בשבע 530: הרב שמואל: חרדים רבים רוצים להתגייס; ש"ס תצטרך להתנצל

בצל דיוני הרכבת הממשלה, אנו משוחחים עם הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, על ענייני השעה

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ז בשבט תשע"ג

צילום: פלאש 90

רבני הציונות הדתית, ובתוכם אתה, מקיימים פגישות ומגעים עם רבני הציבור החרדי לקראת הרכבת הממשלה הבאה. עד כמה באמת יש סיכוי לגשר על הפערים?

"אם מדברים מתוך רצון טוב ולא מתוך עקשנות, אפשר להגיע לפתרונות. בציבור החרדי יש אחוזים ניכרים שרוצים להתגייס, אם הדברים יתבצעו בצורה נכונה".

אלו הדברים שאתה שומע גם במפגשים?

"בהחלט. אמר לי זאת אחד מגדולי האדמו"רים, ואנסח זאת במילותיי שלי: כאשר צה"ל רוצה לגייס לחטיבה מסוימת, הוא מציב גורמים בבקו"ם שמסבירים לחייל על החטיבה ואיכותה, והחייל משתכנע ומתגייס לשם. הצבא יכול לגייס מתוך כפייה, אבל הוא מעדיף שחיילים יתגייסו מתוך רצון. אם לשכות הגיוס תהיינה יותר ידידותיות לבחור החרדי, ההתגייסות לצה"ל תהיה קלה יותר בעבורו. כיום הבחור החרדי נתקל בלשכות הגיוס בחיילות במכנסיים, צוחקים עליו, מדברים איתו בלשון שאינו רגיל אליה, בנימה תוקפנית ולעגנית. זו טראומה בשבילו. אם במקום זאת יוצבו שם חבר'ה דתיים, אולי גם עם פאות, שיציגו מצגת מכובדת על האפשרויות שעומדות בפני החייל החרדי בצבא, הכל יהיה אחרת".

ובמידה ואכן כך יהיה, ישתנה יחס החרדים לנושא הגיוס?

"אמר לי אחד מראשי הרבנים הליטאיים, שאם צה"ל מעוניין בכך הוא יכול לגייס כעת שלושה גדודים של נוער חרדי, שמוכן להתגייס בלי כפייה ולחץ. רק תן להם. גם לגבי ההשתלבות בעבודה, החרדים מבקשים שכמו שיש אפליה מתקנת לבדואים וערבים תהיה גם אפליה מתקנת לחרדים. הם רוצים לעבוד, רק תן להם".

תפיסה כזו תוכל להתקבל גם אצל יאיר לפיד?

"ברור שישנם מי שמדבר מתוך שיח של שנאה, אבל אני מניח שרוב הציבור החילוני לא מונע מתוך שנאה, אלא מתוך יושר ורצון אמיתי לשוויון בנטל. יש חוסר תקשורת משווע בין הציבורים. יש היום יותר מ-6,000 צעירים שמגיעים מאקדמיות חרדיות. הם רוצים להשתלב בשוק העבודה וצריך לעודד אותם".

מה לגבי הדרישה של לפיד להצבת מכסות ללומדי תורה? במצע שלו מדובר על 400 לומדי תורה בלבד. 

"זה דיבור שאינו במקום. כל שיח של כפייה מטבעו יוצר נוגדנים ומחזיר אותנו אחורנית. למה לא להגיע למקום של פתרון בהסכמה? ניתן לשמוע כיוונים אחרים".

לעומת הדברים הללו, אנחנו שומעים מהנהגת החרדים הרשמית דברים קשים כמו השוואה לאינקוויזיציה, שמד, איומים בירידה מהארץ וכו'. 

"יש שיח תקשורתי שאנחנו יודעים מה עומד מאחוריו, וברור שיש גם שיח מזעזע, ולא צריך להזכיר את דבריו של הרב עובדיה שאיש מאיתנו לא מוכן לקבל אותם. אמרנו לנציגי ש"ס שלפני כל דיבור משותף הם צריכים להתנצל".

יש סיכוי להתנצלות? 

"כל בר דעת מבין שזה לא הרב עובדיה בעצמו. מדובר באדם מבוגר בן תשעים, שמנותק מהתקשורת לבד ממה שמביאים לו. מעולם הוא לא ראה איש מחברי הבית היהודי, למעט אולי אחד, ואין הוא יודע מה עמדותיהם. אני רק יכול לשער מה 'האכילו' אותו במשך שבת שלמה, כדי שיאמר דברים שכאלה במוצאי שבת. מישהו מילא אותו בדברים שנועדו אך ורק לקמפיין הבחירות, לשבור את נסיקת הבית היהודי ולהעביר קולות ממנו לש"ס. אותו אדם, שיתכבד ויאמר: סליחה, טעיתי".

לא יהיה שיתוף פעולה בלי התנצלות?

"לא מדובר בעניין של כבוד, אלא בעניין אמיתי. אתה אומר לי: בוא נקים גוש דתי חרדי, ואני חושב שזה נכון להקים גוש אמיתי כזה. אבל אם אני בית של גויים, אז תשתמש בי ואחר כך תזרוק אותי. וכבר היו דברים מעולם. יש חשש אמיתי שנחבור אליהם ואחר כך יזרקו אותנו ויסגרו עניינים עם נתניהו מאחורי הגב. לכן, אם לא יהיה שיח אמיתי שבו מתייחסים מתוך מקום של כבוד אמיתי ולא כאל 'בית של גויים' שמזלזלים בו ומנצלים אותו, הדברים לא יוכלו להתרחש".

ובלי התנצלות כזו לאן הולכים - לנתק? ליציאה מתפקיד הגשר ולומר 'יתגוששו הנערים בלעדינו'?

"יש כאן שני נושאים שגם אם הם קרובים, הם נפרדים זה מזה. יש עניין שיתוף הפעולה החרדי-דתי שלא יוכל להיות, ויש את נושא הגיוס, שבו אנחנו מטפלים ללא קשר לשיתוף הפעולה הפוליטי. נושא הגיוס ושמירת העולם התורה חשוב לנו ללא קשר עם העולם החרדי. זה אינטרס שלנו".

עד כמה אמירות כאלה של רבנים כמוך מנחות ומכוונות את חברי הכנסת של הבית היהודי?

"אנחנו פועלים במסגרת הרבנית ולא הפוליטית. יש לנו אמון במסגרת הפוליטית שבה בחרנו. אנחנו סומכים עליה, אבל במקביל לכך יש התנהלות רבנית שהיתה ותהיה קרובה. אנחנו מתואמים. לא פועלים בניגוד אליהם ולא מאחורי גבם, אלא איתם לחלוטין".

גם בליכוד אמרו דברים קשים על רבני הבית היהודי. ציירו אותם כהזויים, כקיצוניים וכמסוכנים. הם צפויים לספוג מחיר כלשהו על כך?

"גם בליכוד הגזימו, אבל יש הבדל של שמיים וארץ בין ההתבטאויות. להגיד על כולם שהם רשעים וכופרים - דברים כאלה לא שמענו מהליכוד. לא פגשנו לגלוג כזה על עיניו של נפתלי בנט,  שהן קטנות כמו הכיפה שלו. מה אלו הביטויים הללו? עוצמת הדברים היא אחרת לחלוטין. מישהו שאנחנו לא מתקשים להצביע עליו השפיל את כבודו של הרב עובדיה, השתמש ברב כדי לקושש כמה קולות".

ש"ס קושרת בין הישיבה ההיא של המפד"ל בממשלת שרון עם טומי לפיד והפגיעה בעולם התורה שנגרמה מכך לבין ההתנתקות. הדברים נשמעים כמעט כהאשמה בהתנתקות.

"זה נכון. אבל זה לא מצדיק את דרך ההתנהלות של נציגי ש"ס באוסלו. זה לא פשע כלפיי או כלפיך, אלא כלפי 1,300 אנשים שנהרגו מאז הסכמי אוסלו ואלפי הנכים עד היום. הם צריכים לעשות את חשבון הנפש שלהם כלפי ריבונו של עולם. ברור לחלוטין שאם נעבוד חכם, לא נחזור למצב ההוא שבו שרון וטומי לפיד השתמשו בנו נגד החרדים לסגירת משרד הדתות, לפגיעה בתקציבים וכו'. הרי בסופו של דבר כולנו נפגענו כאשר כל הרבנים נפגעו, המקוואות נפגעו. אחר כך השתמשו בהם נגדנו. אסור לחזור לתסריט הזה".

בריכוזי האוכלוסייה החרדיים משווים בין יאיר לפיד לאביו. אתם מוצאים לפיד אחר? אולי מרוכך יותר?

"אנחנו לא יודעים. על פניו הוא נראה כמי שמדבר שיח שאין בו שנאה. יש מי שטוענים שמדובר בכסות ויש מי שמדברים על דור חדש. אני מקווה שזה דור חדש. אנחנו נזהרים, ועם זאת רוצים להאמין שכוונותיו טובות".

ומתוך כוונות כאלה ניתן יהיה להוביל לממשלה רחבה כפי שנתניהו רוצה?

"בנושא השוויון בנטל צריך לטפל בלי קשר למעשה המרכבה הקואליציוני ובאופן אמיתי. יש את נושא הגוש הדתי-חרדי שיש להקים אותו שלא בסתירה לקשרים שנוצרו עם יש עתיד. בסופו של יום, נכון ואמיתי להקים ברית עם הציבור החרדי, אבל מתוך יחס של כבוד. הם צריכים להתחייב פנימית, בנפש, לא באמירות של "אם פגעתי אני מתנצל...", אלא מתוך הבנה פנימית שבה גם אם יראו בבחירות הבאות שהבית היהודי עולה על ש"ס, לא ישברו את הכללים ואת כל ההלכות בשולחן ערוך. אנחנו רואים במושג 'משהו חדש מתחיל' אמירה אמיתית של שיח חדש ואחר, רוח חדשה של אחדות וכוונה טובה. אנחנו רוצים שיח של אהבה ולא של שנאה לא רק כסיסמת בחירות".