חדשות ערוץ 7

פופולארי: תג בכותרות
גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 530ראשיהפצה

הפוך על הפוך - בגליון השבוע

דווקא דמותו של יהודה עציון, אותה שיחק כקנאי קיצוני בהצגה מגמתית ב'הבימה', הביאה את מיכאל וייגל כמה צעדים קדימה אל חיק היהדות. וייגל, שכיכב בסדרת הטלוויזיה הפופולרית 'הפוך', עזב מאחוריו את ההצלחה בתיאטרון וצלל אל עולם הסרטים החרדי דל התקציב, בלי שום חרטה.
07/02/13, 01:27
דודו כהן

מיכאל וייגל צילום: דוד הוכברג
בשביל מיכאל וייגל זה היה עוד תפקיד, אחד מני רבים. אבל כמו כל תפקיד, גם אותו הוא השתדל לקחת בשיא הרצינות. רק שלא היה לו שמץ של מושג שדווקא הלימוד לקראת התפקיד יהפוך את חייו. מדובר היה בהצגה "מלחמת אחים", שהיום וייגל מגדיר אותה כ"הצגה מגמתית נגד מה שנתפס כפונדמנטליזם". צוות השחקנים למד על תקופת בית שני, גמרא, היסטוריה, ואפילו ביקר במנהרות הכותל, מה שעורר אצל וייגל רגש יהודי עז.

וייגל גילם באותה הצגה את פעיל המקדש יהודה עציון, במין תסריט ייחודי ששילב בין ימינו אנו לימי בית שני. "באחד המונולוגים היה ויכוח בין הקנאים לבין המתונים", הוא נזכר, "אגריפס ייצג את המתונים שרצו לעשות שלום עם הרומאים, והדמות של יהודה עציון אמרה 'זה שקר, לא יהיה לנו שלום אף פעם'. בהצגה היה דגם של מסגד אל אקצה, ויהודה פוצץ אותו והוריד את בית המקדש במקומו. תוך כדי התהליך הזה הרגשתי שאני עובר בתוכי משהו מאוד חזק. חשתי שלא גילו לי את האמת על עצמי. עד אז הכל היה עבורי בגדר איזשהו סיפור היסטורי, משהו שלמדת קצת בתיכון עם תנ"ך קסוטו, שבכלל התייחס אל התורה כאל ספרות. הרגשתי שאני יודע כל כך הרבה דברים אוניברסליים, אבל מה ששייך אליי מאוד מעורפל. ואז התחיל להתחבר לי הפאזל.

"פתאום, כשעמדתי עם פגיון וחלוק פשתן, עטוף בטלית ותפילין על הראש, הרגשתי את הגאווה היהודית במובן הכי היולי שלה. אנחנו עם ששרד כל כך הרבה, מאיפה באה העוצמה הזו? נזכרתי באמא שלי, שיעצה לי בזמנו 'תבנה את עצמך מבפנים'. כלומר, תהיה מי שאתה, תפסיק לחשוב 'מה יגידו'. זה יצר אצלי שער מאוד משמעותי, שדרכו התחלתי להיכנס לעובי הקורה, להבין מה זה יהודי".

יהודה עציון תבע אתכם בעקבות האופן שבו הוצגה דמותו במחזה. זה הציק לך?

"מאוד. כי בתמימותי חשבתי - וכך אמרתי גם במשפט - שההצגה נועדה לקרב לבבות. אחרי ההצגות השונות ערכנו פולמוסים עם קהל דתי-לאומי, והרגשתי שזו הידברות של ממש. יחד עם זאת, כשעציון שמע ממני במהלך המשפט אמירות על קירוב לבבות, הוא ממש גיחך. המדהים הוא שאחרי המשפט, יענקל'ה אגמון, אילן רונן - כותב ובמאי ההצגה, ואני, נפגשנו עם עציון במסדרונות בית המשפט פנים אל פנים. עציון הסתכל עליי במבט חודר ואמר 'אתה משלנו'. צחקתי נורא. נכון שהתעוררתי רוחנית באופן יחסי באותה תקופה, אבל הוא מתנחל ואני הייתי שמאלני שחי בתל אביב. לכן האמירה הזו לא נשמעה לי מחוברת לכלום. מין משפט נבואי כזה".

בזכות הנדר של אמא

קטע קצר מתוך 'הפוך', הסדרה שאיתה פרץ וייגל אל הפריים-טיים של ערוץ 2 באמצע שנות התשעים, מסתובב ברשת, ובו אפשר לראות חרדי עטור מגבעת שואל את וייגל "ממה אתה בורח, מה אתה מחפש בחיים? איך בנפאל? יפה, אה?". בהמשך הוא שואל אותו "ולבית כנסת, הלכת?". נראה כאילו דמותו של וייגל יצאה מאיזון לשמע השאלה. "מה?!", שאל בתימהון, כאילו עומד מולו חייזר.

עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא