גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 530ראשיהפצה

חוקים הם לפעמים - על דעת עצמי

07/02/13, 01:27
אבי סגל

הבעיה עם מערכת בחירות בישראל היא זיכרונו הקצר של הציבור. כעת, משנאלמו תרועות הפסטיבל, כולנו כבר עסוקים בנושאים אחרים, כמו הרכבת קואליציה, הפצצת סוריה ושריר הירך האחורי של כדורגלני הפועל תל אביב. כל הניתוחים על תוצאות הבחירות כבר נאמרו, כל התרחישים על הרכב הקואליציה כבר שוערו (מן הסתם, למעט הקואליציה שתורכב בפועל), אבל תהליך הבחירות עצמו זה כבר חדשות האתמול. איש לא יטרח לעדכן ולשפר אותו, איש לא יתבע את עלבונו, איש לא ינסה לכלול אותו במשא ומתן כתנאי לכניסה לקואליציה.

בעניין זה אני מרשה לעצמי להיתלות באילן עם קול גבוה, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליקים רובינשטיין. במהלך מערכת הבחירות טען רובינשטיין כי יש לעדכן את חוק דרכי התעמולה, אחרי שהוא וגם השופטים שקדמו לו בתפקיד נאלצו לאכוף את החוק הקיים והמיושן. ובכן, מדור זה מרים את הכפפה ומשגר אל הכנסת מספר הצעות חוק דחופות בנושאי התעמולה, יום הבחירות והכנסת הנכנסת. יש לקוות כי לפחות חלק מההצעות יתקבלו בכנסת הקרובה, אחרת איאלץ להצטרף לפוליטיקה בעצמי, ואז באמת לא יישאר אף אחד בתקשורת המודפסת. הנה זה בא:

א. כידוע, הליכוד היא מפלגת השלטון הנצחית, עם 'ביתנו' או בלעדיו, והתמודדותה בבחירות דורשת ממנה משאבים שמפריעים לה לנהל את המדינה. כדי לחסוך זמן, כסף ואנרגיה, וגם כדי לחסוך מאיתנו קמפיינים מטופשים ומזיקים, יש לאפשר לליכוד להמשיך לשלוט בלי צורך לעמוד לבחירה. בדומה לחישוב הצריכה בחשבונות חשמל, מספר המנדטים של הליכוד בכנסת הבאה יחושב לפי אומדן המבוסס על ניסיון העבר. שיטת החישוב תהיה פשוטה אבל די מדויקת: שלושה חודשים לפני הבחירות תבדוק ועדת הבחירות המרכזית כמה מקבל הליכוד בסקרים, ומזה תוריד 15.

ב. הבחירות האחרונות הוכיחו סופית כי שלילי זה פאסה – העם תומך במסרים חיוביים, רצוי בצירוף ציפורים ופרחים וכוכבי מדיה חתיכים. הבעיה היא שלחלק מהמפלגות אין ברירה אלא לפרסם תשדירי תעמולה שליליים, כי זה כל מה שהם יכולים להציע לציבור הרחב. על כן אני מציע שבתשדירים, במודעות בעיתונים או בשלטי פרסום הכוללים מסרים שליליים – תצורף בתחתית המודעה או המסך ההודעה: "מצטערים, אין לנו דבר טוב אחד להגיד על עצמנו". אמנם נכון היה להתיר בחוק רק מסרים נעימים וחיוביים. אבל אם נאסור לחלוטין פרסום תעמולה לעומתית נגד מפלגות ואנשים יריבים, איך מפלגה כמו ש"ס תוכל להמשיך להתקיים? רגע, אולי עליתי פה על משהו.

ג. תופעה איומה אחרת של הבחירות האחרונות היתה הקמת מפלגות חדשות על ידי מועמדים שנדחקו לאחור במפלגותיהם הישנות. על המחוקק לקבוע כי מעתה והלאה יוכל מועמד לרוץ לכנסת בימי חייו לכל היותר בשתי מפלגות שונות. לאחר מכן לא יוכל להצטרף למפלגה שלישית ובוודאי לא לייסד אותה, וזאת בתנאי שהמפלגות הקודמות שלו עדיין קיימות. באופן חריג יש להתיר לחברי מפלגת 'התנועה' למצוא לה שם של ממש, מבלי שזה ייחשב כמעבר ממפלגה קיימת לחדשה.

ד. לאור הדיווחים על זיופים לכאורה-ולא-לכאורה בקלפיות השונות, הגיע הזמן להביא לאישור את חוק "אנחנו כבר במאה ה-21 אם לא אכפת לכם". לפי ההצעה, כל חדר קלפי במדינה יצולם ויוקלט במשך כל יום הבחירות, וייבדק במהלך השבוע שאחריו באופן חלקי או מלא, עם או בלי הרצת הקלטה, על ידי נציגי כל המפלגות. בסך הכל כ-10,000 קלפיות, לא כזה סיפור יחסית לחשיבות העניין. לחילופין, אפשר להניח מצלמות אך ורק במקומות חשודים מראש, פלוס מצלמות אחדות בקלפיות של יהודים כדי למנוע רינונים על אפליה.
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא