בשבע 531: שילוב בעלייה

שמואל אדלמן , ד' באדר תשע"ג

השוויון בנטל הצבאי תופס מקום מרכזי בשיח הציבורי. ואולם, מתברר כי לא תמיד הבאת החיילים לבקו"ם היא סיומו של התהליך. נתונים מדאיגים שנאספו בשנים האחרונות מגלים כי קרוב למחצית מהחיילים יוצאי אתיופיה מגיעים לכלא הצבאי במהלך השירות. חלק ניכר מהעבירות מתבצעות על רקע של עריקות, ולא מעט חיילים נושרים בשל אי התאמה. ראוי לציין כי אחוז המתגייסים מבני העדה גבוה ועומד על 88.2 אחוזים. 

הרב שרון שלום, שעלה מאתיופיה, מסביר כי "במסגרת האזרחית יש הרבה הבנה וסלחנות ליוצאי אתיופיה, אבל כשהם מגיעים לצבא הם מוצאים את עצמם מתוסכלים מול מערכת קשוחה ועמידה עיקשת על פרטים. אני הצלחתי להבין את המערכת הצבאית רק כשהפכתי בעצמי לקצין". הרב שלום זוכר לטובה את שיעורי ההכנה לקראת הצבא בישיבת ההסדר הר עציון בה למד, שעסקו לא רק בהלכה אלא גם בהבנת המערכת.

בעבר נפתח בצה"ל קורס ייחודי ליוצאי אתיופיה שזכה להצלחה. לאחרונה הוקם באגף כוח אדם בצה"ל מדור ייחודי לשילוב יוצאי אתיופיה (שי"א) ששם לו למטרה ללוות את החיילים משלב החיול דרך הגיוס והשירות הצבאי ועד לתהליך השחרור וההשתלבות בחברה האזרחית.

ח"כ פנינה תמנו-שטה ממפלגת יש עתיד, שעמדה במוקד התעניינות התקשורת כח"כית האתיופית הראשונה בישראל מברכת על היוזמה: "בעיית העריקות והכליאה של חיילים בני הקהילה היא בסך הכל פועל יוצא של בעיות שמתחילות עוד בחייהם של החיילים, שעוברים בתחנות החינוך השונות שלוקות בחסר. הבעיות מתרכזות לנקודת פריצה בתוך צה"ל, ומשכך אני מאמינה שתכניות כמו העצמת בני נוער בטרם הגיוס וחשיפתם למודלים לחיקוי של חיילים וקצינים בני הקהילה, דרך תגבור משקיות ת"ש ומורות חיילות בנות הקהילה, יכול לשמש אוזן קשבת ואף להוות מענה הולם עבור אותם חיילים. כמו כן צריך לתת דגש בקרב מפקדי צה"ל שלא אחת היו חלק מתופעות של גזענות ואפליה במערכת הצה"לית, ויש מקום לרענן נהלים ואף להציג בפניהם את התרבות האתיופית וחידוד האתגרים הכלכליים והאחרים שעמם הם נאלצים להתמודד". 

ח"כ תמנו-שטה מציעה שבמסגרות השילוב של צה"ל ישולבו עם חיילים נוספים, כגון עולים ממדינות אחרות או אוכלוסיות מוחלשות, כדי שהקורס לא יבדל את יוצאי אתיופיה וכדי למנוע העצמת השוני בקרב בוגרי הקורס. 

צילום: פלאש 90