גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 530ראשיהפצה

רפואה שלמה

ההודעה המשמחת על היעלמות המחלה, היא רק תחילתה של דרך חדשה ומורכבת למחלימים ממחלת הסרטן. תופעות הלוואי ממשיכות להכביד על תפקודי היומיום בבית ועם בני המשפחה, והחזרה לעבודה עלולה להיות תהליך ממושך ולא מובן מאליו. במרכז 'מתחילים מחדש' מקבלים המבריאים מסרטן ליווי וייעוץ בכל תחומי החיים הנדרשים בתהליך השיקום מהמחלה. אנשי המרכז מספרים גם על מטופלים ששיפרו את איכות חייהם דווקא בזכות המחלה.
07/02/13, 01:27
עפרה לקס

יום אחד, אחרי שברכה זיסר שמעה יותר מדי פעמים את המשפט "היום העצוב ביותר שלי הוא היום שבו הודיע לי הרופא שאני נקי מסרטן", היא החליטה לעשות מעשה. הציפייה שמי שנרפא מסרטן יחזור לחיות חיים רגילים לא עלתה בקנה אחד עם המציאות, ולכן היא הקימה יחד עם 'עזר מציון' מרפאה למחלימים מהמחלה הקשה. ממה אנשים שנרפאו מסרטן צריכים להחלים? שאלה טובה, אלא אם כן אתה אחד מ-300 אלף המחלימים שחיים היום בישראל, ואז אתה יודע את התשובה היטב.

מטפלים ומטופלים במרכז 'מתחילים מחדש' עופר עמרם
שעה שלמה עם הרופא

הדלת של מרכז 'מתחילים מחדש' שבמרכז 'אורנית' בפתח תקווה מכניסה את הבאים לקליניקה שקטה ומהודרת, נעימה ומזמינה. המחלימים מגיעים לכאן ליום של חמש שעות, בו יפגשו בעלי תפקידים שונים, שכל אחד מהם יעניק אוזן קשבת ותשומת לב לפן אחר של האישיות שלהם. 

ציפי קסטנבום, מנהלת המקום, מסבירה שהקושי של המחלים מתחיל ביום הפרידה מהאונקולוג. עד עכשיו מישהו בדק את מצבו כמה פעמים בשבוע, אבל כשהחולה מוכרז בריא ההשגחה מסתיימת והוא נשאר לבד. עכשיו הוא אמור לראות רופא משפחה רק אם יש בעיה. את האונקולוג הוא יראה רק פעם בחצי שנה. ומה עושים עם החרדה ותופעות הלוואי? רופא המשפחה לא תמיד יודע לקשר אותן למחלה או לתרופות, האונקולוג עסוק מדי במלחמה בתאים הסרטניים של עוד עשרות מטופלים, וכל אחד זורק את המטופל לרופא האחר. 

הסביבה גם היא לא מקלה על המבריא. "המשפחה אומרת: גייסנו את הכל, כולם עמדו על הרגליים. או קיי, ומה אחר כך? הוא לא חוזר לעצמו פיזית, לא גופנית, יש עייפות, בעיות זיכרון, ואז גם קשה לחזור לעבודה. החברה לא מבינה מה הוא רוצה. אומרים לו: אתה בריא, תגיד תודה שאתה חי. אבל הוא לא חי טוב". בכל שנה מאובחנים כ-28 אלף חולי סרטן חדשים. רובם יחלימו, בעזרת ה', ויצטרפו למעגל של ה-300 אלף. "פעם, אם אובחנת כחולה סרטן בעצם קיבלת גזר דין מוות. היום זה לא כך, ומישהו צריך לתת לאנשים האלה תשובות". 

ד"ר צחי גור, רופא המשפחה והמנהל הרפואי של הקליניקה, מספר שכדי לבנות את המרכז ולתת מקסימום מענה למבריאים, נבנו כמה קבוצות מיקוד של מחלימים מסרטן וקבוצה אחת של בני משפחה. "שאלנו אותם האם יש צורך במרכז כזה ומה הם היו רוצים לעשות בו". ד"ר גור בדק גם מה קיים במרפאות למחלימים מסרטן ברחבי העולם, ולפני שנתיים נוסד המרכז. המחלים מגיע לרופא משפחה לפגישה של שעה שלמה (מתי בפעם האחרונה ביליתם אצל רופא משפחה יותר מרבע שעה והממתינים בחוץ לא דפקו בעצבים על הדלת?). "אנחנו עורכים לו ריאיון, בודקים את העבר הרפואי שלו, מנסים להבין מה עובר עליו היום ולבנות לו תכנית טיפולית בהתאם. חלק מתופעות הלוואי של הטיפולים הן מיידיות וחלק מופיעות אחר כך, והמבריאים לא תמיד מודעים לכך. אנחנו מסבירים להם, בהתאם למה שכל אחד עבר ולתרופות שניתנו לו, מה עלול להתפתח כדי שיוכל לפנות להתערבות בשלב מוקדם, וגם מספקים לו תכניות למניעה". לפני שהמחלים מגיע לכאן, הוא ממלא שאלון רפואי באתר 'מתחילים מחדש', וכך הצוות יכול להיערך לבואו.
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא