גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 530ראשיהפצה

"משמידים לנו את השרידים" - בגליון השבוע

בניגוד לחוקים והחלטות בג"ץ, ממשיך הווקף בעבודות בנייה רחבות היקף במתחם הר הבית, תוף פגיעה אנושה באוצרות הארכיאולוגיים הטמונים בו. חוקרים מסבירים כי מטרת הווקף היא חיזוק האחיזה המוסלמית בהר הבית, וטשטוש הזיקה היהודית למקום. המשטרה מעלימה עין מהפרות החוק, על מנת לשמור על השקט. מנגד נשמעים קולות הקוראים להגדלת מספר המבקרים בהר, כאמצעי לחץ על גורמי האכיפה.
07/02/13, 01:27
יואל יעקובי

במזרח הר הבית, באזור הסמוך לשער הרחמים, מונחות להן על הקרקע קורות עץ כבדות. לכאורה אין בהן יותר מדי הדר. סוף סוף מדובר בכמה קרשים עתיקים. אולם קורות העץ הללו, שמקורן בגגו של מסגד אל אקצא שקרס ברעידת האדמה של שנת תרפ"ז (1927), מוגדרות כעתיקות על פי חוק העתיקות הישראלי. הקורות הספציפיות הללו לא נבדקו עד התקופה האחרונה, אך קורות אחרות שהגיעו מאותו מקום נבדקו בשיטות מדעיות מדויקות של דנדוכרונולוגיה (תיארוך על פי טבעות העץ) ושל פחמן 14. שתי קורות, האחת של ברוש מצוי והאחרת של אלון תורכי, תוארכו לתקופה של לפני כ-2900-2800 שנה, או במילים אחרות: ימיו הראשונים של בית המקדש הראשון.

השאלה האם הקורות הללו הן חלק מהמשלוח של "עצי ארזים ברושים ואלגומים" שקיבל שלמה המלך מחירם מלך צור כדי לבנות את בית ה', או שמא מקורן במבנה אחר בן התקופה נותרה פתוחה. אבל שאלה לא פחות מציקה שצריכה להישאל היא מדוע ממצא ארכיאולוגי כה חשוב שהשתמר באורח נדיר מופקר כיום לחסדי מזג האוויר, לחום, לקור ולגשם, ומתכלה עקב כך?

ויתור דתי חסר תקדים

הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר לעם ישראל. אבל מלבד זאת, ההר הוא גם אתר ארכיאולוגי מהחשובים שיש במדינת ישראל ובעולם כולו, יהיו שיאמרו החשוב ביותר. למרות זאת, חפירות ארכיאולוגיות אינן מתנהלות וגם לא התנהלו כמעט אף פעם על ההר. "ישראל נמנעת באופן עקבי מלחפור בתוך שטח הר הבית", אומר נדב שרגאי, עמית וחוקר בכיר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ועיתונאי ב'ישראל היום'. "וזה בניגוד לתעמולה השקרית לפיה ישראל חופרת מתחת להר הבית כדי לערער את יסודות המסגדים". 

שרגאי פרסם לפני כחצי שנה את ספרו השני על הר הבית: "עלילת 'אל אקצא בסכנה' - דיוקנו של שקר" (בהוצאת המרכז הירושלמי וספריית מעריב). הספר מתאר כיצד מופצת העלילה לפיה ישראל פועלת בחשאי להחרבת מסגד אל אקצא שבדרום הר הבית וכיפת הסלע שבמרכזו כדי להקים במקומם את בית המקדש השלישי. עלילה זו הולכת ומועצמת על ידי גורמים מוסלמיים אינטרסנטים בארץ ומחוצה לה, כדי להלהיט את לבבות המאמינים וגם כדי לנכס עוצמה פוליטית ויוקרה דתית למפיציה, וכבר הביאה לשפך דם ולאירועים קשים. שרגאי מדגיש בספרו כי העלילה קנתה לה אחיזה בלבבות מיליוני מוסלמים, למרות שמדינת העם היהודי, שבעבורו הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר, נקטה צעד חסר תקדים: היא הפקידה את הר הבית בידי דת מתחרה, האסלאם, שבעבורה המקום הוא השלישי בחשיבותו בלבד, ויתור שאין לו תקדים בין דתות בעולם. בלי קשר לשאלה האם הצעד היה מוטעה או נכון, טוען שרגאי, יש כאן החמצה הסברתית אדירה של המדינה. הרי ויתור בסדר גודל שכזה אינו מובן מאליו, ואסור שיהיה מובן מאליו. 

סיבה נוספת להימנעות מפעילות ארכיאולוגית באתר היא שהווקף המוסלמי מתנגד לחפירות בהר. מאז החלטת משה דיין מיד לאחר מלחמת ששת הימים, הווקף הוא למעשה בעל הבית בהר והוא נהנה מאוטונומיה דתית ואדמיניסטרטיבית במקום, קובע את הסדרים בו ומחזיק במפתחות של שעריו (למשטרת ישראל יש העתק רק למפתח של שער המוגרבים הסמוך לכותל המערבי). שרגאי אומר כי המוסלמים "אינם סתם מזלזלים ומתעלמים מעתיקות ההר. בשנים האחרונות הם מפתחים הכחשה מוחלטת של כל קשר וזיקה יהודית להר הבית. את המקדש הם מרחיקים למקומות כמו שכם ותימן, ומכחישים שאי פעם התקיים בהר הבית מקדש יהודי. הם מכנים את בית המקדש 'אל-מזעום', כלומר: המתיימר או השקרי, וזאת בניגוד לימים לא רחוקים, עד לפני כיובל שנים, בהם פרסמו בכתביהם שלהם כי הר הבית הוא המקום שבו שכן בעבר מקדש שלמה". 
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא