גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 530ראשיהפצה

האם בנט צריך להכנס לממשלת "שתי מדינות"? - שאלת השבוע

האם הבית היהודי צריך להימנע מכניסה לממשלה שבקווי היסוד שלה מופיע נאום בר-אילן ומשא ומתן על הקמת מדינה פלשתינית?
07/02/13, 01:27
ירעם נתניהו

העם קבע: לקואליציה / פרופ' אשר כהן, המחלקה למדעי המדינה, אוניברסיטת בר-אילן

ההחלטה אם להיכנס לממשלה היא חלק משאלה קבועה, גדולה ורחבה בהרבה. עניינה הוא ביחס המורכב שבין החזון השלם והראוי ובין המצוי, שכולל את המגבלות שמציבה המציאות.

במקרים מסוימים, בנסיבות ובתנאים מיוחדים, יש בהחלט טעם לגישת "ייקוב הדין את ההר", תוך הקפדה דקדקנית על עקרונות היסוד. אפשר להבין את טעמיה של גישה זו במצבים שבהם הסכנה לעקרונות מוחשית, מה שנהוג לתאר כסכנה ברורה ומיידית. ואולם, לשימוש קבוע בגישה זו יש מחירים פוליטיים כבדים, ואחד מהם הוא ההרחקה ממוקדי ההשפעה וישיבת נצח באופוזיציה.

לבית היהודי ניתנה, לאחר שנים רבות, הזדמנות להשפעה גדולה באמצעות מה שמסתמן כשלושה משרדי ממשלה. עם זאת, יש לזכור שההישג המרשים של שנים עשר מושבים הוא עדיין רק עשרה אחוזים מהכנסת. יש שם עוד כמה מפלגות.

עם כל החשש מהמשא ומתן המדיני הצפוי לכאורה, כרגע הוא יותר מדומיין מאשר מעשי. נאום בר אילן לא ננאם אתמול, הוא נמצא איתנו כבר כמה שנים ובינתיים לא קרה כלום. המציאות הממשית חשובה הרבה יותר. בואו נראה אם בכלל המשא ומתן מתחיל, ולאחר מכן נראה לקראת מה הוא הולך, אם בכלל.

זה לא רק שהבית היהודי צריך לשאוף ולהיכנס לקואליציה, אלא שהוא אף צריך להישאר בה גם אם נניח שיתחיל בפועל המשא ומתן המדובר. לפרוש לאופוזיציה אפשר תמיד. ראוי לעשות זאת רק אם מתברר שהמשא ומתן אכן מתקדם לקראת משהו ממשי. המפלגה שנשאה את דגל הישיבה באופוזיציה נותרה מתחת לאחוז החסימה.

בוחרי הבית היהודי, לעומת זאת, בחרו בקואליציה.

אסור להיכנס / דניאלה וייס

מכמה טעמים הבית היהודי חייב להימנע מכניסה לממשלה כזו.

ראשית, הבית היהודי היא מפלגה שבסיסה האידיאולוגי אמוני. היהדות היא תעודת הזהות של המפלגה, וכל התעלמות ממחויבות זו גורמת לחילול שם שמיים. הציפיות מהבית היהודי הן לגלות נאמנות לקודשי ישראל לכל אורך הדרך.

שנית, הבית היהודי נקלעה לסיטואציה פוליטית סבוכה. מצד אחד היא הצליחה לצבור כוח פוליטי מרשים, אך מצד שני היא הגיעה לשיא זה בתוך מציאות שדורשת הכרעות גורליות לגבי עתיד יו"ש. בשלב זה אין מדובר בחיזוק הדרגתי של ההתיישבות תוך שימוש בתמרונים מתוחכמים. נתניהו, השמאל (והמרכז) והעולם, מכוונים לתכנית מדינית הכוללת ויתורים טריטוריאליים הרי-גורל. אסור לבית היהודי להשלות את עצמה ואת בוחריה שהיא תצליח לחמוק, ברגעי אמת של הכרעות, באמצעות פטנטים.

שלישית, ההתייחסות לנאום בר-אילן כאל הצהרה נבובה טומנת בחובה סכנות מעשיות. ראשית, חייבים לגנות את עצם ההכרזה בכל הזדמנות שהנושא עולה. הכרזה גורפת שכזו מפי ראש ממשלה בישראל היא בבחינת בגידה בקודשי ישראל ואין להתייחס אליה כגימיק פוליטי שנועד להשביע זאבים. שנית, יש לזכור את אותן הצהרות חיצוניות כביכול, אשר הפכו תוך כמה שנים למציאות טרגית. פצעי הגירוש הנורא מעזה וצפון שומרון עדיין שותתים דם. רק תמימים מסוגלים לחשוב כי ההצהרות של פעם הולידו אסון, ואילו ההצהרות של היום הן מילים בלבד.
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא