה תינוק בן חודשיים בלבד, בדרכו השמחה והמאמינה של אביהם, הרב מאיר הי"ד. בשיחה עם 'בשבע' היא מציינת בהערכה את התמיכה שקיבלה מעמותת 'משפחה אחת' לאורך השנים. "מדובר באנשים מדהימים שמלווים אותי ואת הילדים בכל הקשיים וההתמודדויות, ואני חייבת להם הרבה מאוד. האמת שלא חשבתי שאתחתן עוד לעולם. היה לי חיבור מאוד גדול עם מאיר. אבל בזכות משפחה אחת זכיתי להגיע לרגע הזה".

בשנה וחצי האחרונות פעילה אלישבע בארגון השידוכים ישפה. "החלטתי שבמקום לקטר על כל כך הרבה רווקים סביבי, עדיף שאעשה למענם". את בעלה גיל אפרתי פגשה דרך פעילות בארגון. "ברוך השם, זכינו. זה פשוט נס גדול", אומרת אלישבע. את ההחלטה להינשא בשנית קיבלה לאחר ביקור בקברו של בעלה. "הרגשתי שהוא ממש דוחף אותי להתחתן שוב. חשתי שהוא מגן עליי ומלווה אותי".

הזוג הטרי גר עם שבעת ילדיהם בשכונת מפוני חומש ושא-נור ביישוב שבי שומרון. "מגיע קרדיט גדול מאוד לבעלי גיל", מציינת אלישבע בכנות. "לא מובנת מאליה הנכונות שלו להיכנס למורכבות הזו. אבל יש לו נכונות לראות את מה שטוב וחיובי ולא לחשוש מעבודה קשה. אני חושבת שיש פה מסר לעולם הרווקים", היא אומרת, ומבקשת להמשיך להתפלל למענה: "לאורך שלוש השנים האחרונות עם ישראל החזיק אותי בזכות התפילות שלו. נשים התפללו למעני. אני מבקשת להמשיך ולהתפלל עליי, שכמו שהייתי בחושך ובחסדים גדולים הצלחתי להתמודד, אצליח להתמודד גם עכשיו, כשאני באור".

הרב מדן: להכניס לוחמים לדובר צה"ל, זו פעילות שמכריעה מלחמות 

ערב עיון לזכרם של לוחמי שיירת הל"ה נערך לפני שבוע בבית ספר שדה כפר עציון, ובו דנו בסוגיית טוהר הנשק ומוסר הלחימה בצה"ל. בין המשתתפים היו מנהל בית ספר שדה כפר עציון ירון רוזנטל, האלוף גרשון הכהן וקצין מילואים ראשי תת אלוף הושע פרידמן. 

ראש ישיבת הר עציון, הרב יעקב מדן, נכח באירוע והתייחס בדבריו לפעילות יחידת דובר צה"ל. "היום צריך לדעת תקשורת, ואיך שהיא פועלת במלחמה", אמר הרב מדן, "זה לא חלק מהטקטיקה, אלא חלק מהאסטרטגיה. מלחמות יכולות לקום וליפול על השאלה הזו, ואני לא מדבר כרגע על אמינות התקשורת". 

עוד ציין הרב מדן את החשיבות הרבה של שירות חיילים קרביים דווקא בדובר צה"ל: "אני חושב שבדוברות צה"ל צריכים להיות חיילים קרביים. אני חושב שאת המקצוע הזה צריכים ללמוד, וצריכים ללמוד אותו היטב. הם צריכים לעבור קורסים לא פחות מאשר במורן ובמגלן. הם צריכים לדעת איך לעשות את זה ואיך לצלם את זה, והם צריכים לחרף את נפשם בשביל כך. במצב הנוכחי אנחנו צריכים להעביר קורסים של חצי שנה ולהכניס לוחמים לדובר צה"ל, ולא לשבץ שם חיילים שלא מתאימים לשום דבר. אלמלא דו"ח גולדסטון ופרסומו ברחבי העולם, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא היה מהסס לפעול ולהרחיב את מבצע עמוד ענן".  

מתנדבת במוקד הביטחוני באפרת סיכלה את ניסיון החדירה ליישוב

ביום שישי שעבר סוכל ניסיון חדירה לאפרת שבגוש עציון על ידי מתנדבת שירות לאומי במוקד הביטחוני. במוקד משרתות כיום מספר מתנדבות בשנת שירות, אשר מאיישות אותו ללא הפסקה. תפקידן לתצפת על הצירים הסמוכים לאפרת, תוך ערנות מתמדת לכל תזוזה בשטח. בנוסף לכך, הן נותנות מענה עירוני לתקלות ולפניות התושבים בשעות שבהן המוקד העירוני אינו מאויש. בתחילת השבוע (א') הגיע שר-שלום ג'רבי, מנכ"ל מנהלת השירות האזרחי-לאומי, לסיור ומפגש עם המתנדבות. 

ג'רבי ביקר במוקד הביטחוני, שם נפגש עם מתנדבות השירות הלאומי ושמע מהן על השתלשלות אירועי יום שישי. המתנדבות סיפרו כי סמוך מאוד לכניסת השבת זוהתה תזוזה חשודה של אדם שהלך על ציר מרכזי הסמוך לתחנת אוטובוס מחוץ ליישוב. לפתע החל לחרוג ממסלול ההליכה הרגיל ונכנס לשדות המובילים לבתים בחזית היישוב. מיד כשזוהתה במכשירי התצפית התנועה החשודה, הפעילו המתנדבות את נוהל החירום והזעיקו את כוחות הביטחון של היישוב, תוך הכוונתם המדויקת למקום שבו נמצא החשוד. הכוחות הגיעו למקום בתוך זמן קצר מאוד ותפסו את החשוד.

ראש המועצה, עודד רביבי, שיבח את פעילותן של המתנדבות. מנכ"ל המנהלת, שר-שלום ג'רבי, ציין את תרומתן של המתנדבות במוקדים הביטחוניים לביטחון המדינה גם ביישובים אחרים בארץ.

תלמיד ישיבת בני חיל בקדומים נדקר בצומת תפוח

משה סלינסקי, תלמיד ישיבת בני חיל בקדומים, המיועדת לתלמידים בעליי קשיי למידה, נדקר השבוע (ג') על ידי מחבל פלשתיני בצומת תפוח שבשומרון בשעה שנסע לביתו בירושלים. סלינסקי נפצע באורח בינוני בבטנו והובהל לבית החולים. 

מנכ"ל הישיבה, אלון מולדובן, שהגיע אל בית החולים דקות ספורות לאחר האירוע, כבר חווה בעבר אירועים קשים עם תלמידי הישיבה שהסתיימו בצורה טרגית. בחודש ניסן תשס"א נרצחו תלמידי הישיבה נפתלי לנצקרון ואלירן רוזנברג הי"ד בפיצוץ מחבל מתאבד. שנה אחר כך נרצח בפיגוע תופת תלמיד הישיבה נחמיה עמר הי"ד במרכז קניות בקרני שומרון. 

ישיבת בני חיל, המונה 120 תלמידים, שוכנת במבנים זמניים. בעקבות הפיגועים הקשים הוחלט להקדיש את מבנה הקבע של הישיבה לזכר תלמידיה שנרצחו. לאחר שנים ממושכות של הליכים, עלו דווקא השבוע הטרקטורים לשטח. הרב חיים גולדברג, ראש הישיבה, אומר כי "לצערנו, פיגוע הדקירה של תלמידנו משה סלינסקי נתן לנו תזכורת כואבת לסיבות שהביאו להקמת בניין הקבע". 

הרב גולדברג מציין כי בישיבת 'בני חיל' לומדים תלמידים בעלי קשיים לימודיים מאובחנים, שחוו בעבר סדרה של כישלונות ומצאו ב'בני חיל' מקום שבו הם יכולים להצליח. "מטבע הדברים, מגיעים אלינו תלמידים ממקומות רבים בארץ. חיזוק הישיבה והמשך בניית בניין הקבע הם התשובה לניסיונות לפגוע בתלמידינו".

יום גוש קטיף: מאות בתי ספר פנו לקבלת חומרי למידה על היישובים

השבת יחול התאריך כ"ב בשבט, יום גוש קטיף במערכת החינוך. התאריך נקבע לציון היום שבו עלה לקרקע היישוב הראשון של גוש קטיף, נצר חזני, לפני 36 שנים. מאחר שהשנה התאריך חל בשבת, הוחלט כי בתי הספר יערכו את פעילויותיהם בנושא במהלך השבועיים הקרובים.

לשם כך הקים מרכז קטיף להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון מאגר פדגוגי גדול הכולל מערכי שיעור לכיתות השונות, כרזות, טקס בית ספרי, מצגות וסרטים אותם יוכלו המורים להעביר לתלמידים. במרכז קטיף מדגישים שהמטרה של יום כ"ב בשבט אינה העיסוק בזיכרון העבר גרידא, אלא העצמת סיפור גוש קטיף תוך שילובו בתהליך החינוכי של התלמידים בנושאים ערכיים כמו אמונה, מדינה, ציונות והתיישבות. מוכי בטר, מנהל מרכז קטיף: "יום השנה במערכת החינוך הוא כלי הכרחי על מנת לשמור על מורשת גוש קטיף גם בקרב הדור הצעיר".

ואכן, למעלה מ-700 בתי ספר מכל רחבי הארץ, תיכוניים ויסודיים, דתיים וחילוניים, כבר הזמינו את ערכת הלמידה. בערכה ניתן למצוא מגוון פעילויות חינוכיות בנושא סיפורו של גוש קטיף כחלק מהמפעל הציוני, התמודדות עם סוגיות של זהות אישית, זהות קולקטיבית וזהותה של המדינה, וכן חומרים לדיון בדרכים לניהול מחלוקת בחברה יהודית-דמוקרטית וגיבוש עמדות מנומקות בדילמות העומדות על סדר היום הציבורי במדינה. השנה תתקיים גם תחרות בית ספרית נושאת פרסים הכוללת תערוכה בנושא גוש קטיף.  

תכנית 'חי רועי' - בוגרי תורה וצבא ישתלבו בשירות הציבורי

תכנית הלימודים החדשה 'חי רועי' יוצאת לדרך. התכנית, בשיתוף המכינה הקדם צבאית 'בני דוד' בעלי ואוניברסיטת אריאל, מאפשרת לבוגרי צבא בעלי רקע תורני להמשיך לעסוק בעיצוב אישיותם התורנית-אמונית במקביל ללימודיהם האקדמיים באוניברסיטת אריאל. בוגרי התכנית יוכלו להשתלב בהמשך כמנהיגים במסגרת השירות הציבורי. 

מייסדי התכנית מסבירים כי הרקע להקמתה הוא ההכרה בכך שבוגרי הצבא בעלי רקע תורני מהווים גרעין מנהיגותי איכותי המוכן לתרום לאורך שנים רבות לחברה ולמדינה. יחד עם זאת, הם זקוקים לתנופה רוחנית מחודשת לאחר שירות צבאי ממושך ותובעני, ובהמשך גם לסיוע בהשתלבותם בחיים האזרחיים. 

התכנית מתוכננת לצאת לדרך בשנת הלימודים תשע"ד בעלי, והלימודים האקדמיים לתואר ראשון יתקיימו באוניברסיטת אריאל. בוגרי התכנית יקבלו סיוע להשתלבות בשירות המדינה וברשויות המקומיות במגזר השלישי. במקביל ללימודי התואר הראשון, ישתתפו התלמידים בתכנית הכשרה חוץ אקדמית והכשרה במיומנויות אישיות ובליווי אישי וקבוצתי, שיכלול התנסות מקצועית בשירות הציבורי.

יובל לקיבוץ הדתי מעלה גלבוע: "אנחנו עם הפנים קדימה"

בשבת שעברה ציינו חברי הקיבוץ הדתי מעלה גלבוע את שנת היובל להיווסדו. תחת הכותרת 'שבת של נטיעות בזמן', התכנסו התושבים בליל שבת במועדון הקיבוץ והאזינו לסיפורים מפי דור המייסדים על קורות הקיבוץ, בימים שעוד היה היאחזות נח"ל. לנוכחים הוצגה תערוכת תמונות נוסטלגית. לאחר תפילת שחרית התקיים קידוש חגיגי לכלל החברים, ומיד לאחריו נערכו סיורים בקיבוץ על ידי המייסדים. 

תחילתו של הקיבוץ לפני חמישים שנה כהיאחזות נח"ל, ושמו בתחילה היה מצפה גלבוע. מיד לאחר מלחמת ששת הימים יושב המקום על ידי אנשי הקיבוץ הדתי. לפני למעלה מעשור, בעקבות קשיים כלכליים, עמד הקיבוץ בפני משבר וכמעט פורק. כיום כלכלת הקיבוץ יציבה יותר. ענפי הפרנסה העיקריים בקיבוץ הם חקלאיים: גידול גזר, רפת חלב ותרנגולי הודו. בקיבוץ פועלת ישיבת הקיבוץ הדתי, המשלבת לימוד תורה עם חיי מעשה ושירות צבאי.

בשיחה עם 'בשבע' מתארת אסתר אלכסנדר, ארכיונאית הקיבוץ, שבת מרגשת במיוחד. "מדובר בציון דרך משמעותי עבורנו. הקיבוץ עבר עליות ומורדות, ובימים אלו הוא בסימן של צמיחה. נכון להיום הקיבוץ במגמת התרחבות וישנם מגרשים רבים המיועדים לבנייה. אנחנו עם הפנים קדימה". שנת היובל תצוין בחודשים הקרובים באירועים חגיגיים נוספים.

מבזקים

חידון תנ"ך אזורי למבוגרים בשומרון 

חידון התנ"ך האזורי השלישי למבוגרים התקיים בשבוע שעבר בקרני שומרון. החידון נערך בחסות 'תו"ם גלעד' לזכרו של החייל גלעד סרי ז"ל. בתואר חתן התנ"ך זכה יאיר עטרי, רבש"ץ הישוב יקיר.

ערוץ מאיר גם בהוט

החל משבוע הבא יעלה לאוויר 'ערוץ מאיר - יהדות באהבה' הפועל תחת חסותו של מכון מאיר, לרשת הכבלים הוט. הערוץ ישדר תכנים מקוריים למגוון קהלי יעד והוא ישודר במשך 24 שעות ביממה.

בית טובי העיר בביקור במוסדות מגדל אור

דיירי בית טובי העיר ביקרו במוסדות 'מגדל אור' במגדל העמק, בראשותו של הרב יצחק דוד גרוסמן. האורחים התרשמו מהפעילות החינוכית החשובה עם ילדי ישראל. בעוד שבועיים תתקיים חגיגת בר מצוה של ילדי גרוסמן בבית טובי העיר. 

חתונת המאה של צוות משמחים

בימים אלו מציינים חברי ההנהגה הצעירה של הבית היהודי את 'חתונת המאה' - החתונה מספר מאה שבה נטלו חלק כדי לשמח את החתן והכלה. למעלה משלושת אלפים צעירים וצעירות השתתפו עד כה בחתונות.