בשבע 530: צליל מכוון

בני משפחת כהן המוזיקליים משלבים בהצלחה בין מוזיקה קלאסית לניגונים יהודיים, ולא שוכחים לצרף לחגיגה את חיליק פרנק

אמציה האיתן , כ"ז בשבט תשע"ג

'מעבר לצלילים', שבט אחים

דמיינו את המקרה הבא: אתם נוסעים ברכבכם לבד ומחפשים תחנת רדיו נורמלית. תוך כדי חיפוש נתקלתם ב'קול המוזיקה', שמשדרת באותו רגע קונצרטו של מוצרט או ויואלדי. האם אתם מעלים על פניכם עווית של גועל נפש ומריצים במהירות לתחנה הבאה, או שאתם מקשיבים בעניין לפחות עד שהקריין מתחיל להסביר באיזו שנה הוקלט הקונצרטו ומי הכנר הראשי? 

אודה ולא אבוש. אני שייך לקבוצה השנייה. אולי אלו שיעורי הנגינה שקיבלתי בשנות נעוריי, או שמא התשלום החודשי שאנחנו מעבירים לבית הספר למוזיקה בכדי להקנות לילדינו את אותו שאר רוח מוזיקלי. בדרך כלל איני מצליח לשלב את אותה אהבה קלאסית עם המדור הזה, שעוסק רובו ככולו בשירה כזו או אחרת. אבל הפעם הגיעה לידי ההזדמנות ולא ארשה לעצמי להחמיץ אותה. 

תחילה חידה: מה המשותף לרב דני כהן הקלרניטן, לדבורה בילינקי החלילנית, לרחל קנטרוביץ' הכנרית וליצחק כהן הצלם? ראשית, העובדה הביולוגית הפשוטה שהם כולם בני אותם אב ואם. ועוד משהו, כולם חברו יחד להוצאת האלבום 'מעבר לצלילים'. שלושה מנגנים והאחד צילם את התמונות לחוברת המושקעת (נחשו בעצמכם במי מדובר). 

זה התחיל בכלל ביום הנישואין של הוריהם. דבורה חיפשה עיבודים של שירים חסידיים בסגנון קלאסי, כדי לנגן יחד להורים המאושרים. לא, היא לא מצאה עיבודים ונאלצה להכין בעצמה. אך מה לנו כי נלין. בזכות אותו אילוץ זכינו והוקם ההרכב 'שבט אחים', ועוד יותר מכך זכינו כשהם החליטו להוציא אלבום פרי אותו הרכב. 

שנים של עבודה והתוצאה נפלאה. 'מעבר לצלילים' מביא לנו יצירות בסגנון קלאסי מנוגנות בכינור, קלרינט, חליל, נבל, פיקולו, צ'לו ואפילו קונטרבס. לא מדובר בסתם יצירות קלאסיות אלא בשירים ומנגינות ידועים ואהובים מתוך התפילה ומתוך זמירות השבת. איזה כיף לשמוע את 'מה ידידות' הקצבי והמתנגן בביצוע חליל וכינור. כמה נשמתי (אם אין מילה כזו, אתם יכולים לרשום אותה על שמי) 'י-ה אכסוף' כשהנבל מלווה אותו בעדינות אינסופית.

דבורה עיבדה ביד אמן את היצירות השונות, ויחד עם משפחתה וחברים אחרים הם הופכים את הזמירות המוכרות למשהו אחר לגמרי. לחלק מהשירים גויס חיליק פרנק עם הקלרינט שלו, ולמרות הכבוד הרב שאני רוחש לו (ואכן יש כבוד) נדמה לי שלא היה בכך צורך. הרב דניאל כהן עושה זאת היטב. גם הווירטואוזיות של דבורה בנגינת החליל לעיתים נשמעה לי קצת מוגזמת. היא שולטת בכלי ומנגנת היטב, אך כמות הגליסנדו (גלישה מהירה בין תווים) והעיטורים המוזיקליים לעיתים גודשת את הסאה.

בקיצור, מי שהמוזיקה הקלאסית מדברת אליו, ונעימות השבת והתפילה נוגעות בלבבו, ימצא באלבום הזה שעה ארוכה של קורת רוח אמיתית ועונג מוזיקלי צרוף.