בשבע 530: קונה עולמו בדקה

הסמארטפונים שכבשו בסערה את הקשב של בני הנוער מעוררים דאגה רבה בקרב מחנכים. יש המחרימים את המכשירים ואת המשתמשים, אחרים מעדיפים להתעלם. אבל יש גם מי שמנסה להכניס למכשיר החכם קצת מחוכמתה של התורה.

שמואל אדלמן , כ"ז בשבט תשע"ג

לפני כחמש עשרה שנה שירת שמרון כהן כקצין ביחידה מובחרת. חיי הצבא והחברה החילונית מסביבו חיזקו בו את הצורך לקשר ישיר, ממוקד ויומיומי לעולם התורה. לאחר שחרורו, החליט שמרון לעשות מעשה וייסד חוברות בשם 'לכו לחמו בלחמי'. החוברות הקטנות הכילו דבר תורה יומי לחיילים, תזכורות חשובות וכן זמני היום במקומות הרלוונטיים לחיילים.

החוברת קצרה הצלחה ושמרון החליט לעבור מהמילה הכתובה למסר מוקלט. "העולם הסלולרי הפך בשנים האחרונות למרכזי בחיינו", הוא אומר, "הדרך הרלוונטית ביותר לחבר חייל לעולם התורה היא דווקא על ידי מכשיר הטלפון הנייד שלו". שמרון ששימש אז כר"מ במכינה בעצמונה, החל להקליט במכשיר הסלולרי שלו דבר תורה קצר ובו רעיון מהשיעור שזה עתה העביר, מתובל בדוגמאות מעשיות מעולם הצבא. ההקלטות נשלחו לכמה מתלמידיו ששירתו בצבא וזכו לתגובות נלהבות. ישיבות נוספות החלו לאמץ את הרעיון, וכך למשל ישיבת נצרים באריאל הוסיפה לדבר התורה המוקלט, שזכה לשם 'חיזוקית', גם טקסט ותמונות שעדכנו את החיילים על הנעשה בישיבה, בהודעת מולטימדיה אחת. כמה שנים נוספות עברו, שמרון כהן הפך לר"מ בישיבה התיכונית במודיעין והמכשירים הסלולריים הפכו לטלפונים חכמים. 

כהן רתם לעניין את אלעד ריכרדסון, אחד מתלמידיו בישיבה, המתמחה ביצירת אפליקציות. השניים בנו אפליקציה מקורית וחינמית בשם 'דקה תורה', המאפשרת למשתמשים לשמוע כל יום דבר תורה מפי מבחר רבנים מוכרים – כשאורכו של דבר התורה לא עולה על יותר מדקה.

"מאחורי 'דקה תורה' עומד רעיון פשוט", מסביר שמרון, "למרות שעדיף שאדם ישמע שיעור תורני באורך של עשרים דקות, שבו אפשר להעביר רעיונות בצורה מסודרת ומובנית, באופן מעשי אדם יעדיף את ההפך: לשמוע עשרים דברי תורה של דקה". האפליקציה המותאמת לכל סוגי המכשירים רשמה עד עתה הצלחה רבה. נכון להיום נרשמו כ-20,000 הורדות של האפליקציה ולמעלה מ-3,000 האזנות כל יום, כשהפרסום נעשה רק מפה לאוזן.

מלבד דברי התורה באפליקציה נכללים גם זמני היום, מצפן תפילה, החוברת 'לכו לחמו בלחמי' בגרסה מותאמת לנייד ואפשרות לתזכורת יומית. "דברי התורה באפליקציה מתאימים לכולם – למי שתקוע בפקק, לבחורי ישיבה, לחיילים, לאישה שמטפלת בילדים ולצערה לא מוצאת זמן או ריכוז בשביל לפתוח ספר ולסתם אנשים ששמחים להתמלא בתורה", מסביר שמרון ומגלה כי כיום הוא שוקד, מלבד פיתוח אפליקציות 'דתיות' נוספות, גם על פיתוח גרסאות מפולחות יותר של 'דקה תורה' - לנוער, לחיילים, לבנות שירות ואפילו לאנשי עסקים.