גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 530ראשיהפצה

הרבי מגור הוא אח - ידידיה מאיר

כמה מנהלי מוסדות חרדיים שאלו אותי בימים האחרונים אם יש לי את הסלולרי של בנט. הם חייבים לדבר איתו אישית, לפגוש אותו פנים אל פנים. אל תצלצלו אליו, אמרתי להם. חכו רגע לפני שאתם מפליגים אל ההיסטוריה היהודית.
07/02/13, 01:27
.


אומרים שלפני הבחירות צריך לקחת בעירבון מוגבל את התבטאויות הפוליטיקאים. זה נכון. אבל יש תקופה אחת שבה צריך להתייחס אליהם עוד יותר בספקנות: אחרי הבחירות. לא משנה מאיזו מפלגה הם, לא משנה מה הסוגיה הנידונה, פשוט אסור לקחת ברצינות את מה שהם אומרים עכשיו. הכל אינטרסים, הכל חשבונות, הכל הפוך על הפוך. כל מה שנאמר בשבוע הזה בכניסה לחדרי המשא ומתן, בתוך חדרי המשא ומתן וביציאה מחדרי המשא ומתן - הכל סתם. המצב יכול להתהפך עוד מאה פעמים. 

לו הייתי כתב פוליטי שנשלח לסקר את המגעים הקואליציוניים בכפר המכביה הייתי פשוט הולך להסתכל על ברווזים בפארק הלאומי הסמוך, ואחר כך ממציא דיווח ממוחי הקודח. הוא לא היה יוצא פחות אמיתי מהדיווחים של הכתבים שנמצאים שם. אם נתניהו לא יודע איך תיראה ממשלתו, אז מאיפה דרעי או בנט או לפיד או עמית סגל אמורים לדעת? הרי כשנתניהו אומר "אני יכול להקים ממשלה בלי לפיד", הוא בעצם אומר "יאיר, אני צריך אותך", וכשדרעי אומר "פנינו לאופוזיציה" הוא מתכוון "אנחנו כל כך רוצים לקואליציה".

בעצם, היה בכל זאת רגע אחד של אמת במגעים הקואליציוניים. הנה הודעה לעיתונות שהוציא דובר חד"ש ביום שני אחרי הצהריים: "ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם יו"ר חד"ש מוחמד ברכה. ברכה אמר לנתניהו: נוכח עמדותיה הפוליטיות, הכלכליות והחברתיות של חד"ש, היא מציבה קו פוליטי הפוך לזה של נתניהו ולכן נפעל כאופוזיציה לוחמת ופעילה".

לזה, ורק לזה, אני מאמין השבוע (בעצם, במחשבה שניה: מי אמר שזה לא ספין על רע"ם-תע"ל?).


כמה מנהלי מוסדות חרדיים שאלו אותי בימים האחרונים אם יש לי את הסלולרי של בנט. הם חייבים לדבר איתו אישית, לפגוש אותו פנים אל פנים ולשאול אותו: "איך, איך אתה הולך עם לפיד הזה? זה הזמן לאחדות המחנה הדתי-חרדי! הכיפות הסרוגות והשחורות חייבות להתאחד מול הגזרות!". 

טוב, קודם כל, לא נראה לי שמספר הטלפון של בנט שיש ברשותי מלפני הבחירות הוא עדכני. כידוע אחרי הגמר של 'כוכב נולד' המנצחים נוהגים להחליף את המספר. אבל אל תצלצלו אליו, אמרתי להם. ובכלל, חכו רגע לפני שאתם מפליגים אל ההיסטוריה היהודית, אל עידן הפרעות, הפוגרומים, חמלניצקי, פריצקי. זה כולה פוליטיקה עכשיו. אז ברור שיותר טוב ונחמד להיות חלק מהרשות המבצעת ותקציביה. הלוואי שכולם יצטרפו לקואליציה. הבית היהודי, יהדות התורה, ש"ס. ואתם יודעים מה, מצידי גם אריה אלדד וחילי טרופר. אבל עם כל הכבוד, אחדות פוליטית היא לא הערך העליון. הרבה יותר חשובה האחדות בחיים האמיתיים, הלא פוליטיים. מה משמעותה של "ברית" שמנסים לכרות ברגע שאחרי האחרון בין הכיפות הסרוגות והשחורות בכנסת? צריך להרגיש שותפות דרך וקשר רעיוני בין המחנות השונים בכל ימות השנה.

סליחה על הנאיביות: למה רק בימי הרכבת קואליציה יכולים רבנים בכירים בציונות הדתית להיפגש עם חשובי האדמו"רים? רק מול הפחד מלפיד פתאום התגלה המאחד? הרב שמואל אליהו נועד עם הרבי מגור? נפלא. הרב מלמד עם הרבי מבעלז? מצוין. אבל אפשר שזו לא תהיה פגישה חד פעמית? זה עשה לי תיאבון. אני רוצה עוד. 
עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא