בשבע 530: התרגיל של בנט

הדיווחים על ברית בנט-לפיד גרמו להרמות גבה בקרב חלקים מבוחרי 'הבית היהודי', אבל בכירים במפלגה מסבירים כי מדובר בתרגיל פוליטי שמטרתו להכריח את נתניהו להכניס אותם לקואליציה. גורמים ב'בית היהודי' מנהלים במקביל הידברות עם יהדות התורה, והמגעים עם ש"ס מתנהלים בצל המשקעים שהותירה מערכת הבחירות. איך מחלקים את השוויון בנטל? מסתבר שלא כל חברי הבית היהודי מקבלים את מתווה לפיד.

ניצן קידר , כ"ז בשבט תשע"ג

בימים של הרכבת הקואליציה, ספינים הם עניין שגרתי. עם זאת, המערכת הפוליטית עסקה השבוע רבות דווקא בברית שעליה דווח בתקשורת בהרחבה - שיתוף הפעולה המתרקם בין מפלגות הבית היהודי ויש עתיד. לפי אחת הגרסאות, שתי המפלגות הגיעו לסיכום בנושאים עקרוניים, וביניהם אף הסכם בנוסח: נכנסים יחד לקואליציה או נשארים יחד באופוזיציה. במפלגות החרדיות לא ממש אהבו את הדיווחים בנושא, שכן שם מצפים שהמפלגה הדתית-לאומית תצדד בגישתם בסוגיית גיוס בני הישיבות. חילופי דברים קשים נרשמו בין הבית היהודי לש"ס, למרות שההידברות בין שתי המפלגות נמשכת מתחת לפני השטח.
חברי הכנסת בנט ולפיד צילום: פלאש 90
מי שמנהל, בין היתר, את המגעים הקואליציוניים מטעם הבית היהודי הוא ח"כ אורי אריאל, שמאשר כי יש הידברות עם מפלגת יש עתיד. "יש ניסיונות להגיע להבנות ולתיאומים, אך אין הסכם שתולה כניסה של מפלגה אחת לקואליציה בכניסתה של השנייה", הוא אומר ל'בשבע'.
אריה דרעי אמר השבוע שאחרי שיאיר לפיד יחשוף את כל הקלפים, תבינו שאתם לא יכולים לשבת איתו בקואליציה. אתה מקבל את הדברים?
"אנחנו נמצאים בשיח עם כולם. נפגשנו עם המפלגות החרדיות באופן יומיומי. אנחנו במקביל יושבים גם עם אנשי לפיד ועם הליכוד. יש ניסיון להגיע לנוסחה מוסכמת בסוגיית הגיוס. אנחנו חושבים שאנחנו יכולים להיות המגשרים בנושא הזה, מתוך ההיכרות מצד אחד עם עולם הישיבות ומצד שני עם חשיבות השירות בצה"ל, ואנחנו עושים בזה מאמץ מאוד גדול מתוך תקווה שנצליח".
אתה לא חושש משותפות עם לפיד? הרי התכנית שלו למה שנקרא שוויון בנטל היא קיצונית בהרבה ממה שדובר עד כה.
"אנחנו חושבים שכולם צריכים לשאת בנטל, אבל מבקשים לקחת את כל הצדדים לנוסחה מוסכמת. הנשיאה בנטל היא לא דווקא בצבא, אלא בכל המסלולים המשיקים לו. גם ביש עתיד מבינים שקיים מסלול שנקרא 'תורתו אומנותו'. יש ויכוח על כמה בחורי ישיבות צריכים להיכלל בו. לדעתי המסלולים צריכים להיות ידידותיים למשתמש. כמו שיש אצלנו שירות לאומי לבנות ושירות משולב בישיבה לבנים, צריך להנגיש לחרדים מסלולים דומים, שלא יביאו לידי קונפליקט את האמונה ודרך החיים שלהם. גם לגבי דחיית הגיוס אנחנו חושבים שלא יקרה דבר אם יתחילו לשרת בגיל 22-20". 
צילום: פלאש 90
"לא להיות גלגל חמישי בממשלה"
משה קלוגהפט, שגם הוא חבר בצוות המשא ומתן של הבית היהודי ונחשב לגורם משפיע במפלגה, נשמע קצת פחות דיפלומטי ביחס לשותפות המפתיעה הנרקמת עם יש עתיד. "באופן עקרוני השאלה כרגע היא איך אנחנו מקיימים הבטחות שניתנו לבוחרים וכללו גם שמירה על עולם התורה באופן חד משמעי, אבל גם הפסקת המצב הקיים שבו ישנם חרדים שלא משרתים בצבא ולא לומדים תורה. המתווה לפיו מי שלא לומד חייב לשרת מתחיל להיות מקובל על החרדים. יש לציין שהמפלגה של יאיר לפיד נבחרה בקולות רבים של אנשי ימין, על אג'נדה אזרחית-חברתית, קיימה כנס השקה באריאל, והחליטה ללא היסוס להמליץ על בנימין נתניהו כראש הממשלה, בניגוד למפלגות שמאל. אנחנו פותרים ביחד בעיות רבות וכואבות לעם ישראל בתחום האזרחי, ולא פוגעים בכהוא זה בנושאים המדיניים החשובים לנו".
ובכל זאת יש מי שיתמהו ויאמרו: מה לנפתלי בנט אצל יאיר לפיד?
"בתחילת המשא ומתן נתניהו עמד לסגור על קואליציית שמאל עם ש"ס. הדברים היו ברורים וידועים ונעצרו ברגע האחרון בגלל יאיר לפיד. יש דיווחים ברורים על כך שלבני מנהלת מגעים עקיפים עם נתניהו, ולכן ברור שהבית היהודי צריך להיות בתוך הקואליציה מעמדה משפיעה, ולא כגלגל רביעי או חמישי".
גורם בכיר אחר במפלגה אומר שמטרת המגעים עם יש עתיד היתה בעיקר להוסיף כוח לבית היהודי, ולא בהכרח ללכת בדרך משותפת: "במערכת הבחירות, לצערי, ראש הממשלה לקח את כל תקציב ההסברה והפנה אותם נגד האויב - הבית היהודי. זה גרם לקרע גדול בין הליכוד לציונות הדתית. אחרי הבחירות המשיך ראש הממשלה בשלו, דיבר עם כולם ושכח אותנו. בסיטואציה כזו, מה מפלגה כמו שלנו צריכה לעשות? הרי אם היינו ממשיכים לרקוד מול החליל של הליכוד, היינו יכולים להיות בקואליציה, אבל הוא היה מכניס אותנו אחרונים ונותן לנו את השאריות וגם זה בקושי. נקטנו מהלך יזום, הפכנו את הקערה על פיה, והליכוד מוצא את עצמו במצב שאין לו שום יכולת להקים קואליציה בלי הבית היהודי. אנחנו היום הכי רלוונטיים במשא ומתן, על אפו וחמתו של נתניהו. המשימה של ראש הממשלה היא להחזיר את האמון בין שתי המפלגות. בליכוד אומרים לנו כל הזמן: תעזבו את לפיד ותלכו עם החרדים, אבל אנחנו לא מאמינים להבטחות שלהם. לכן שיתוף פעולה עם יש עתיד היה דבר מתבקש". 
גורם אחר שמעורב במגעים הקואליציוניים מבהיר: "באופן ברור הדרך היחידה לעצור בשלב הזה ממשלת שמאל היא יאיר לפיד. אילולא הוא, היתה קמה פה ממשלה של ציפי לבני, לפיד, מופז וש"ס והיינו אבודים. יאיר עצר את זה לא מאהבה אלינו, אלא בשל רצונו לטפל בעניין השוויון בנטל. ייתכן שכעת אנחנו עומדים בפני אחת משתי אלטרנטיבות: או קואליציית אוסלו, או קואליציה חברתית שדואגת לעם ישראל".
בשבוע האחרון מתקיימים באופן שוטף ניסיונות הידברות בין הבית היהודי ליהדות התורה וגם לש"ס בכל הקשור לסוגיית הגיוס. רבני הציונות הדתית אף עלו השבוע לבתיהם של האדמו"רים מוויז'ניץ ובעלז, כדי להידבר עימם בנושא הבוער. אבל במקביל לשיחות הקרובות עם יהדות התורה, הפצע שנפער בבית היהודי מול ש"ס בתקופת הבחירות טרם הגליד. "יומיים לפני הבחירות שמעת איך ש"ס מגדירה אותנו", אומר ל'בשבע' ח"כ ניסן סלומינסקי, שנחשב לאחד האנשים המתמחים בהידברות עם המפלגות החרדיות. "כשהיה להם נוח בשביל להרוויח קצת מנדטים, היינו בשבילם עפר ואפר, גויים. עכשיו הם נקלעו למצוקה והם רוצים לעשות איתנו ברית. לנו אין בעיה ללכת לברית, אבל על כל הנושאים. הם מעוניינים בשותפות רק בנושא גיוס בני הישיבות. זו לא דרך התנהלות הוגנת. שאלתי אותם אם הם מוכנים להתחייב שאף אחד לא ייכנס בלי המפלגה השנייה. לא שמעתי נכונות למהלך כזה".
הוא גם מזהה בעיה בסיסית מול המפלגות החרדיות. "בשיחות בין רבותינו לרבותיהם אתה עומד ונדהם מדבר אחד: שואלים אותם מה הפתרון שלהם והם אומרים בפה מלא שאין פתרון. לא מוכנים להבין שיש בעיה. כשלא מבינים שקיימת בעיה, אין סיכוי לפתור אותה. הרי קרה דבר בישראל, והציבור לא מוכן יותר להמשיך במצב שהיה".
ח"כ הרב אלי בן דהן חושב שהבנה דווקא יש, אבל לא בטוח שקיים גם רצון להתמודד עם המצב: "מי שלומד תורה בישיבות, אנחנו לא ניתן שיפגעו בו. כל מי שלומד תורה בישיבה יוכל להמשיך וללמוד. אבל אי אפשר לחשוב שמי שנהג לא ללמוד בישיבה, או ללמוד זמן מועט מאוד, יגיד 'אני תלמיד ישיבה ואני תורתו אומנותו, ואני לא אלך לא לצבא ולא לשירות אזרחי'. זה דבר שלדעתי הציבור בישראל לא יקבל אותו. אני חושב שראשי הציבור החרדי ורבניו מבינים את זה היטב".
"ההכרעה תיפול בתוך הסיעה"
אז איך יפעלו בבית היהודי בנושא גיוס בני הישיבות? קשה לומר, מכיוון שיש יותר מדעה אחת. הרב בן דהן מצהיר חד משמעית: "יש לנו רבנים, אנחנו מתייעצים איתם, שומעים אותם בצורה ישירה, לא דרך מתווכים ולא דרך שמשים, ויושבים איתם פנים מול פנים, שומעים את עצותיהם ופועלים על פיהם. אם רבני הציונות הדתית באופן חד משמעי וברור יציגו עמדה לבית היהודי, זה מה שאנחנו נעשה".
ח"כ אורי אורבך דווקא חושב כי ההכרעה בסוגיה תהיה בין הפוליטיקאים: "אני בעד מפגשים משותפים של רבנים מכל הזרמים, ואני מניח שהם עוסקים בנושא הגיוס במפגשים הללו. אנחנו בהחלט מכבדים את דעתם. זה בסדר שרבנים מדברים ביניהם, ההכרעה בסופו של דבר תיפול בתוך הסיעה".
ומכל הסוגיה הזו נותר בעיקר טעם רע במפלגה כלפי ש"ס, שדווקא בשנתיים האחרונות נרשמו עמה סיכומים רבים, אחד מהם על מינוי הרבנים הראשיים בפתח תקווה. "צריך לומר לאנשי ש"ס שעליהם למצוא דרך להתנצל על הדברים שהם אמרו כלפי הציבור שלנו ורבניו הנפלאים", אומר ח"כ אריאל.
ח"כ אורבך נחרץ יותר: "אני חושב שש"ס עוד לא התרגלה למפה הפוליטית החדשה שהחזירה עטרה ליושנה, ואת הבית היהודי ל-12 מנדטים. הם חייבים להבין שאין להם את המנדט להיות המייצגים היחידים בענייני דת ומדינה. אפשר לחיות באותה ממשלה, אבל מה שנאמר לפני הבחירות לא נשכח מיד אחריהן".
ח"כ סלומינסקי מנסה בכל זאת לסכם באופן חיובי: "אני מתכוון לשמור גם על עולם התורה של היהדות החרדית, כפי שעשיתי בעבר, גם אם הם יישארו באופוזיציה. דיברנו על כך ובמפלגות החרדיות יודעים זאת".
ומי שחיפש בעמוד זה את דעתו של נפתלי בנט, לא יוכל למצוא אותה משום שמנהיג המפלגה גזר על עצמו שתיקה תקשורתית, לפחות עד שייוודע להיכן מתקדם המשא ומתן הקואליציוני. עם זאת, אדם מקורב מאוד אליו ציין כי "נפתלי עמד במערכת הבחירות במתקפות קשות כשאמר שמי שרוצה ללמוד תורה צריך להמשיך ולאפשר לו ללמוד. הוא ספג על זה ביקורת גם ממפלגות חרדיות, ועמד בדבריו גם כשמצביעים עברו ליאיר לפיד בגלל העמדה הזו".
ומה קורה בצד השני? אחרי חילופי האשמות בין שני הצדדים על קרע בעם, גורם בכיר בש"ס אומר לנו כי מתחת לפני השטח מתקיימים מגעים אינטנסיביים מול הבית היהודי. להערכתו, "בסופו של דבר נשב בממשלה אחת ונפעל במשותף בסוגיית הגיוס. יהיו חילוקי דעות, אבל יש הבנה גם בבית היהודי וגם בש"ס שהפתרון יבוא בשיתוף ולא במחלוקת".