גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 530ראשיהפצה

מתי לפנות לחדר מיון, מבזקי צרכנות ומתכון לשבת - צרכנות

07/02/13, 01:27
פנחס ורבקה קופר

רפואה כהרף עין

בעקבות העומסים החריגים בבתי החולים, באילו מקרים יש לפנות לחדר מיון 

מומלץ לפנות לחדר מיון של בית חולים ציבורי או למתקן רפואה דחופה שמעמידה הקופה במקרה של שבר משמעותי, חבלת ראש מלווה בסימנים נוירולוגיים, הרעלה חמורה, שאיפת גוף זר לדרכי הנשימה, חדירת גוף זר לעין, טיפול במחלות כרוניות ואישה שנתקפה בצירי לידה ואין לה מענה חלופי בקהילה. הפנייה לבית חולים אפשרית על ידי הפניית רופא או בפינוי דחוף על ידי אמבולנס כתוצאה מפגיעה, תאונה, מחלה וכדומה.

בתקופה זו יכול להופיע אצל מרבית מהילדים חום כמלווה מחלות זיהומיות עונתיות. חשוב לזכור כי בהעדר סימפטום נוסף חום לכשעצמו אינו סיבה להגיע למיון, אולם יש מצבים בהם החום דורש טיפול רפואי דחוף.

במקרה של תינוק עד גיל חודשיים שסובל מחום של 38 מעלות ומעלה חשוב להגיע בדחיפות לרופא ילדים. במידה והדבר אינו אפשרי מיידית, מומלץ לפנות ישירות לחדר המיון.

חום מעל 41 מעלות בילדים בכל גיל (היפרפירקסיה), עלול להיות מסוכן ויש להגיע בדחיפות לרופא ילדים או למיון.

רוב מחלות החום המלוות בפריחה אינן מסוכנות, אך יחד עם זאת במידה והילד סובל מחום ופריחה דימומית יש להגיע לרופא ללא שיהוי לצורך אבחון וטיפול, בגלל החשש שמא מדובר בחיידק המנינגוקוק הנחשב מסוכן מאוד.

כאשר מבחינים בשילוב של פרכוסים ועוויתות יחד עם החום, יש לפנות בדחיפות למיון בכדי לבדוק את הגורם לתופעה ולשלול סיבוך.

לעיתים ניתן להבחין בתופעה של איבוד נוזלים כתוצאה מהקאות ושלשולים בלתי פוסקים בתדירות גבוהה. שימו לב כי אם מדובר בתופעה מתמשכת, יש סבירות להגיע למצב של התייבשות. על כן מומלץ לפנות לסניף קופת חולים, למוקד חירום או לחדר מיון המסוגל להתקין עירוי נוזלים ולהעניק טיפול דחוף מתאים.

כדי למנוע המתנה ממושכת בחדר המיון מומלץ במידת האפשר, אם מצבו הרפואי של החולה מאפשר זאת, לעבור דרך רופא המשפחה או הילדים, על מנת לקבל מכתב הפניה והמלצה לטיפול. תהליך זה ימנע פנייה מיותרת לבית החולים וזמן המתנה מיותר בחדר המיון.

באדיבות ד"ר דורון דושניצקי, מומחה לרפואת ילדים ב'לאומית שירותי בריאות' 

חדשות צרכנות

'צומי – המרכז הישראלי לתשומת לב', מציע לקראת יום המשפחה מגוון עשיר של כרטיסי ברכה וגלויות ייחודיות המבוססות על קונספט קריאטיבי, עיצוב מקורי, מילים של יוצרים ישראלים ותוספת של אובייקט מודבק להעצמת ערך הגלויות. לכל הגלויות מגנט להדבקה אופציונאלית. תהליך ההדבקה והאריזה מבוצע על ידי עמותות המעסיקות אוכלוסיות מוגבלות. המחיר לגלויה: 15 ש"ח ולמארז חגיגי של 10 גלויות: 99 ש"ח. להשיג ברשתות 'אנטר' ו'צומת ספרים', ובאתר: market.marmelada.co.il/tsoomicards.
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא