גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 530ראשיהפצה

התרגיל של בנט

הדיווחים על ברית בנט-לפיד גרמו להרמות גבה בקרב חלקים מבוחרי 'הבית היהודי', אבל בכירים במפלגה מסבירים כי מדובר בתרגיל פוליטי שמטרתו להכריח את נתניהו להכניס אותם לקואליציה. גורמים ב'בית היהודי' מנהלים במקביל הידברות עם יהדות התורה, והמגעים עם ש"ס מתנהלים בצל המשקעים שהותירה מערכת הבחירות. איך מחלקים את השוויון בנטל? מסתבר שלא כל חברי הבית היהודי מקבלים את מתווה לפיד.
07/02/13, 01:27
ניצן קידר

בימים של הרכבת הקואליציה, ספינים הם עניין שגרתי. עם זאת, המערכת הפוליטית עסקה השבוע רבות דווקא בברית שעליה דווח בתקשורת בהרחבה - שיתוף הפעולה המתרקם בין מפלגות הבית היהודי ויש עתיד. לפי אחת הגרסאות, שתי המפלגות הגיעו לסיכום בנושאים עקרוניים, וביניהם אף הסכם בנוסח: נכנסים יחד לקואליציה או נשארים יחד באופוזיציה. במפלגות החרדיות לא ממש אהבו את הדיווחים בנושא, שכן שם מצפים שהמפלגה הדתית-לאומית תצדד בגישתם בסוגיית גיוס בני הישיבות. חילופי דברים קשים נרשמו בין הבית היהודי לש"ס, למרות שההידברות בין שתי המפלגות נמשכת מתחת לפני השטח.
חברי הכנסת בנט ולפיד צילום: פלאש 90
מי שמנהל, בין היתר, את המגעים הקואליציוניים מטעם הבית היהודי הוא ח"כ אורי אריאל, שמאשר כי יש הידברות עם מפלגת יש עתיד. "יש ניסיונות להגיע להבנות ולתיאומים, אך אין הסכם שתולה כניסה של מפלגה אחת לקואליציה בכניסתה של השנייה", הוא אומר ל'בשבע'.
אריה דרעי אמר השבוע שאחרי שיאיר לפיד יחשוף את כל הקלפים, תבינו שאתם לא יכולים לשבת איתו בקואליציה. אתה מקבל את הדברים?
"אנחנו נמצאים בשיח עם כולם. נפגשנו עם המפלגות החרדיות באופן יומיומי. אנחנו במקביל יושבים גם עם אנשי לפיד ועם הליכוד. יש ניסיון להגיע לנוסחה מוסכמת בסוגיית הגיוס. אנחנו חושבים שאנחנו יכולים להיות המגשרים בנושא הזה, מתוך ההיכרות מצד אחד עם עולם הישיבות ומצד שני עם חשיבות השירות בצה"ל, ואנחנו עושים בזה מאמץ מאוד גדול מתוך תקווה שנצליח".
אתה לא חושש משותפות עם לפיד? הרי התכנית שלו למה שנקרא שוויון בנטל היא קיצונית בהרבה ממה שדובר עד כה.
"אנחנו חושבים שכולם צריכים לשאת בנטל, אבל מבקשים לקחת את כל הצדדים לנוסחה מוסכמת. הנשיאה בנטל היא לא דווקא בצבא, אלא בכל המסלולים המשיקים לו. גם ביש עתיד מבינים שקיים מסלול שנקרא 'תורתו אומנותו'. יש ויכוח על כמה בחורי ישיבות צריכים להיכלל בו. לדעתי המסלולים צריכים להיות ידידותיים למשתמש. כמו שיש אצלנו שירות לאומי לבנות ושירות משולב בישיבה לבנים, צריך להנגיש לחרדים מסלולים דומים, שלא יביאו לידי קונפליקט את האמונה ודרך החיים שלהם. גם לגבי דחיית הגיוס אנחנו חושבים שלא יקרה דבר אם יתחילו לשרת בגיל 22-20". 
צילום: פלאש 90
"לא להיות גלגל חמישי בממשלה"
משה קלוגהפט, שגם הוא חבר בצוות המשא ומתן של הבית היהודי ונחשב לגורם משפיע במפלגה, נשמע קצת פחות דיפלומטי ביחס לשותפות המפתיעה הנרקמת עם יש עתיד. "באופן עקרוני השאלה כרגע היא איך אנחנו מקיימים הבטחות שניתנו לבוחרים וכללו גם שמירה על עולם התורה באופן חד משמעי, אבל גם הפסקת המצב הקיים שבו ישנם חרדים שלא משרתים בצבא ולא לומדים תורה. המתווה לפיו מי שלא לומד חייב לשרת מתחיל להיות מקובל על החרדים. יש לציין שהמפלגה של יאיר לפיד נבחרה בקולות רבים של אנשי ימין, על אג'נדה אזרחית-חברתית, קיימה כנס השקה באריאל, והחליטה ללא היסוס להמליץ על בנימין נתניהו כראש הממשלה, בניגוד למפלגות שמאל. אנחנו פותרים ביחד בעיות רבות וכואבות לעם ישראל בתחום האזרחי, ולא פוגעים בכהוא זה בנושאים המדיניים החשובים לנו".
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא