גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 530ראשיהפצה

הרב שמואל: חרדים רבים רוצים להתגייס; ש"ס תצטרך להתנצל

בצל דיוני הרכבת הממשלה, אנו משוחחים עם הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, על ענייני השעה
07/02/13, 01:27
שמעון כהן

צילום: פלאש 90

רבני הציונות הדתית, ובתוכם אתה, מקיימים פגישות ומגעים עם רבני הציבור החרדי לקראת הרכבת הממשלה הבאה. עד כמה באמת יש סיכוי לגשר על הפערים?

"אם מדברים מתוך רצון טוב ולא מתוך עקשנות, אפשר להגיע לפתרונות. בציבור החרדי יש אחוזים ניכרים שרוצים להתגייס, אם הדברים יתבצעו בצורה נכונה".

אלו הדברים שאתה שומע גם במפגשים?

"בהחלט. אמר לי זאת אחד מגדולי האדמו"רים, ואנסח זאת במילותיי שלי: כאשר צה"ל רוצה לגייס לחטיבה מסוימת, הוא מציב גורמים בבקו"ם שמסבירים לחייל על החטיבה ואיכותה, והחייל משתכנע ומתגייס לשם. הצבא יכול לגייס מתוך כפייה, אבל הוא מעדיף שחיילים יתגייסו מתוך רצון. אם לשכות הגיוס תהיינה יותר ידידותיות לבחור החרדי, ההתגייסות לצה"ל תהיה קלה יותר בעבורו. כיום הבחור החרדי נתקל בלשכות הגיוס בחיילות במכנסיים, צוחקים עליו, מדברים איתו בלשון שאינו רגיל אליה, בנימה תוקפנית ולעגנית. זו טראומה בשבילו. אם במקום זאת יוצבו שם חבר'ה דתיים, אולי גם עם פאות, שיציגו מצגת מכובדת על האפשרויות שעומדות בפני החייל החרדי בצבא, הכל יהיה אחרת".

ובמידה ואכן כך יהיה, ישתנה יחס החרדים לנושא הגיוס?

"אמר לי אחד מראשי הרבנים הליטאיים, שאם צה"ל מעוניין בכך הוא יכול לגייס כעת שלושה גדודים של נוער חרדי, שמוכן להתגייס בלי כפייה ולחץ. רק תן להם. גם לגבי ההשתלבות בעבודה, החרדים מבקשים שכמו שיש אפליה מתקנת לבדואים וערבים תהיה גם אפליה מתקנת לחרדים. הם רוצים לעבוד, רק תן להם".

תפיסה כזו תוכל להתקבל גם אצל יאיר לפיד?

"ברור שישנם מי שמדבר מתוך שיח של שנאה, אבל אני מניח שרוב הציבור החילוני לא מונע מתוך שנאה, אלא מתוך יושר ורצון אמיתי לשוויון בנטל. יש חוסר תקשורת משווע בין הציבורים. יש היום יותר מ-6,000 צעירים שמגיעים מאקדמיות חרדיות. הם רוצים להשתלב בשוק העבודה וצריך לעודד אותם".

מה לגבי הדרישה של לפיד להצבת מכסות ללומדי תורה? במצע שלו מדובר על 400 לומדי תורה בלבד. 

"זה דיבור שאינו במקום. כל שיח של כפייה מטבעו יוצר נוגדנים ומחזיר אותנו אחורנית. למה לא להגיע למקום של פתרון בהסכמה? ניתן לשמוע כיוונים אחרים".

לעומת הדברים הללו, אנחנו שומעים מהנהגת החרדים הרשמית דברים קשים כמו השוואה לאינקוויזיציה, שמד, איומים בירידה מהארץ וכו'. 

"יש שיח תקשורתי שאנחנו יודעים מה עומד מאחוריו, וברור שיש גם שיח מזעזע, ולא צריך להזכיר את דבריו של הרב עובדיה שאיש מאיתנו לא מוכן לקבל אותם. אמרנו לנציגי ש"ס שלפני כל דיבור משותף הם צריכים להתנצל".
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא